RESİM YORUMLAMA YARIŞMASI 1 [@kusadasi (cointurk) Projesi]

3년 전

Aşağıdaki resim hakkında en etkileyici yorumu yapan 3 kişiyi ödüllendireceğiz ve katılanlarada belli bir oy verimi yapılacaktır.

Resim

Aşağıdaki soruları görsele göre cevaplayın.

 • Görselde neler görüyorsunuz?
 • Görselde anlatılan nedir?
 • Görselin verdiği mesaj nedir?
 • Görseli gördüğünüzde ne hissediyorsunuz
 • Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

Projeye Nasıl Katılabilirsiniz?

 • Bu yazının altına projeyi yukarıdaki paylaştığımız resmi yorumlamanızı, yorum olarak belirtmeniz gerekmektedir.
 • Bu yazıya oy veriniz ve resteem yapınız.

KATILIM KURALLARINA UYMAYAN KİŞİLERİN YAZILARI DİKKATE ALINMAYACAKTIR.

Temel Kurallar

 • İntihal yorum yarışmadan diskalifiye edilip, İntihal yapan kişiler kara listeye alınacaktır.
 • Yarışmaya 1 yorum ile katılabilirsiniz.
 • Yarışmanın kazananlarını belirleyecek moderatör: @bybrawe
 • Yarışma Günlüktür.
 • Yukarıdaki sorulan sorulara göre cevap vermeniz gerekmektedir.
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

1-Görselde neler görüyorsunuz?
-Ahşap ve eski olan bir evin içinde etrafı rengarenk sarmış çiçek,duvar renkleri insanların elbiselerini,yaşlı adamın mutlu bir şekilde içtiği tütünün piposu,yaşlı adamla konuşan yaşlı kadını ve gülümsemesini,yaşlı çiftin arkasındaki tek başına olan vazoyu,etraftaki kırıntılarla öğlen yemeğini yiyen tavuğu,kovaya tebessümle su döken kız veya erkek olduğu belli olmayan kişinin tebesümlü halini,anneyi,bebeği,anne ve bebeğin bu güzel hallerini kıskanmış bir kediyi,kedinin arkasındaki su kabını,sandalyede oturmuş büyük ihtimalle evde kalmış ve çok konuşan kadını,kadının arkasındaki büyük küpü,arka tarafta ise duvardaki eşyalar ve duvardaki fotoğraf veya tabloyu ve en sonunda bu tüm temaların sanatçısı olan kişinin imzasını görüyorum.

2-Görselde anlatılan nedir?
Görseli iyice incelediğimde duvarda asılı olan tabloda kadın ve bebeğini görünce Hz Meryem ve Hz isa tablosu olduğunu tahmin etmekle beraber 1850 yıllarında Hristiyan bir ailenin hikayesi üzerinden bir anlam çıkarttım.
Bebeği tutan kadının kocası 1850 yıllarında katılmış olduğu bir savaşta ölmüş olabileceğini veya kocanın kadını terk ettiğini ve aradan geçen 2.5 yılın sonunda kadının kendi anne ve babasının evindeki hayatını anlatıyor.2 yaşlı çiftimiz tüm çocuklarının ve torunlarının yan yana olmasının verdiği huzurla kendi aralarındaki tatlı bir sohbete dalıyorlar.Yaşlı adam uzun yıllardır içitiği ve içmek için kullandığı emektar piposuna ağır yudumlarını vururken kocasının bu hallerine tebessümle bakıp kızının ve torununun arasındaki sevinç gösterilerini heyecanla kocasına anlatmaya çalışıyor.Kadın 2.5 yıl önce ölen veya giden kocasından olan son çocuğunu sevip şakalaşırken onların bu tatlı halinden büyük bir keyif duyan erkek mi veya kız mı olduğu belli olmayan ortalama 9 yaşında olan kadının diğer çocuğu bebeğin yıkanacağı kovaya ısıtılan suyu döküyor.Sandalyede oturan büyük ihtimalle evde kalan kadın ise çok konuşuyor.Ve konuştuklarını fazla dikkate almayan aile fertlerini görünce konuşmasını sürdürmeye devam ediyor.Sanki sonsuza kadar bir şeyleri anlatacak gibi duruyor.
Anne ve bebeğin arasındaki sevgi ahengini izleyen tatlı kedimiz galiba bir kıskançlık içerisinde ve anne ve bebeğe bakıp ; hey ayıp oluyor ama der gibi.Bende burdayım beni de sevin der gibi.Maddi durumları çok iyi olmayan bu aile evinde yemeğini yemekle meşgul olan tavuğumuz evde birşey kalmadığında sıra ona geleceğinden habersiz bir şekilde yemeğine devam ediyor.

3-Görselin verdiği mesaj nedir?
Hayatta ne kadar sorunlar ve zorluklar olursa olsun,insanın bu zorluklar karşısında mücadele etmesi gerektiğini ve bu hayatta insan sevdiği insanların yanında daha güçlü bu hayata devam edebileceğini mesajını veriyor bize.
Evin içinde küçük bir çocuk,ortalama 9 yaşlarında bir genç,evde kalmış bir kadın,kocasını kaybeden bir kadın,80 veya 90 yaşlarında bir çift,etrafta kedi ve tavuk.Bize yaşanılan bir hayatın tablosunu veren bu görüntü her şeye rağmen hayatın devam ettiğini ve devam eden bu hayatta mutlu olmak gerektiğini anlatıyor.

4-Görseli gördüğünüzde ne hissediyorsunuz ?
Zorluklar karşısında mücadele eden bir ailenin mutluluğunu ve huzurunu görüyorum.

5-Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.
-anne,çocuk,aile,huzur,mücadele,zorluk,mutluluk

-İnsanlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar,ister fakir ister zengin olsunlar,konumları ve şartları ne olursa olsun hayatları boyunca birçok zorlukla karşılaşacaklarını bilmelidirler.Çocukluktan yaşlılığa kadar ömür sürecek olursa,bu ömrü en güzel nasıl değerlendirmesi gerektiği hakkında bir kişilik kazanması gerekiyor.
Hayatta sağlam bir kişiliği olan bir anne bütün evlatlarına her şekil sahip çıkar.Sağlam bir birikim kişiliği olan eşler hayatta karşılaştıkları zorluklar karşısında mücadele ederek daha huzurlu ve mutlu bir hayat yaşayacakları büyük bir ihtimaldir.Kısacası yaşamak direnmektir.Direnmek mutluluk ve huzur demektir.Mutluluk ve huzur güzel geçirilmiş bir ömür demektir.

Görselde neler görüyorsunuz?

Yanan kazanı eliyle tutan bir oğlan çocuğu görüyorum. Herhalde çok çalışmaktan elleri nasır tutmuş olmalı. Yoksa kaynar kazanı çıplak elle tutmak akıl işi değil. Diğer taraftan bebeği havaya kaldırmış bir kadın görüyorum. Herhalde bebek duştan önce huysuzlanmış olmalı ki havaya kaldırmış zıplatıyor. Ayrıca bir çift ihtiyar, tavuk ve kedi görüyorum. Ve tabii ki görümce... Yaşlı bayan, bebeği elinde tutan kadının kayın validesi olduğunu düşünüyorum. Kocasına "aynı senin gibi yakışıklı" diyor. Kocası da keyfe gelip bıyık altından gülüyor. Görümce ise bir köşede yeni koca adayını bekliyor. Tavuğun hiçbir şeyle alakası yok. Kedininse gözü başka yerde...

Görselde anlatılan nedir?

40-45 günlük bir bebeğin duş yapılmasını konu alıyor. Herhalde resmin eski tarihlerde yapıldığını düşünürsek belkide bebeğin ilk banyosu veya ikinci banyosunu anlattığını söyleyebilirim. Ailede ki sevincin de bundan ileri geldiği söylenebilir. Ama hala kedinin neye baktığını anlamadım... Hayvan sonuçta istediği yere bakar!

Görselin verdiği mesaj nedir?

Çocuklar aileyi birbirine bağlayan güçlü sarmaşıklardır. Her yeni çocuk kenarıya itilen yaşlılarla daha bütün olmayı sağlar. Mutluluğu arttırır. Aile olmanın ne olduğunu hatırlatır. Çünkü çocukların masumluğu her daim etrafındakilere de yansır.

Görseli gördüğünüzde ne hissediyorsunuz?

Pek bişey hissetmiyorum desem ruhsuz der misiniz? Ama gerçekten hissetmiyorum. Yok yani! Sanatsal değeri çok olabilir. Ressam muhteşem veya sıradan şeyler anlatmış olabilir. Ama bende kıpırtı yok. Ama illa hisset derseniz.

Bebekte olsak ölmeye yakın olduğumuzu hissettiriyor.
Her daim aklımda:)

Öylede Ölecen Böylede
Ölmek ölmeyene zor gelir. Bi ölsen bilirsin ölmenin ne olduğunu. Ama o zamanda dönüşü yok. İşte böyle bir kısır döngü ölüm. Maalesef şöyle test turu atıpta geleyim şansıda yok. Bu yüzden son virajda geleni sona saklayıp biraz yaşamaya daha doğrusu mutlu yaşamaya dair şifreler vereceğim. Davincinin şifresinden kıymetli bunlar. (Baya baya pazarladım içeriğimin geri kalanını)

 1. Gülmek mutlu eder. Çok gülmek mutluluğun kıstasını değiştirir. Ne demek istiyorum?

Bir bebek gaz çıkarırsa mutlu olursunuz. Çünkü ağlamasından bıkmışsınızdır. Bir çocuk gaz çıkarırsa gülersiniz. Çünkü çocuğun tepkisi gülünçtür. Bir dede gaz çıkarırsa temkinli gülersiniz veya istifinizi bozmazsınız. Recep ivedik gaz çıkarırsa yerlere yatarsınız veya yatmazsınız. Ama biri burnunuzun dibinde gaz çıkarırsa bundan mutlu olmazsınız. Demek istediğim gas çıkarmak durumdan duruma komik olabilir. Bir süre sonra gaz çıkarma durumunu gülünç bulmuyorsak artık bir sonraki mutlu olma kıstasına geçmişizdir.

 1. Deli Olmak

Güle güle güldüğümüze gülme yöntemidir. Çok işe yarar. Mutlu olmak neredeyse garantilidir.

Gelin o zaman şifremizi hikayeleştirelim. Aklımızda kalıcı olsun...

Kasabanın ihtiyarlarından Thomas sürüsüne bakması için işsiz güçsüz gezinen Richard'ı Şerif'in de zorlamasıyla işe alır. Şerif arkadaşına yıllar önce verdiği söz yüzünden bin pişmandır. İpsiz sapsız Richard'ın başına bela olacağı hiç mi hiç aklının ucundan geçmemiştir. Sürüye bakmaya başlayan Richard huysuz ihtiyarın kızını tavlamayı başarır. Kısa süre sonrada evlenirler. Evlilikleri cicim ayları geçtikten sonra kötüleşir. Kasabada çalışan bir papaz olmadığı için mecburen onun yerine bakan ayyaş Joe 'ya giderler. Joe evliliklerinin yoluna girmesi için bir dua edeceğini ama uzun süredir içmediğini bu yüzden kendinden olmadığını söyler ve bir şişe viski ister. Richard "viski senin köpeğin olsun ağam" der. "Şunun dırdırından kurtuluyum bir değil iki tane getireyim" diye düşünerek gider getirir. Ayyaş Joe'nun kafası yerine gelince "evlat evliliğinizin kurtuluşu bebek" der. Richard sorgusuz sualsiz dediğini dinler. Aradan bir zaman geçer ve sarışın bir bebekleri olur. Her gece bağıran hophop cop cop. Araba gelmiş durakta durmuş falan nafile gelen bir bebek. Artık dırdır yapan karısı gitmiş yerine bulduğu boşlukta uyuyan biri gelmiştir. Evde bir köşede bekleyen Thomas ise sürüyü otlatmaya tekrar başlamıştır. Thomas'ın sürüye tekrar dönmesiyle Richard işsiz kalmıştır. Artık işi olmadığı için kasabanın dışında ki madende çalışmaya gider. Richard orada huzuru bulmuştur. Aileye yeni katılan Billy içinde Bob(Kedi) ve Mary(Tavuk) aileye ayrıca dahil edilmiştir. Çünkü Billy Bob ve Mary ortamda oldukça onlarla oyalanıyor ve tüm aile mutlu oluyordu. Billy'nin bir alışkanlığıda duştan önce gaz çıkarması idi. Bütün aile gülüşürlerdi. Mary bu kokuya daha fazla maruz kalmamak için arkasını dönerdi. Bob ise neye güldüklerini anlamaya çalışırdı. Richard mı? Richard hala madende...

1- Görselde neler görüyorsunuz?

2 kadının bir bebeği bir çocuk yardımı ile yıkadığını. Kedinin olanları merakla izlediğini , tavuğun yemek yediğini ve ağzında sigarası olan yaşlı bir erkek ile bir kadının olanları hayranlıkla izlemesi. Ayrıca dikkatimi çeken bir diğer şey o dedenin iki ayaklı o sandalyeye o pozisyonda nasıl oturduğu oldu.

2-Görselde Anlatılan Nedir?

Görsele realist açıyla bakıcak olursak herhalde 1800lerin başlarında aileye yeni katılan üyeyi karşılayan bir aile görüyoruz fakat baba ortada gözükmüyor. Yeni gelen üye aileye neşe katmış her ne kadar savaşlar,zorluklar ve kıtlıklar yaşansa da bu yeni üye tüm ailenin yüzünü güldürmüş gibi.

3-Görselin verdiği mesaj nedir?

Bu görselden açıkçası iyi bir mesaj çıkarmak o kadarda kolay değil. Bebek aileye neşe katmış gibi.Yani bebeklerin,çocukların bu dünya için hep bir neşe kaynağı olduğunu her ne yaşarsak yaşayalım onlara hep ihtiyacımız olduğunun kanaatindeyim.

4-Görseli gördüğünüzde ne hissediyorsunuz?

Görseli gördüğüm zaman meraklı hissediyorum. O zamanın olaylarını,dertlerini, aile yapılarını, bina yapılarını . Bebeğin ve diğer aile üyelerinin o iki yaşlıyı ileriki dönemlerde artık göremeyecek olması bir yandan üzdü ama hepsi o ana odaklanmış gibi hepsi şimdiyi yaşıyor ve mutlular . Bu arada günümüz hayvanları ile o hayvanlar arası pek bir fark gözükmüyor onca yıl geçmesine rağmen kedi ve tavuğun hal ve tavırlarının hiç değişmemesi biraz ürpetti gibi.Şaşkın da hissediyorum çünki ilk soruya verdiğim cevabın bir kısmını tekrar vurguluyorum o dede oraya nasıl oturdu ?

5-Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

Ailenin en yaşlı üyesi ile en genç üyesi yanyana.Hayat tecrübesi ile dolu bir birey ile daha hayatın H'sini bilmeyen bir birey yanyana bulunuyor.Bu insana biraz gariplik katıyor çünki onun yaşayacağı o kadar çok şey var ki ve oradaki 2 yaşlı birey ise yaşadığı onca anı,anıları,aşkları geriye bırakıp sadece o anın keyfini çıkarmışlar.O yaşlılar her ne kadar hayatı gerçekten yaşamış olsalar,tecrübe kazanmış ve birtakım olaylar görmüş olsalar da o,hayatı daha hiç bilmeyen tecrübesiz bebek onların neşe kaynağı olmuş.Yani kim olursanız olun ne olursanız olun size gerçek neşeyi bence en güzel çocuk verebilir başka birşey veremez.

·

iki kişilik sandalyeye oturuyorlar.

·
·

1-Görselde neler görüyorsunuz?
Bir kız bebeğinin yıkanması için hazırlık yapılıyor.Aile bireylerinden birisi çocuğun yıkanma suyunu leğene döküyor.İlgi odağı bu bebek olmuş ki kedi bile ona bakıyor.Kedi büyük ihtimalle karnını doyurmuş, mama kasesi boş.Evin içinde dolaşan tavuğa hiç anlam veremedim. :) Yaşlı kadın bebeği işaret ederek yanındaki yaşlı adama bir şeyler söylüyor.Büyük ihtimalle biz de bunun gibiydik bir zamanlar diyerek.Tablodaki her şey çok güzel yerleştirilmiş.Bir fotoğraf karesi gibi.

2-Görselde anlatılan nedir?
Küçük bir çocuktuk, ergen olduk, gençleştik ve yaşlandık…

3-Görselin verdiği mesaj nedir?
İnsan hayatı bir film şeridi gibi hızla akıp gider…

4-Görseli gördüğünüzde ne hissediyorsunuz ?
Kendimi o bebeğin yerine ve yaşlı adamın yerine koydum.Zamanın ne kadar hızlı geçtiğini farkettim.

5-Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

Kelimeler: Bebek, gençlik, yaşlılık, kedi, gülümseme,
Hepimiz bir bebektik büyüdük, genç birey olduk ve yaşlanacağız.Ve sonrası malum.Hayvanlar etrafımızda yaşayan, hayatımızın her anında karşımıza çıkan en masum canlılardır.Onların zarar görmemesi için çabalamalıyız, onları gülümseyerek sevmeliyiz.Bu dünya kimseye kalmayacak...

Salam Dostlar. Bəlkə də mən bu yarışmanı qazana bilməyəcəyəm. Amma qardaş ölkə Azərbaycandan yazaraq Sizin qrupda aktiv olmağa çalışıram və bu yarışmada da fərqlilik olsun deyə Azərbaycan dilində bu rəsmi tərənnüm edəcəyəm. Qucaq dolusu salamlar.

 • Görselde neler görüyorsunuz?
  İsti bir yaz günü evin pəncərəsi açılmış xoş havanın verdiyi o xoşbəxtlik dolu gündə, insan həyatının ən dəyərli neməti olan uşağa ilkin duş aldırılır. Uşaq isə ilk dəfə duş alacak və o ufacık düşüncəsilə bunu anlamayaraq ağlamaqdadır. Həmən yanında oturan qadın onu sakitləşdirmək üçün mahnı oxuyur, əl çalır. Yaşlı nənə və baba uşağı seyr edir və nənə qəlyan çəkən babaya uşağın necə dadlı şirin bir bala olduğunu söyləyir. Yazın verdiyi xoş ətirli havanın isti sədaları altında toyuq yerdə özü üçün yem axtarıe yeyir. Pişik isə uşağın ağlamağından sanki məyus olmuş kimi seyr edir. Ləyənı tökülən su artıq uşağın çimməsi üçün hazır vəziyyətdədir. Həmişə də təmizlikdə !

 • Görselde anlatılan nedir?
  İsti bir gündə uşağın çimdirilməsi və ağlayan körpə uşağa mahnı oxuyub əl çalaraq onu güldürməyə çalışan Xoşbəxt bir Ailə!

 • Görselin verdiği mesaj nedir?
  Uşaq ailənin sevincidir!

 • Görseli gördüğünüzde ne hissediyorsunuz?
  Məni nostalji hisslərə yönəldir. Kənd həyatı isti yay günündə çimdirlən körpənin ağlaması və onu sakitləşdirmək üçün edilən hərəkətlər çox xoşbəxt anlardır.

 • Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

Xoşbəxtlik - Körpə uşaq sevinci- Ailə bağlılığı

Bir evdən uşaq səsinin gəlməsi çox xoşbəxtlikdir. İnsanı xoşbəxt edən ən gözəl nemətdir uşaq.

Körpə uşağın sevilməsi və yaşlı nənə baba tərəfindən göstərilən bu xoş təəssürat çox gözəldir.

Qadının uşağı ağlarkən dindirməsi, onu güldürmək üçün mahnı oxyub əl çalması, həmçinin yaşlı nənə babanın suyu ləyənə tökən adamın uşaq üçün etdikləri görünən bu xoş mənzərə ailə bağlılığının nümunəsidir.

Umarım Azərbaycan yaptığım yorum beğenilir. Rəsmi tərənnüm etməyə çalışdım. Təşəkkürlər

 1. Görselde neler görüyorsunuz?
  Resimde mutlu geniş bir aile görüyorum.

2.Görselde anlatılan nedir?
Bebeğin yıkanması için leğene su hazırlanıyor.

3.Görselin verdiği mesaj nedir?
Görsele bakınca benim aklıma gelen ilk şey mutlu olmak için çok şeye ihtiyacın olmadığı. Görselde herkes iç içe sohbet muhabbet ediyor. Şimdi ki herkes eline telefonu alıp asosyal olmuyor.Görselde asıl anlatılmak istenen mesaj bu bence . Aile değerlerini bilmek muhabbetin değerini anlamak .

 1. Görseli gördüğünüzde ne hissediyorsunuz ?
  Görseli görünce içten içe ah çekiyorum. Çünkü artık aile bağları , akrabalık , anne baba ilişkisinin önemini anlıyorum ve günümüzde bunları kaybettiğimizi görüyorum .

5.Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın?
Görselde insanlara mutlu etmeyi öğretiyor .Aileye , hayvanlara , çiçeklere insanların kendine verdikleri değerin önemini anlatıyor.
Bence teknolojiye yenik kalmamalıyız ve eskide yaşayan insanlar gibi insanların ne kadar değerli olduğunu unutmamalıyız. Çünkü herkes göçüp gidiyor bu Dünya'dan lütfen ailemizi , eşimizi , dostumuzu anne babamızı unutmamalıyım hep arayıp soralım.
Ve ne olursa olsun biriyle görüşeceksek ertelemeyelim.
Sağlıcakla kalın...

1-Görselde neler görüyorsunuz?
Bu resme baktığımızda, herkesin görmüş olduğu; insanlar, hayvanlar ve objeler dikkatimizi çekiyor. İlk algı bu yönde oluyor. Ancak, resmi daha dikkatli incelediğimde, dikkatim daha farklı noktalara ulaşıyor. Öncelikle erkek çocuğun, sıcak su dolu kazanı tutuş şekli çok ilginç. Çünkü, sağ eli normal şartlarda kazanın kulpunu tutarken, sol eli kazanı iç gövdesinden kavramakta. Diğer bir husus da sandalyede oturan genç kadının, hüzün dolu bakışı ile çocuğu izlemesi dikkatimi çekiyor. Evin genel görünümüne baktığımda ise, fakir bir aile olduğu açık ve net. Lakin, konsol üzerinde duran vazo ve masa üzerinde duran sürahinin pahalı ve şık görüntüsü ilgimi çeken bir diğer husus. Ailenin genel profil incelemesini yaptığımda, bebeğin sarı saçlı olması resmin içindeki diğer ilginç bir detay. Son olarak, tavuğun oda zeminindeki arayışının verdiği mesaj.

2-Görselde anlatılan nedir?
Resme ilk bakıldığında; fakirlik içerisinde yaşayan mutlu bir ailenin, aralarına yeni katılmış bir bebeğe karşı sevgi ve ilgi durumu anlatılmaktadır.

3-Görselin verdiği mesaj nedir?
Fakirlik içerisinde ve sıkıntılı bir süreçte yaşayabiliriz. Önemli olan bir ailenin bir arada; birlik ve beraberlik içerisinde,mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayabilmesidir. Resimdeki vazo ve sürahinin şık ve pahalı görüntüsüne yüklediğim anlam, maddi varlıklarımızın yaşadığımız hayat içerisinde arka planda kalan önemsiz detayların oluşunu simgelemesidir. Asıl olan, ailenin ön planda yaşantılarının amaç ve gayesini oluşturan mutluluk ve birlikteliktir. Ailenin içerisinde olan tavuk ve kedinin resmedilişi, diğer canlılara karşı oluşmuş saygıyı ifade ediyor. Çünkü, tavuk rızkını evin zemininde ararken, kedi için koyulmuş mama tası bunu ifade etmektedir. Aileye yeni katılmış bebeğe karşı sevinç, mutluluk ve ilginin dışında, sandalyede oturan genç kadının hüzünlü bakışı, geleceğe olan kaygıyı anlattığını düşünüyorum. Bebeğin sarı saçlı olarak resmedilmesi, ailenin hristiyan olduğunu imgelemek amacıyla Hz. İsa ile ilişkilendirilmiş olabilir.

4-Görseli gördüğünüzde ne hissediyorsunuz?
Aslını söylemem gerekiyorsa, resme baktığımda hüzünlendiğimi hissediyorum.

5-Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.
Bu resimde bulunan insanlara baktığımızda, aslında bir insanın yaşam evresini tasvir etmektedir. Ressam, küçücük bir oda içerisine, kocaman bir dünyayı sığdırmış ve kısacık hayat akışımızı, diğer etkenler ile birlikte anlatmıştır. İşin temel özü; doğarız, büyürüz, yaşarız ve ölürüz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Esen kalın.

  ·  3년 전

1- Görselde Ne Görüyorum?

Görselde annesiyle oynayan bir bebek, onlara tempo tutarak katılan bir kadın, bunları izlemekte olan yaşlı çift ve kedi, yemek yemeye çalışan bir tavuk ve su dolduran bir çocuk görmekteyim.

2- Görselde Neler Anlatılıyor?

Görselde anne hep çocuğuyla oynayabildiğini, hatta çocuğu yokken kardeşi, akrabasının çocukları oynarken bile onlara tempo tutabildiği anlatılmaktadır. Bunun yanı sıra burada kedi ve tavuk erkek eşi simgelemektedir. Çalışıyor ve endişeli, yani evini geçindirmek için çalışıyor, çocuğunun geleceği konusunda da endişeleri bulunmaktadır. Yaşlı çift ise onların gelecek hali, geçmişte yaptıklarını eşine anlatıyor ve eşi de gözünün önüne getirerek mutlu oluyor.
Son olarak çocuk ise, buradaki ana nokta çocukta, bütün kilidi o oluşturuyor. Zamanlar arasındaki geçişi yani su doldurarak, zamanın su gibi hızlı geçtiğini anlatmaktadır. Yaşlı çift giyimini de göz önüne alırsak güzel bir hayat yaşayacaklarının da habercisidir.

3- Görselin Verdiği Mesaj Nedir?

Görselde bize, bebeğin bir aileye mutluluk getirdiğini, fakat bunun yanında yükte getirdiği mesajını vermektedir.

4- Görseli Gördüğünüzde Ne Hissediyorsunuz?

Kadın her zaman çocuğuyla ilgilenmeli bunu yaparken ne kadar zevk aldığı çok önemli bir konu fotoğrafta bu zevki doruklarında yaşayan bir kadını görüyorum, bunun yanı sıra baba olacağım için babaya yüklediği sorumlulukların yoğunluğunu da bir hayli hissettirmektedir.

5- Görselin Verdiği Mesaj İle İlgili Kelime Yazın ve Görselle ilgili Paragraf Yazın

Çocuğun getirdiği mutluluk, tek başına gelmiyor.
Ben bebekken, annemle çok güzel zamanlar geçirip oyunlar oynarmışız. Bu oyunları oynarken kimi zaman tek başımıza, kimi zamanda teyzem de bize katılırmış. Ben her ne kadar bu oyunlara babamın katılmasını da istesem katılamazdı. Genelde akşamları gelir benimle biraz zaman geçirip yatardı. Anneme bir gün bunu sorduğumda ise bana, ‘ Baban senin ve benim için endişelenip kaygılanıyor, bu yüzden çok fazla çalışıp bize güzel hayat sunmaya çalışıyor’ demişti. Ben ise bu durumu anlamadım, gel git zaman geçtikçe evlendim ve çocuğum oldu. Bende bebeğimle oynarken babam ve annem de bizdeydi. Annem bize bakarak babama bir şeyler anlatıyordu. Babamda bunları dinleyip bizi izleyerek gülüyordu. Babam bana baktı ve biraz daha güldü, işte o gün anladım ki aslında o gülüş ben ve çocuğuma değil, annem ve banaymış.

1-)Görselde Neler Görüyorsunuz ?
Göreselde piposu ağzında yaşlı bir adam ve onunla beraber mutlu olan yaşlı bir kadın, iki tane genç bayan birisi anne olabilir, bir küçük kız bebeği, leğene su döken küçük çocuk, pencerede saksıda gül, duvarlarda asılı mutfak malzemeleri,bir tavuk, bir kedi ve kediye ait su kabı,bir sandeyle bir bank, duvarda bir tablo ve bir şömine görüyorum.
2-)Görselde anlatılan nedir?
Mutlu bir aile tablosunu küçük çocuğun aileyi neşelendirdiği ve iki genç kadının bebeği yıkamak için hazırlandığı, erkek çocuğun ise onlara yardım ettiği yaşlı çiftin bu durumdan memnun olduğu anlatılmıştır.
3-)Görselin verdiği mesaj ?
Mutlu olmak için lüks içinde olmanın gerekli olmadığı sadece eldekilerin değerlerinin bilinmesi ile dünyanın en mutlu ailesi olabileceği mesajı veriliyor.
4-)Bu resmi gördükten sonra, içim huzurla kaplanıyor ve bende eldeki nimetlerin şükrünü vermem gerektiğini ve bunlarla mutlu olmam gerektiğini hissediyorum.
5-)Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.
'Mutluluk,huzur , değer, şükür'
Mutlu olmak için çok fazla bir şey olmasına gerek yoktur. Huzur sadece para veya zenginlik ile olmaz. Hayata her şeyin değerini bilip şükür ettikten sonra sizden daha mutlu kimse bulamazsınız.

görselde ne görüyorum?
hiristiyan bir köylü ailenin tahmini 1800 lü yıllarda evin en küçük çocuğunu sanki ilk banyosunu yaptırmak için toplanılması resmedilmiş.Evin 2 yaşlı büyüğü birisi keyifle nargile,yada tütün içiyor eşi yün eğirirken ona birşeyler anlatıyor.Evin erkek çocucuğu banyo için suyu döküyor.Evde hayvanlar olduğuna gör,köylü bir aile çocuğun ayağında ayakkabısı yok büyük ihtimalle fakirler ama yüzlerinde zenginlik mutluluğu var
görselde anlatılan ne?
Aile,beraberlik,mutluluk ve birazda fakirlik
Görselin verdiği mesaj ne?
Neye sahip olursanız olun elinizde ki ve yakınlarınızda kilerle mutlu olmayı bilin
Görseli gördüğünüzde ne hissettiniz?
İnsanların bulundukları ortamda mutlu olduklarını
Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.
İnsanın mutlu olması için zengin olmasına gerek yok.Mutluluğu kendimiz oluşturup onu yakalayabiliriz.Bir tür Polyanna'cılık gibi.

1-)Görselde Neler Görüyorsunuz ?
Mutlu bir aile tablosu içinde,evin yeni bireyine kardeşinin sıcak suyu hazırlayarak banyo yaptırmak için hazırlık yapması , annenin kucaklaması sonucu bebekteki izlenimleri dikkat izleyen aile bireyleri ,dikkat çeken diğer bir olay ise kediyle tavuğun aynı ortamda huzurlu bir biçimde yaşayabildiğini gösteren bir tablo
2-)Aslında mutlu ve huzurlu olmanın zor olmadığını gösteren bir tablo, özellikle eve yeni gelen bireyin mutlulukla ve sevinçle karşılanması ,mutlu olmak için çok fazla bir şey değil tek bir şeyle de insanların mutlu olabileceğini ve eğer siz etrafa sevinç mutluluk katarsanız bundan sadece siz değil çevrenizdekilerde mutluluk duyar.
3-)Görselin verdiği mesaj ?
Eğer mutlu ve huzurlu olmak için çok fazla bir şey aramayın asıl mutluluk insanın elindekilerle mutlu olmasıdır ,bunun için eve gelen yeni birey veya herhangi bir şey bizleri mutlu edebilir.MUTLULUK ÇOK UZAKTA DEĞİL EĞER GÖREBİLİRSENİZ.
4-)Bu resmi gördükten sonra ,mutlu olmanın tekrardan çok zor olmadığını ve gördükten sonra baya inceledikten sonra bu resim neden yapılmış diye düşünüp kendime düşen payı alıp , yüzümü gülümseten bir resim oldu ,içimde de bir duygu seli olmadı değil :))

5-)Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.
'Mutluluk,sevinç ,insanlar,huzur ,tablo'
Mutlu olmak için çok fazla bir şey istemeyin , çok para ,güzel araba , güzel ev vb istekler ,elimizdekilerle ve yanımızdaki insanlarla mutlu olmayı öğrenmeliyiz. Böyle bir mutlu aile tablosunun içinde olmayı isterdim . Evin en küçük bireyi olarak , kardeşime banyo yaparken veya küçüklüğü hatırladığım kimse yok ve bu tablo gerçekten huzur veren bir tablo.Mutlu ve huzurlu olmak bu kadar basit , mutlu olmayı istiyorsanız çevrenize ve sizi seven insanlara bakmanız yeterlidir.
Yazımı burada bitirirken, bu tabloyu bizimle paylaşan @cpxturk'e teşekkürler...

1- Görselde neler görüyorsunuz?

Sol tarafta Yaşlı bir çifti, Annenin çocuğunu leğende yıkaması, sağ taraftaki kadının ise çocuk ağladığı için sakinleştirmeye çalışması, diğer çocuğun ise leğene su koyması ve kedi ve tavuk beslediklerini görüyorum.

2- Görselde anlatılan nedir?

Yaşlı çiftin bebek hakkında tatlı yorumlar yapması ve bunu yaparken eşine anlatması eşinin ise bunu gördüğünde yüzünün güldüğü diğer taraftan annenin bebeği yıkamak istemesi fakat bebek ağladığı için annenin sol taraftaki kadının desteğini alarak bebeği sakinleştirmesi ve diğer çocuğun ise leğene su doldurarak annesine yardım ettiğini görüyorum. Ayrıca oradaki kedinin onları dikkatlice izlemesi ise dikkat çekiyor.

3-Görseli gördüğünüzde ne hissediyorsunuz?

Mutlu bir aile ortamının olduğu, sıcak sohbetlerin geçtiği sevginin saygının ön planda olduğu yaşlı çiftin ise aileye daha huzurlu bir ortam sağlaması ve bir bebeğin ağlarken bile etrafa gülümsemeler saçması. Herkesin halinden memnun olduğu huzurlu bir yuvanın olduğu görüyorum. Bu sıcaklığın tüm aile ortamlarında olması dileğiyle…

4-Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

“Bebeğin aileye sevinç getirmesi.”
Babannem, dedemle bebek hakkında sohbet ediyordu. Ağlayışını, gülüşünü, izliyorlar ve aralarında sohbet ediyorlardı. Ben o sırada leğene su doldurduğum için pek onları dinleyememiştim. Annem ise bebeği sakinleştirmek için kucağına aldı ve yıkamak için hazırlık yapıyordu tabi bebek rahat duruyor sürekli ağlıyordu bende annem çok yorulmasın diye yardım ediyordum. Bir yandan ise halam bebeği çok seviyordu. O da anneme yardım etmek amacıyla bebeği sakinleştiriyordu. Bebeğin bizim aileye huzur, mutluluk getirdiği çok belli oluyordu ve şunu öğrenmiştim. Bebek aileye gerçekten çok iyi geliyor. Bu arada tavuğum ve kedimi unutmayayım. Kedim bebeğin ağlayışını izlerken şaşkın şaşkın bakıyordu. Tavuk ise kendi halinde geziniyordu.

·

Dostum merhaba sen 4 soruya cevap vermişsin. Yalnız 5 soru var "Görselin verdiği mesaj nedir?" sorusunu cevaplamamışsın.
Umarım düzeltirsin
Teşekkürler

·
·

Uyarın için teşekkür ederim fakat yazının tamamı okunduğunda resmin verdiği mesaj açık bir şekilde dile getirmiştir. Hepsinin madde şeklinde ifade etmemize gerek Yoktur.

1-Görselde neler görüyorsunuz?
illk olarak sol tarafta yaşlı bir karı koca mevcut.bir tavuk var kedi var .annesinin sevgisi ile havalara doğru uçan bir küçük bebek ve bebeğin yıkanmasını sağlamak için leğene su koyan bir ağebey var. sağ tarafta sandalyede oturan bir genç bayan küçük bebeğe bakarak el hareketleri ile çocuğu sakinleştirmeye çalışıyor.annenin bebeğine bakışı tam bir çekirdek aile mutluluğunu hissettiriyor.ev yıkık dökük olmasına rağmen şirin bir yuvaya sahipler .

2-Görselde anlatılan nedir?
görselde anlatılan bir yuva içerisinde eviniz harebe,yıkık dökükte olsa bir aile iseniz mutluluğunuzu yaşayabilirsiniz.

3-Görselin verdiği mesaj nedir?
görselde tam anlamı ile verilmek istenen mesaj küçük bir yuvaya sahip olsanızda yuvanızın içinizdeki sevgi bütün engelleri aşmanıza fazlası ile yetecektir.

4-görseli ilk gördüğümde bir an çocukluk günlerimi hatırladım.küçükken ne duşakabini,ne sıcak suyu annemiz bizleri leğen içinde yıkardı.sobanın yanına koyardı leğeni fazla yaklaştırmazdı yanmayalım diye sobanın üstünde ısıttığı güğümdeki su ile bizleri yıkardı.keşke o günlere geri dönebilsek.keşke hiç büyümeseydik diye diye ve iç çeke çeke resme baktım bol bol. :/ :/

5-Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.
'Annemin sevgisi ile bugün bıcı bıcı yaptım ,Teşekkürler Annecim.'
Bugün annem abim dedem,ninem teyzem bıcı bıcı yapmama yardımcı oldurlar.birde evimizin küçük yaramazları minik kedimiz ve tonton tavuğumuz bol bol evimizde gezdiler.bugün benim için çok güzel bir gün annem benim bıcı bıcı yapmama yardımcı oldu ve çok sevgi dolu bakışları ile beni abimin desteği ile birlikte yıkadılar.teşekkerler sevgi dolu ailem.

1- Görselde neler görüyorsunuz?

Resimde bir büyükanne bir büyükbaba, bir anne ve banyo yaptırılan bebeği, bir genç bayan, bir de genç erkek çocuğu muhtemelen bebeğin ağabeyini görüyorum.

2- Görselde anlatılmak istenen nedir?

Resimde mutlu geniş bir aile ve bir bebeğe banyo yaptırılması anlatılmaktadır.

3- Görselde verilen mesaj nedir?

Bebeğin bir aileye neşe ve mutluluk katması anlatılıyor diyebilirim.

4- Görseli gördüğünüzde neler hissediyorsunuz?

Mutlu oldum. Anlatılmak istenen mesaj çok başarılı bir şekilde resmedilmiş.

5- Görselin verdiği mesaj:

Ailenin önemi anlatilmaktadır. Ayrıca bir bebeğin aileye mutluluk katması çok hoş resmedilmiştir. Başarılı bir portre.

·

Teşekkür ederim sn kuşadası

yarışma sona ermiştir arkadaşlar.

·

Peki kazanan kim ödül ne oldu?

·
·

sonuçlar belli oldu, yakında yayınlanır.

Congratulations @cpxturk! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do not miss the last post from @steemitboard!


Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @good-karma and @lukestokes


Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Yarışmalarda Eugenio Zampighi'nin tablolarının kullanılması çok hoşuma gitti.

Sanırım geç kalmışım, şimdi farkettim :)

Bence 2 kelime yeterli: Mutluluğun resmi.