Uživatelská prostředí na Steemu #1: SteemPeak

4개월 전

Ať už noví, nebo snad i stávající členové Steem komunity se jen těžko pohybují na Steemu, aniž by kdy viděli Steemit. Steemit je dodnes největší a nejznámější aplikací pro konzumaci všeobecného obsahu vytvořeného právě na Steemu. Příčinou mohl být dlouhodobý omyl, že Steemit je to samé co Steem, i když Steem je přinejmenším od loňského roku mnohem rozsáhlejší, než jedna z webových aplikací na něm postavených.

Steempeak banner

Krátkou sérií příspěvků bych rád vyzdvihl několik málo alternativ, ať už přímých konkurenčních projektů, nebo doplňujících nástrojů, které uživatelům mohou zpříjemnit a ulehčit svůj strávený čas na Steemu. Série započne zmínkou o SteemPeak, bude pokračovat přes ucelenou sadu nástrojů spravovaných pod projektem Steemworld a pokud se nenajde ještě další projekt do série, bude ukončena příspěvkem o mobilní aplikaci Partiko.

SteemPeak je přímá alternativa ke Steemit, tzn. uživatel je schopný číst a procházet (téměř) všechen obsah proudící na blockchainu. Aplikace vznikla, jak už to tak bývá, protože autor (@asgarth) nebyl spokojený s nabízenou funkcionalitou pro běžné uživatele. Proto začal pracovat na vlastním nástroji, do kterého postupně přidával nové funkce.

Kromě Steemit byla a stále jistě je oblíbená aplikace Busy, která za svůj čas nabízela stejně tak vylepšený uživatelský dojem. SteemPeak se postupem času stal další metou, kde uživatelé mají k dispozici stejné a velmi často i rozšířené možnosti. Pojďme si tedy projít možnosti a funkce, se kterými se na SteemPeak setkáte.

Účet na SteemPeak

SteemPeak se snaží být přívětivý k uživatelům hned od začátku. Pro nově příchozí nabízí několik osvědčených postupů, jak si vytvořit (prostřednictvím třetích stran) účet na Steemu. Na výběr máte ze tří služeb: STEEM.NINJA, SteemMonsters nebo starý dobrý Steemit.

Steempeak registrace

image.png

Dvě ze tří služeb nabízejí nový účet za menší poplatek. Pokud však zaručeně nechcete čekat na vytvoření svého účtu a nemáte zrovna kolem sebe člověka s dostatkem SP, resp. RC k vytvoření účtu, pak se zaplacení poplatku stejně nevyhnete.

Pro stávající uživatele je nachystána interakce buď přihlášením přes SteemConnect, anebo s využitím rozšíření Steem Keychain pro webové prohlížeč Chrome (taky nový Brave) a Mozilla Firefox. K tomu je implementováno snadné přepínaní mezi vícero účty.

Hlavní strana

Po úspěšném přihlášení se podobně jako na jiných steemových aplikacích dostanete na přehled obsahu, který vás zajímá, resp. publikovaný a sdílený obsah od lidí, které sledujete.

Máte navíc k dispozici možnost uložit si oblíbená témata, autory a kurátory, abyste měli rychlý přehled o tom, co se zrovna děje. SteemPeak vás dokáže upozornit, když vám někdo posílá tokeny, odepisuje na vaše příspěvky a komentáře či si můžete nechat zobrazit oznámení o přijatých odměnách. Více najdete v nastavení, které je opravdu bohaté.

image.png

A kde že najít aktuálně populární nebo nově publikované příspěvky? V nedávných aktualizacích došlo k menšímu posunu, při kterém se tento obsah dostal do nové podstránky Explore. V základu se vám zobrazí tzv. trending stránka. Nové příspěvky si můžete zobrazit přepnutím jejich seřazení podle data vytvoření.

Narazíte-li na zajímavý příspěvek, můžete si ho přidat mezi záložky. Pak se k němu budete moct v budoucnu rychle vrátit.

Profilová stránka

Zobrazení profilových informací víceméně odpovídá obecnému očekávání na Steemu. Uživatelé mají přehled o vlastní aktivitě, účtech, které vás sledují a které sledujete vy, transakcích apod. Nechybí plnohodnotná práce s peněženkou.

image.png

SteemPeak zároveň nezapomíná na lidi, kteří se zajímají o svědky. Můžete tak aktualizovat svůj seznam podpořených svědků, aniž byste museli přecházet na jinou stránku. Nechybí ani editace profilu.

Na SteemPeak lze najít i jednu zajímavost, a to zobrazení příspěvků, které lajkoval nějaký účet. Původně to zřejmě bylo přidáno pro různé kurátorské projekty, nicméně ve stejné (nebo podobné) míře si lajky můžete zobrazit pro libovolný účet.

https://steempeak.com/@[účet]/trail

Za [účet] dosaďte platné jméno a budete mít hned přehled o tom, komu dávají lajky.

Tvorba nových příspěvků

Tady je samozřejmostí vybavený editor (můžete si zvolit mezi Markdown notací, případně HTML). Silnou stránkou editoru je průběžné ukládání konceptu, tedy nepřijdete o svoje dílo, kdybyste se zrovna museli věnovat něčemu jinému. Podobně jako na Steemit a jiných, obrázky můžete nahrávat přímo do editoru. Není potřeba používat žádné třetí služby.

Za silnou stránku považuju hned několik funkcí, plánování publikace, sdílení odměn, tvorba šablon a nově tvorba úryvků (snippets). Plánováné publikování je však (momentálně) možné jen, pokud jste se přihlásili přes SteemConnect, protože aplikace potřebuje interagovat s blockchainem za vás.

Sdílení odměny se potom hodí, když chcete zároveň podpořit dalšího člověka, aniž byste museli ručně přepočítávat odměnový podíl. Šablony a úryvky – dovolím si tvrdit – jsou vypovídající samy o sobě. Šablony představují kostru nového příspěvku, tj. předchystáte si hrubou podobu opakovaných publikací. Úryvky na druhou stranu jsou krátké části, které můžete přidávat průběžně kamkoli do editovaného příspěvku.

image.png

Další informace

Pokud vás SteemPeak zaujal, ale nezmínil jsem vše a máte jakékoli dotazy, určitě bych jako první zmínil dostupnou stránku s přehledem informací (AJ). Dodatečné otázky rád zodpovím v komentářích.

Kterou aplikaci na Steemu používáte vy a bez kterých funkcí se jen tak neobejdete?

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

No tak já už poslední článek napsal na Steempeaku a již nikde jinde psát ani nebudu...

·

To je skvělé, že ti to vyhovuje.

Posted using Partiko Android

·
·

Výbornou věcí je tam i to využívání nějakých informací z historie používání steem blockchainu - např. historie zvyšování SP, jak se dařilo kurátorství atp. v části Tools

·
·

Vidím, že používáš Android Partiko.
Prosím tě, lze nastavit tag #cesky, aby byl někde v oblíbených? Teď si musím najít nějakého českého autora, rozkliknout si jeho jeden post a pak ťuknout na tag pod textem, aby se mi zobrazil tag #cesky.

Posted using Partiko Android

·
·
·

S těmi tagy jsem tam měl taky menší problém. Nezobrazují se ani ve vyhledávání, takže momentálně víc neporadím. Podívám se na to, snad zjistím víc.

Posted using Partiko Android

Většinou používám kombinaci Busy a Steemitu. Nebráním se ani jiným rozhraním ;-)

Thank you so much for participating in the Partiko Delegation Plan Round 1! We really appreciate your support! As part of the delegation benefits, we just gave you a 3.00% upvote! Together, let’s change the world!

Steemit. Obchoduju na něm SBD - Steem. Dále zobrazuje komentáře a převody na účtu v reálném čase
Busy. Umožňuje mi koncepty. Zvykl jsem si na něj. Velká nevýhoda je, že mám komentáře a pohyby v peněžence někdy viditelné až po několika hodinách.
Když Busy zlobí, mám Steemit v záloze. Není od věci mít ještě jdenu zálohu...

·

Pravda, interní burza SBD/STEEM je dostupná jen na Steemit, i když implementačně by toho měl být schopný kdokoli. Prozatím i zde na SteemPeak je jen přímý odkaz na burzu na Steemit.

Nejsem si zcela jistý, co myslíš tím komentáře a převody v reálném čase. Jestli to je přehled komentářů/reakcí, resp. historie transakcí, pak toto je celkem standard u všech nespecializovaných rozhraní.

·
·

Když přes busy pošlu Steem dejme tomu robotovi, tak musím kontrolovat na steemnow.com , nebo na steemit.com , kolik mi zůstalo k dispozici Steemu na zaplacení dalších robotů. Protože v peněžence busy se to projeví s velkým odstupem. To si nestěžuji, to vysvětluji, proč vedle busy používám i něco jiného.
Jinak jsem (z vlastního rozhodnutí) technický ignorant. Jsem tu proto, abych se vykecal. Pokud na tom, vydělám, taky dobře.

·
·
·

To je velice podivné. Většinou stačí po provedení transakce aktualizovat stránku, pokud se hodnoty neaktualizují po provedení transakce. Aplikace, které používají SteemConnect, resp. vykonávají některé akce přes speciální odkazy zřejmě nemají, jak jednoduše zachytit provedení té transakce. Netvrdím že je to nemožné, nicméně to jistě pro mnohé není hlavní priorita.

Posted using Partiko Android

Používám Steemit a Busy. U Patriko Andrejko (jak mu přezdívám) se mi nelíbí ta hláška "Posted using...", jinak to asi špatné není a ještě snad se na tom dá i nějaký Steem vysteemovat, ale kvůli té hlášce sem to ani nestudoval. Na Steempeak se možná mrknu, zní to zajímavě. Abych toho neměl náhodou málo :-D Steemit, Busy, steemd, steeblockexplorer, steemworld, steemauto, steemstats atd....snad se v tom neztratím :-)