Všude zdejší

3년 전

Ačkoli nejsem přeborníkem ve stěhování, svůj život (krátký nebo dlouhý – záleží na úhlu pohledu) jsem neprožil na jednom jediném místě. Všude, kde jsem žil, byla místa, která stála za podívání, ale i místa, která se cizím raději neukazují.

person-692409_640.jpg
Pixabay

Rodné město


Pokud bych zde neměl prarodiče, vlastně bych toto město vůbec neznal. Někteří by řekli, že bych o nic nepřišel. Já si to nemyslím.
Toto město je sice považováno za jedno z nejšpinavějších v České republice, ale přesto se zde najde dost krásných míst. Nejvíce těchto míst se nachází v historickém centru města. Budovy na náměstí sice patří do kulturního dědictví, ale jinak nejsou vyloženě zajímavé. Podloubí, která známe ze středověkých náměstí, bychom zde hledali marně, ale zato zde najdeme třebas středověké sklepení. Jen kousek dál najdeme farní kostel, jehož historie sahá až do 14. století. Milovníci kulturních památek mohou navštívit empírový zámek a všichni ostatní si mohou odpočinout při procházce nebo posezení v zámeckém parku. Najdeme zde však mnohem více, lázeňské vilky, lesopark a dokonce několik technických památek.A to stále není vše, v širším okolí najdeme mnohem více doteků dějin a zajímavostí.

spring-2158357_640.jpg
Pixabay

Dětství na vesnici


Vyloženě městské typy obce a vsi považují za zaostalá místa bez budoucnosti. Život na vesnici sice nenabízí tolik možností kulturního vyžití, ale jinak není o nic horší než život ve městech.
Naše vesnice se nepyšnila středověkými budovami ani technickými památkami. Ale v dětském věku jsme si zde i tak našli dostatek více než zajímavých míst. Louky a lesy v okolí přímo vybízely k procházkám nebo dobrodružným výpravám, o bojích indiánů s kovboji ani nemluvě. Zakázaným, o to však mnohem lákavějším, místem k válečným hrám byl areál bývalého muničního skladu. V místním hostinci v budově obecního úřadu se vítali noví občánci, naděloval zde Mikuláš a slavil se zde i konec každého školního roku. A pokud ne, pak se zde probíraly každodenní starosti i radosti, probíraly se zde sportovní výsledky a rozebírala se zde samozřejmě i momentální politická situace, občas všichni našli společnou řeč, jindy se rozdalo pár facek. Na místním hřišti se zase hrával fotbal, konaly se zde dětské dny a o prázdninách se tu opékaly buřty. Pokud by to někomu k životu nestačilo, pak se jen kousek za vesnicí nachází dávno vyhaslá sopka. Při procházce na tento kopeček se nejen pokocháte výhledem, ale také se občerstvíte švestkami, slívami, ringlemi, třešněmi a špendlíky.
Za kulturou nebo pamětihodnostmi lze vyrazit do nedalekého okolí. V nejbližším městě můžete navštívit rodný dům světoznámého neurologa a psychologa. O pár kilometrů dále zase můžete navštívit středověký hrad nebo zříceninu a kdo by chtěl ještě dále do historie, pro toho je zde jeskyně.

Zastavení na cestě


Pokud někde pobýváte pár týdnů či měsíců, povětšinou toho moc nepoznáte. Pokud ano, pak se povětšinou jedná o notoricky známá místa, která v daném místě navštěvuje každý „ne místní“. Možná by se jednalo o celkem dlouhý výčet velmi zajímavých míst a pěkných památek, ale také by se jednalo o místa, o kterých většinou každý alespoň slyšel. Každé místo má svá kouzelná zákoutí, která čekají až je někdo objeví.

fog-1984057_640.jpg
Pixabay

Současný domov


Město, které není velké ani malé. Místní by možná řekli, že nejznámější musí být díky místní infrastruktuře. Šílený provoz ve špičce a uzavírky musí znát jistě i za hranicemi. Netuším, zda tomu tak skutečně je, ale zde si to mnozí jistě myslí. Avšak snad se do pár let konečně dočkáme a provozu ve městě se konečně uleví.
Nejen řidiči mohou všední starosti hodit za hlavu při procházce nádherným městským parkem. Kdo by chtěl absolvovat delší procházku, ten najde nedaleko za městem přírodní rezervaci s naučnou stezkou. Milovníci piva se mohou zastavit hned na několika místech, kde se vaří zlatavý mok. Pivu neholdující se mohou projít kolem středověkých hradeb a navštívit místní zámek nebo se mohou projít po břehu řeky.
I zde se najde mnoho dalších zajímavých míst a památek. V tomto městě dnes potkáte dávnou minulost i tu nedávnou v těsné blízkosti a současnost se přitom nachází jen za dalším rohem.
Milovníci hradů, zřícenin, tvrzí, nebo milovníci přírodních a technických památek si v nedalekém okolí opravdu přijdou na své. Každý si zde najde to své. A pokud někomu nestačí nejbližší okolí, nevadí. Z místního nádraží se dostanete do těch opravdu velkých měst, do příhraničních oblastí i do zahraničí.


road-949832_640.jpg
Pixabay

Chybí zde sice názvy měst a obcí, ale ty nejsou důležité. Někteří z vás poznali tato míst podle mého popisu. Jíní v nich poznali místa sice zcela jiná, jde však o místa, která se jim pojí s jistými vzpomínkami. Každé místo na světě (nejen v českých, moravských a slezských luzích a hájích) vám může učarovat, ačkoli jej ostatní budou hanět. Každé místo skrývá tajemná zákoutí, která si musíte zamilovat, pokud je však zvládnete objevit. Každý z nás je jiný a tak se každému z nás nemusí líbit všechno stejně jako těm ostatním. Ostatně, každý z nás má to své zamilované místo někde jinde, bez ohledu na to, kde se narodil nebo kde momentálně žije.

pt.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

@petecko you were flagged by a worthless gang of trolls, so, I gave you an upvote to counteract it! Enjoy!!

·

Thank you @flagfixer!
I noticed the flags, but they did not reduce my reward and my reputation. That's why I did not worry.
Do not I know if they randomly flag the entire community or if I gave them a reason? As long as they do not reduce my reputation, I'm relatively calm.
Thank you once again.
Steem On!

wow, škoda že víc nepíšeš :)

·

Tedy, děkuji.
Musím přiznat, že psaní na Steemit mě baví a uklidňuje. Tudíž budu psát i nadále a příspěvků tak bude více (pochopil jsem, jak to bylo myšleno, ale oslí můstek se hodí).
Nápadů mám v hlavě spousty, jen času se mi nedostává. Poslední dobou jsem v práci povětšinou 13,5-15 hodin (i s cestou tam a zpět, samozřejmě), proto se snažím trávit většinu volného času s rodinou. Na Steemit mi zbývá opravdu jen pár minut denně. Doufám, že již brzy by se to mělo změnit, pak se snad dočkáš a já začnu své příspěvky publikovat mnohem častěji. ;)

·
·

To jsem na tom podobně, vlastně jsem tak trochu rád že se v česky píše méně a tím pádem mám čas to číst a neuteče mi něco... jsem si vypěstoval už takovou závislost trochu na naší komunitě :)

·
·
·

Tak s tou závislostí jsem na tom podobně zase já. ;)

Rád bych to viděl v kombinaci s Tvými fotkami ;-)

·

Přiznám se, že sám bych, alespoň v některých příspěvcích, rád použil vlastní fotografie. Pravdou však je, že moc vlastních fotografií nemám. Fotografovat jsem se zkrátka nenaučil, alespoň prozatím.
Navíc, díky tomu, že jsem se narodil o pár let nebo století později než jsem chtěl. ;) Láká mě více klasická fotografie než ta digitální. Ale prozatím nevlastním ani fotoaparát, natož abych uměl vyvolávat fotografie (a měl doma temnou komoru). Snad by mohla být kompromisem digitální zrcadlovka, ale tu také nevlastním.

·
·

No bylo by to hodně originální vkládat na web scany vyvolaných fotografií... :-) byť taky náročné :-)

·
·
·

Zas tak náročné by to nebylo, pokud bych nechtěl ony scany nějak upravovat v jakémsi grafickém programu. Ale najít vhodnou pozici, kompozici, světlo, okamžik, mít dobrý nápad a ve správnou chvíli zmáčknout spoušť - to už náročné je, alespoň pro mne. ;)
Ale originální by to bylo a to nejen zde na Steemit.