TURKEY AND Crypto money

3년 전

bakan-albayrak-tan-dikkat-ceken-ico-aciklamasi-12376626.Jpeg

Treasury and Finance Minister Berat Albayrak, has announced Turkey's New Economic Program, a meeting held yesterday. In the booklet published on the website of the ministry, the internet ICO bak detail was noted.
Share Twitle A + a-
Last minute: ICO statement that attracts attention from Minister Albayrak
Treasury and Finance Minister Berat Albayrak announced the New Economy Program (2019-2021) prepared at a press conference organized by the Presidency Dolmabahçe Labor Office.
Attended by leading businessmen and government officials, Turkey's main topic of the meeting eagerly waiting "equilibration, Discipline and Change", while the steps to be taken in this context, gathered under seven different headings. A detail under the targets of Growth and Employment, which is the fifth of these topics, did not escape attention.
bitcoin-3089728_1920.jpg

On page 17 of the report on the official website of the Ministry of Treasury and Finance, the following articles are included in the third article of the Potential and Measures for Growth Employment:
Initial Public Offering (IPO), or the so-called c public offering ”method, can be defined as the sale of shares to invested investors. Companies, by providing them with this method of financing, by selling shares to the company partners.
ICO So Initial Coin Offering is a concept that comes up with crypto coins. Just like the IPO, the difference of ICO is that the investment is not a company, but a crypto money that is not in the market yet. The crypto coins that will enter the market begin to collect funds by calling potential investors in the period they become ICO. The ICO can then acquire the crypto currency form by trading on the stock exchange or by using it in trading.
This remarkable detail in the report issued by the Ministry is interpreted as a development that increases the likelihood of a state-supported domestic crypto money in the coming period.
cami-3628828_1920.jpg

ICO software developer Erkan Kule said:
Dolar The ICO is a good idea and the entrepreneurs who need the funding to implement this idea need direct funding from the investors without realizing the project. A well-known Ethereum is a good example. Ethereum ICO, a Bitcoin-like crypto-money platform developed by Vitalik Buterin Only $ 8 billion was invested in ICOs last year.
The FileCoin ICO example, which does the job of sharing the excess capacity of users on their computers, broke a record in this field with 250 million dollars.
The Ministry is also taking up this issue it regards the financing of new ventures in Turkey is now the state also see ICO as a financing tool, and probably means that the way of the necessary legal arrangements about it. "
Dr. Lecturer. Pelin Yantur said:
"When we evaluate the New Economy Program, we can read this article as a transformation movement that can occur with the change leg.
Adsız.jpg
In order to examine the economic data and to determine its effect, you must rename the global equation and develop your road map accordingly. Conversion side to assess the global scale and in this sense a second future for yourself in positioning the digital transformation with project financing for massive funding Updates and next-generation methods of financing Turkey into a new future can be interpreted as the harbinger of preparing a second coming. We thought it was a century that effective economic leadership in the new global order on behalf of Turkey who drew the road map that would affect in a positive sense and would be a step that can bring voice. "

TÜRKÇE :
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün gerçekleştirilen toplantıyla Türkiye’nin Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı. Açıklamaya eş zamanlı olarak bakanlığın internet sitesinde yayınlanan kitapçıkta ise ‘ICO’ detayı dikkat çekti.
Paylaş Twitle A+ a-
Son dakika: Bakan Albayrak'tan dikkat çeken ICO açıklaması
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında hazırlanan Yeni Ekonomi Programı'nı (2019-2021) açıkladı.
Önde gelen iş adamlarının ve devlet yetkililerinin katıldığı, Türkiye'nin merakla beklediği toplantının ana konusu “Dengelenme, Disiplin ve Değişim” olurken, bu kapsamda atılacak adımlar, 7 farklı başlık altında toplandı. Bu başlıklardan beşincisi olan Büyüme ve İstihdam konulu hedeflerin altındaki bir detay ise dikkatlerden kaçmadı.
istanbul-1547735_1920.jpg

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden paylaşılan raporun 17. sayfasında yer alan Büyüme İstihdam konusuna yönelik Potilika ve Tedbirler’in üçüncü maddesinde şu ifadelere yer verildi:
Initial Public Offering (IPO) ya da daha bilinen adıyla “halka arz” olan yöntem, hisse senetlerinin çağrı yapılan yatırımcılara satışı olarak tanımlanabilir. Şirketler, bu yöntemle kendilerine finansman sağlarlarken, hisse satarak yatırımcıları şirkete ortak ederler.
ICO yani Initial Coin Offering ise kripto paralarla gündeme gelen bir kavramdır. Tıpkı IPO gibi olan ICO’nun farkı, yatırım yapılacak şeyin şirket değil henüz piyasalarda yer almayan bir kripto para olmasıdır. Piyasaya girecek olan kripto paralar, ICO oldukları dönemde potansiyel yatırımcılara çağrı yaparak finansman toplamaya başlar.
istanbul-1986373_1920.jpg

ICO daha sonra borsada işlem görerek ya da alım-satımlarda kullanılarak kripto para formuna kavuşurlar.
Bakanlığın yayınladığı raporda yer alan dikkat çeken bu detay, önümüzdeki süreçte devlet destekli yerli bir kripto para görme ihtimalini artıran bir gelişme olarak yorumlanıyor.
image-3046639_1920.png

ICO yazılımcısı Erkan Kule ise konuya dair şunları söyledi:
"ICO iyi bir fikri ve bu fikri hayata geçirmek için gerekli finansmana ihtiyacı olan girişimcilerin, proje daha hayata geçmeden yatırımcılardan doğrudan fon istemesidir. Çok bilinen Ethereum iyi bir örnek. Vitalik Buterin tarafından geliştirilen ve Bitcoin benzeri bir kripto para platformu olan Ethereum ICO 15 milyon dolar yatırıma ulaştı. Sadece geçen sene 8 milyar dolar ICO'lara yatırım yapıldı.
Kullanıcıların bilgisayarlarındaki fazla kapasitelerini paylaştırma işi yapan FileCoin ICO örneği de 250 milyon dolar ile bu alanda bir rekor kırdı.
Bakanlığın bu konuyu gündeme alması da bunun Türkiye'deki yeni girişimlerin finansmanı konusunda artık devletin de ICO'yu bir finansman aracı olarak görmesi ve muhtemelen bununla ilgili gerekli hukuki düzenlemelerin yolda olduğunun anlamına geliyor."
matrix-3109378_1920.jpg

Dr. Öğr. Üyesi Pelin Yantur ise konuyla ilişkin şu ifadeleri kullandı:
"Yeni Ekonomi Programı'nı değerlendirdiğimizde bu maddeyi değişim ayağıyla birlikte meydana gelebilecek dönüşüm hareketi olarak da okuyabiliriz.
Ekonomik verileri inceleyebilmek, etkisini saptayabilmek için küresel denklemi yeniden adlandırıp, yol haritanızı bu doğrultuda geliştirmek durumundasınız. Dönüşüm tarafını küresel ölçekte değerlendirmek ve bu anlamda ikinci bir gelecekte kendinizi konumlandırırken dijital dönüşümlerle projelerin finansmanı için kitlesel fonlamalar ve yeni nesil finansman yöntemleri Türkiye’yi yeni geleceğe, ikinci bir geleceğe hazırlamanın da habercisi olarak yorumlanabilir. Küresel düzende ekonomik liderliğin etkin olduğu bir yüzyıl olduğunu düşündüğümüzde yeni yol haritasını çizen Türkiye adına pozitif anlamda etki yaratabilecek ve ses getirebilecek bir adım olacaktır."

SOURCE :http://www.milliyet.com.tr/bakan-albayrak-tan-dikkat-ceken-ekonomi-2746359/
https://pixabay.com

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT