Rozhovor s vývojářem indexu, který predikuje vývoj trendu krypta

6개월 전

Programátor Jan Magrot se před několika lety rozhodl vytvořit vlastní index, podle kterého se dá predikovat vývoj kryptoměnového trhu. Nyní spouští webovou aplikaci, která by měla mimo jiné také upozorňovat na změnu trendu. Trochu mi to připomíná Crypto Fear & Greed Index nebo aplikaci CryptoMood brněnského týmu programátorů. Ty se však zabývají spíše sentimentem na trhu, analýzou sociálních médií a zpráv. Facebooková skupina AltcoinMarketIndex čítá aktuálně 1 785 členů, což je velice solidní základna.

Ahoj Honzo, díky za možnost se tě zeptat na pár věcí. Někteří členové českých a slovenských facebookových skupin si tvoje jméno právě s Control Alt Shifts spojí, jiní to slyší třeba poprvé. Proč se tvůj index jmenuje Control Alt Shifts? Nebyl Altcoin Market Index výstižnější?

Ahoj. Altcoin Market Index výstižnější byl, ale jakmile mi začalo být jasné, že indexů se vyvine více, musel jsem název změnit a použít název beze slova index. No, jasně že mi člověk z proma říkal že mám použít nějaký krátký název. Ale nechtěl jsem být další z desítek cryptoboom, cryptomoon, mycrypto, cryptooo atd. Tak dlouho jsme se dohadovali až jsem si prosadil svou a řekl jsem, že se budeme jmenovat tak jak se jmenujeme. Jestli to bylo dobré nebo špatné rozhodnutí, nevím. Ono to celé vznikalo vlastně trochu organicky. Index jsem původně vyvinul sám pro sebe, pak mi ale začalo být jasné, že by se to mohlo hodit i ostatním. A postupně z toho vznikla celá aplikace.

Z čeho se vlastně index vypočítává? Je jasné, že si svoje know how necháš pro sebe, ale můžeš alespoň naznačit? Z jakých burz stahuješ informace a zda se do CAS počítá také sentiment trhu, podobně jako u Crypto Fear & Greed Indexu nebo CryptoMoodu?

K vypočítávání indexů používám data ze všech hlavních burz. Zkoušel jsem zapojit téměř všechny burzy, které lze, ale to vede k silnému zkreslení výsledků. Zpracovávám jen data burz, tudíž ne informace o sentimentu. Ty se mi zdají být nepříliš spolehlivé a špatně se určuje offset. U nás, když ATI překročí 3.0 tak si můžete být jist, že alty půjdou nahoru. Co už nedokážeme říct je, jak dlouho půjdou nahoru, a to se nám asi nikdy nepodaří. Obecně to ale ukazuje sama míra překročení. Takové to davové alt šílenství, které si pamatujeme z podzimu před dvěma lety, tak to následuje poté co ATI překročí 3.2 až 3.5.


Altcoin Trend Index, Altcoin Market Index

Jak často může CAS index házet chybová data nebo falešné obraty trendu? Předpokládám, že na tom jste taky zapracovali, je to tak?

Oddělili jsme jednotlivé indexy a konkretizovali jednotlivé části. Protože se jedná o index, tak ze své podstaty, nemůže házet falešná data. Prostě, ale sám trh se nevyvíjí v přímých čistých linkách a občas ani trh neví. Může se stát, index se na chvíli vyšplhá na 2.8, aby tři dny nato spadl pod - 1.5, proto že trh se na chvilku nadechl. Ale to se během celého rok a půl trvajícího downtrendu a sideway trhu stane dvakrát, maximálně třikrát. Řeším to tak, že realizuji malé ztráty a jakmile index ukáže zase downtrend, ihned prodávám. Kdybych měl dno hledat jakkoliv jinak, budu mít ztráty mnohem větší a musím ředit atd.

Ty sám také traduješ podle indexu CAS? Pokud ano, znamená to, že nejsi HODLer, ale spíše střednědobý trader?

Myslím, že i ten HODLer by měl respektovat určitá pravidla. Do teď to vycházelo, ale nemusí to platit vždy. Představme si situaci, kdy by po minulém ATH, kdy spousta lidí nakoupilo BTC za 18 k USD najednou vyšel v celém západním světě a v Číně plošný zákaz kryptoměn (vyloučit se to nedá), tak kryptoměny určitě nezmizí, to se zřejmě nestane už nikdy, ale na další ATH budeme čekat dvanáct let? Pokud vůbec přijde. Nemluvě o tom, že další ATH sice bude zřejmě ještě podstatně vyšší, ale s každým vyšším a vyšším ATH, se zároveň přibližuje hranice, za níž žádné další vyšší ATH už není. Jen nevíme, kde ta hranice je. Jasně, myslím si, že máme čas, ale pravdou je, že doporučujeme-li jen slepý HODL, jsme prostí hazardéři spoléhající se na štěstěnu a hrajeme si na proroky. Politika by tuto hranici mohla velice rychle přiblížit.

Sám obchoduju i tím že mám dost málo času už jen podle ATI. Na daytrading už teď nemůžu ani pomyslet. Vidím ceny BTC a altů nejčastěji v poli dat při debuggování programů.


Coin trend - BTC

Bitcoin je revoluční v tom, že jako první kryptoměna začal poskytovat možnost lidem posílat si hodnotu navzájem bez prostředníka, kterým byla nejčastěji banka. To je jeho skutečná síla, na kterou by se nemělo zapomínat. Na druhou stranu ale, pokud jsme stále ve fázi Early adopters, proč těchto informací nevyužít a neinvestovat do něj, že?! Kolik si myslíš, že bude příští ATH a jaká jej může následovat korekce?

Jak jsem psal, pokud se to globálně politicky nevychýlí, což se myslím si do té doby nestane a pokud budeme vycházet z minulosti, tak vezmeme-li za minulou výchozí cenu 1 000 USD, ATH 20 000 USD a dno korekce na cca 3 500 USD, tak by další ATH mělo být cca 70 000 USD a korekce někde kolem 10 000 USD. Pokud se extrémněji nevychýlí ostatní faktory, což si myslím se stane a přijde nějaká obchodní či finanční krize + dav podporuje dav, tak v případě, že by nastal tento scénář, tak zhruba na 160 000 USD. Ale zase, v určitém momentě se dostaneme k horizontu, za který už nelze predikovat. Pokud by se do toho měl opravdu pustit dav, tak můžeme taky skončit někde úplně jinde.

Díky za rozhovor a ať se daří i nadále predikovat vývoj trendu kryptoměn.


Tento a další rozhovory naleznete na webu blockchainfo.cz


Pokud se chcete registrovat do Control Alt Shifts, roční předplatné stojí $84. Máte však možnost si CAS index otestovat v dvoutýdenní free-testovací periodě, po které se sami rozhodnete, zda budete s CAS indexem pokračovat. Registraci lze uskutečnit přímo přes tento odkaz https://controlaltshifts.com

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT