BLOCKCHAİN NEDİR, ANA SORUNLARI VE GELECEĞİ NE OLACAKTIR [Cointurk 17. Projesi] [whitchking]

3년 전

Öncelikle merhaba. Benim adım Eylül. Steemit de yeniyim. Bu sosyal medyayla yeni tanıştım bir arkadaşımın sayesinde @darksea bana bu platformu o tavsiye etti. Yaklaşık 20 gün önce steemite katıldım. İngilizce olduğu için pek umurasamadım. Arkadaşım bana sizin projenize katılmamı söyledi. Bende tavsiyesine uymak için yazıyorum. Bu yazı yazma işinde iyi değilim blokchain hakkında biraz araştırma yaptım ve aklımda kalanları projeyede katılma amacıyla yazıya aktardım umarım başarılı olmuşumdur.

BLOCKCHAIN

BLOK ZINCIR NEDIR?

Bitcoin için merkezi olmayan defteri para birimidir,halka açıktır. Herkes katılabilir. Bitcoin, kamuya ait, merkezi olmayan defterinin güvenliğini sağlamak için bir blokclain kullanıyor.

"Blok zinciri" ni Bitcoin'den ayrı bir teknoloji olarak tanımlarsak, şunun gibi görünebilir:

Blockchain teknolojisi, güvenilmeyen tarafların ortak bir dijital tarih hakkında anlaşmaya (fikir birliğine) ulaşmalarını sağlar. Dijital varlıkların ve işlemlerin teorik olarak kolaylıkla sahte olduğu veya kopyalanmış olduğu ortak bir dijital geçmişi önemlidir. Blockchain teknolojisi, güvenilir bir aracı kullanmadan bu sorunu çözer.

NEYDEN DOLAYI BLOK ZINCIR MANTIKLI OLABILIR?

Kısa cevap: benzersiz örneklerde. Açıklana bilir. Bitcoin ve bu sistemi kullanan coinler.

Özellikle, Bitcoin için bir blok zincir gereklidir, çünkü:

  • Bitcoin, bit eşin işlemlerinin kamuya açık bir defteri
  • Bitcoin defterine işlem kaydeden güvenilmeyen düğümler var
  • Bitcoin, defteri yönetmek için üçüncü bir tarafa güvenmek istemiyor
  • Etkili bir şekilde, Bitcoin ödemeleri yerinden yönetmek için bir blok zincir kullanır. Aracıdan kurtulmak için bu benzersiz veritabanı mimarisini nereden kullanabiliriz? Merkezi olmayan başka şeyler var mı?

Bunun için adım adım ilerleyelim. Herkesin mülkiyet kaydına ihtiyacı olan ve güvenilir bir üçüncü tarafın tercih edilmediği başka bir senaryo nedir?

Birkaç derhal kullanım vakası akla geliyor.

Arazi unvanı bir tanesidir. Herkesin belirli bir parselin sahibi kim olduğunu belirten merkezi olmayan bir kayıt kaynağına erişmesi oldukça yararlı olabilir. Darbelerin ve savaşların araziyi haksız veya hatalı biçimde yeniden dağıttığını göz önüne alındığında, bu sadece yararlı olduğunu ispatlamakla kalmaz, aynı zamanda insani etkileri de vardır. Bir kara dağıtımına karar verildikten sonra, dağıtılmış bir kütüğe kaydedilebilir ve artık devam etmekte olan tartışmalara tabi tutulamaz. Bu konuda çok sayıda şirket çalışıyor.

Aynı şekilde, araç, sanat, müzik aletleri vb. Herhangi bir sayıda fiziksel varlığa sahip olmak için bir blokclain kullanılabilir. Bunun neden mantıklı olduğunu düşünelim.

Başlıklı bir kağıt kaydı, sahtecilik veya fiziksel bozulma eğilimi gösterir. Merkezi veritabanlar, korsanlık, insan hatası veya kurcalama eğilimi gösterir. Bir blokchainci, defteri kontrol eden tek bir varlık olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, bir blokchainci fiziksel varlıkların kaydedilmesi, teknolojinin sahteciliğe dayanıklı, nötr ve esnek bir sistemle sahipliğini izlemek için kullanışlı olabileceğinin en iyi örneğidir.

Bu bir adım daha ileriye götürürsek, blokaj teknolojisi sanal gerçeğin uygulanabilirliğini bile kanıtlayabilir . Oyun amaçlı ya da başka sebeplerle sanal bir dünya yaratıldığı takdirde, blok zincir teknolojisi, kullanıcıların bu sanal dünyanın parçalarını satın almasına ve kendi parçalarını kendi alanlarına satın almalarına izin verebilir.

Bu kesinlikle biraz uzakta, ancak Merkezi Olmayan bölge üzerinde çalışmakta olan bir projedir. Ekip, Ağustos 2017'de simgesi MANA olan 25 milyon ABD Doları tutarında artırdı ve "kendi kullanıcılarının sahip olduğu ilk sanal platform" ü inşa etme sözü verdi.

Yeni Equifax saldırısı 143 milyon Amerikalı'nın sosyal güvenlik numaralarını ortaya çıkardı. Sosyal güvenlik numaralarının kimlik tespitinde kullanılması amaçlanmamıştı; bu eski sosyal güvenlik kartının gururla "kimlik tespiti için değil" olduğunu belirtti.

Blockchain teknolojisi, kimlik oluşturmak için daha iyi bir araç sunabilir. Bir devlet ya da hükümet çıkarmadan kimlik, herkes tarafından kontrol edilen açık, küresel bir blok zincir üzerinde doğrulanabilir. Böylece, kullanıcılar kendi kimliğini kontrol edebilir. Bu alanda ID2020 ve Civic de dahil olmak üzere birçok şirket çalışıyor.

Benzer şekilde, Blockstack , "kullanıcıların verilerini ve uygulamalarını kendi yerinde nerede kullandıkları" yeni bir merkezi olmayan internet inşa etmeyi umuyor . Teknik olarak konuşursak, Blockstack, bir blok zincir üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir DNS (alan adı sunucusu) sisteminin ilk örneklerinden biridir. Şirket Aralık 2017'de 52 milyon dolarlık kaynak sağladı ve yeni internetin kullanıcılara "kendi verilerine sahip olmalarına ve mahremiyetlerini, güvenliğini ve özgürlüğünü" muhafaza etmelerine yardımcı olacağını umut ediyorlar. "İşe yarıyor, Blockstack hareket eden internet devlerinden birçoğunu bozabilir bugün aracılar gibi - Google'ı ve Facebook'ı düşünün. Tabii ki, bu büyük bir durum.

DAĞITILMIŞ DEFTER TEKNOLOJISI NEDEN MANTIKLI?

Doğrulama adımımız olmadan, temelde sadece güvenilir bir taraf grubunun erişebileceği merkezi olmayan bir e-tablo olan "dağıtılmış bir defter" kalır. Bu kütük özel olduğu için Bitcoin ile aynı güvenlik önlemlerine ihtiyacı yok.

Bu ayrımı yapmak önemlidir.

Bitcoin'in etrafındaki hype, blok zincir ve kripto para birimleri, dağıtılmış defteri teknolojisinde yeni ilgiye katkıda bulundu. Bu, gerçeklerin ortak bir kayıt olmasını sağlamak için katılımcılar arasında bir veri tabanı dağıtımı fikridir. Bitcoin, dağıtılmış defteri teknolojisini kullanır ve üstte bir konsensüs tabakası ekler - blok zincir.

Katılımcıların güvenilir olduğundan ve defterleri özel olduğundan, Bitcoin'in blok zinciri gerekli değildir. Aslında, bir blokchainci, aşağıda ele alacağımız nedenlerden ötürü, Deftere göre hantal, yavaş ve aşırı derecede karmaşık olabilir. Bunun yerine, dağıtılmış bir defterin hafifçe yönetilmesi için güvenilir bir üçüncü taraf kullanılabilir.

Bitcoin ve Ethereum kamuya açıktır, "izinsiz" blok zincirlerdir. Bu, herkesin onlara erişebileceği anlamına gelir.

Öte yandan, tüm taraflar bilinir ve güvenilir olursa, dağıtılmış defteri teknolojisi yeterli güvenlik sağlayabilir. Dağıtılmış defteri teknolojisine bir örnek, bankacılık işlemlerini iyileştirmek için büyük finansal hizmetler kuruluşlarıyla birlikte çalışan R3'ün Corda'sı.

Dağıtılmış defteri teknolojisi ve blokaj teknolojisinin her birinin artıları ve eksileri var, burada hatırlamamız gereken en önemli şey, blokçunun bir çare olmadığıdır. Bitcoin için, halka, izinsiz bir blokçüya tek olası çözümdür. Birçok durumda, bir blokçü korkunç bir fikir olurdu.

BLOK ZINCIR TEKNOLOJISININ ANA SORUNLARI NELERDIR?

Blockchain, birkaç şeyde gerçekten iyidir ve başkalarına kesinlikle çok kötüdür.

Bir blokchaincinin çalışması için bir sürü katılımcının güncel kopyaları alması gerekir. Bu, aynı veritabanının binlerce düğüm tarafından tutulduğu anlamına gelir. Bu oldukça verimsizdir.

Teknolojinin son on beş yıl içinde nasıl geliştiğine bakacak olsaydık, blokçuluk, bulut bilgi işleminin ardındaki mantığa ters düşer. Bulut bilişim eğilimleri, birden fazla düğümün erişebileceği tek bir veritabanına doğru gidiyor. Bu düğümlerin, bu veritabanının kendi özel kopyalarını tutmaları gerekmez.

Ayrıca, blok zincirinin kopyalarını tutan düğümler sürekli güncellemeler alıyor. Bu düğümler dünya genelinde dağıtılır. Bu nedenle, blok zincirlerin gecikmesi yüksektir (gecikme, verilerin ağ üzerinden geçmesi için geçen süre). Sonuç olarak, blok zincirler ölçeklendirme sorunları ile karşı karşıyadır. Bitcoin saniyede 3-4 işlem gerçekleştirebilir. Ethereum, saniyede yaklaşık 20 işlemle sonuç verir. Visa, saniyede 1.500'den fazla işlemi işleyebilir.

Ölçeklendirme, blok zinciri teknolojisinin karşılaştığı sorunlardan sadece bir tanesidir, ancak önemli bir problemdir.

SONUÇ

Sonuç olarak bu teknoloji gelişmekte olan bir teknolojidir. Her yeni icat gibi gelişime açıktır. Şu anda blokchainci kişi sayısı azlığından bunun ilerde daha da büyüyeceğinden dolayı. Blokchainci teknolojisi gelişecektir. Tıpkı ilk başta yadırganan diğer icatlar gibi. Ya erkenden yerinizi alırsınız. Ya da sonradan keşke daha önce başlasaydım dersiniz. Blokchaincilik gerçekten geleceğin mesleği olabilir. Ülkemizde tıp ve gıda sektörü bitmez derler ya işte yeni çağın bitmeyecek teknolojisi.

Size geleceğe yön vermek istemezmisiniz?

KATKI VE DESTEKLERİNDEN DOLAYI @kusadasi 'NA TEŞEKKÜRLER.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT