Internet a svoboda

3년 전

Už mě zase něco zvedlo ze židle. A tím je schválení směrnice o autorských právech. Sice ji ještě musí schválit na plenárním zasedání evropského legislativního orgánu ale to nic nemění na tom že to zase bude další rána pro internet.

Sice jsem chtěl článek na téma týdne psát o svobodě a anarchii, ale tohle sem patří a stojí to za zmínku.

Speciálně problematický je článek 11. Článek 11 přináší možnost, která by znamenala, že velké technologické firmy budou muset získat od vydavatelů souhlas k publikování odkazů na jejich obsah, nebo za něj budou muset platit. Dále pak je tu článek 13, který zase jen přináší další cenzuru. Podle článku 13 budou společnosti zodpovědné za to, že uživatelský obsah neporušuje autorská práva.
Je to totální nonsens a kriminalizace jakéhokoliv vlastníka stránek, který umožňuje uživatelům cokoliv publikovat. A přináší to zase jen na provozovatele stránek další byrokracii a sní spojené náklady.
Když se podíváme na začátek internetu tak hlavním stavebním prvkem internetového obsahu byl jazyk HTML (HyperText Markup Language), tedy je to název značkovacího jazyka používaného pro tvorbu webových stránek, které jsou propojeny hypertextovými odkazy. Ano chápete to správně, základním kamenem internetu jsou právě odkazy.
Snaha o jejich cenzuru a zpoplatnění skrze článek 11 se tedy dotýká samotné podstaty internetu. Už jenom technické řešení této záležitosti je nadmíru nákladné a rozhodně povede k mnoha komplikacím a s kombinací s článkem 13 je to strašnej mazec. Když pomineme náš oblíbený a svobodný Steemit a podíváme se třeba na jiné sociální sítě tak u nich pak nastane takovýto scénář. Třeba facebook. Takový uživatel si třeba přečte někde nějaký článek, který se mu líbí a vyjadřuje jeho názor a tak se rozhodne ho sdílet se svými kamarády na Faceboku. Zkrátka napíše tohle je super a plácne pod to odkaz na článek. Jenže Facebook nebude mít žádnou smlouvu s oním vydavatelem a tak zkrátka paušálně jeho post s cenzuruje a odkaz nebo celý post pravděpodobně smaže. Nebude to dělat nějaký člověk za počítačem, ale bude na to automatický skript. A je to. Právě začalo blokování toku informací. A co třeba taková Wikipedie, která je založena na zdrojování informací. Nebo nějaké vědecké publikace, kde se také zdrojuje. A co diplomové práce zveřejněné online které obsahují odkazy. Ano je toho hodně, protože internet je zkrátka propojen odkazy. A co takové výsledky vyhledávání to jsou také odkazy.
Ne nadarmo se říká že serfujete po internetu, tedy klikáte na odkazy.

Myslím si, že je dobře že tu je krypto a decentralizované sítě, které nikdo nevlastní a nikdo nespravuje a tak taky není možno zavést cenzuru a nebo někoho penalizovat. To je také jeden z důvodů proč mám osobně rád Bitcoin a odmítám většinu altcoinů. Je to právě protože mnoho alcoinových projektů je dost centralizovaných, vede je nějaká společnost vyvíjí atd... No zkrátka tyto projekty se pak dají jednoduše zakázat nějakým takovýmto pokřiveným zákonem.

Proto právě potřebujeme co nejrychleji dobudovat decentralizovaný internet, který nám nikdo nebude moci cenzurovat a říkat nám co smíme a nesmíme publikovat za informace.

Chápu autory a vydavatele že třeba díky tomu že lidé už nečtou text ale jen nadpis a pretext tak ani neodejdou z Google zpráv na stránky vydavatele a ten takto přichází o peníze z reklamy, které naopak Google získává. Ale na druhou stranu není to spíše tím že články na zpravodajských servrech stojí za prd a jsou to jen plané texty, které už nikdo nechce číst? A nepovede to náhodou k tomu že lidé ještě o to méně budou navštěvovat dané servery? Co si budeme povídat je to hustý tah, který povede k odstřižení vydavatelů od internetu a jestli se něco bude linkovat tak to bude svobodný obsah. Takže pište a pište tady na Steemitu, protože vaše texty budou mít v budoucnu pravděpodobně mnohem větší dopad než třeba oblíbené Novinky. :D

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

This post has received a 0.52 % upvote from @drotto thanks to: @petrvl.

Tak to je smutné. Zase míň svobody...

Internet je velice nepříjemná věc. Informace, zprávy se šíří rychlostí blesku z jednoho konce světa na druhý. To se jistě někomu do krámu nehodí.
Zavedení cenzury jako v Číně je moc okatý, tak se zkusí zlikvidovat odkazy. No jen si představ. Český internet jen jako Seznam, Novinky a ještě pár lokálních serverů. Jinam by jsi se nedostal, pokud bys zrovna neměl od někoho "z venčí" přímou adresu.