İftar Sofrası Birlikte Güzeldir [Cointurk 30.Projesi] [lame#7375]

3년 전

Üç ayların son ayı olarak bilinen Ramazan, gönüllerin yumuşadığı ve yardımların en çok gerçekleştirildiği ay olarak bilinmektedir. Oruç tutulan, sahur ve iftar yapılan bu ayda yardımlaşma ise büyük önem taşımaktadır. Ramazan ayında yardımlaşma karşılığında ise kişiler büyük sevaplar ile mükafatlandırılmaktadır. 

Yardım denildiğinde fakir insanlar göz önünde bulundurulmalı ve tutulan oruçlar ile onların ne kadar büyük zorluklar ile karşı karşıya kaldıkları da anlaşılmaya çalışılmalıdır. Aslında orucun amacı, aç olan kişileri anlamak ve onlara yardım edilmesi için gerekli teşvikleri sağlamaktır. Maddi açıdan durumu iyi olan kişiler yiyecek ya da giyecek yardımı yaparken aynı zamanda iftar ya da sahur sofraları kurarak fakirlerin de gönlünü kazanmaktadır. 

Kuran-ı Kerim’de Ramazan Ayı

Ramazan ayında yardımlaşma Kuran-ı Kerim’de de anlatılmaktadır. Bolluk ve bereketin olduğu bu ayda en önemli husus bu bolluğun fakir olan insanlar ile de paylaşılması gerektiğidir. Hem giysi hem de yemek olarak yapılabilecek bu yardımlar ise insanlara yine iyilik ve güzellik olarak geri dönmektedir. Hatta ramazan ayı içerisinde bir fakirin karnını doyuran kişinin alacağı sevap da oldukça yüksektir. 

Kişiler ise ramazan ayı çerçevesinde ne gibi yardımlar yapacakları konusunda kararsız kalmaktadır. Fakir olan kişilerin evlerini ziyaret etmek, onları mahcup etmeden ihtiyaçlarını sormak ya da hiçbir şey sormadan kapılarına ihtiyaçlarını karşılayabilecek hediyeler bırakmak da en güzel davranışlardan biri olarak değerlendirilmektedir. 

Ramazan Erzakları İle Yardımlaşma

Ramazan ayında yardımlaşma dendiğinde pek çok kişinin aklına erzak kolileri gelmektedir. Maddi yönden gücü yerinde olan kişiler fakir bölgelere erzak kolisi gönderebilmekte ve oradaki insanların sevinmesine de aracı olabilmektedir. Aslında kişilerin en önce kendi yakınlarında bulunan yoksul kişilere yardım etmeleri daha da uygun görülmektedir. Aç olan komşuların doyurulması, ihtiyaçlarının alınması ya da evde kurulan sofraya davet edilmesi bile ramazan ayı içerisinde yapılabilecek en iyi yardımlardan biridir. Her kim ki bu ay içinde ne kadar yardım eder, ne kadar sevap işlerse mükafatı da çok fazladır. Kuran-ı Kerim de bu sözleri doğrulamakta ve yardımlaşmaya teşvik etmektedir.

İftar Sofrası Birlikte Güzeldir

Her zaman kişisel olarak herhangi bir çıkar beklemeden sosyal sorumluluk projelerine katılmaya çok seven birisiyimdir. Bu proje düzenlenene kadar Ramazan'da bir çok yardım gerçekleştirmiştim fakat bu proje nezdinde daha önce hiç denemediğim bir şey denedim. Bir kişiye maddi veya erzak yardımı yapmak yerine bu sefer Ramazan'ın bir başka güzel duygusu olan birlikteliği tecrübe etmek istedim. Bizim apartmanda tek başına yaşayan bir teyzemiz var. Kendisi hayatı boyunca hiç evlenmediği için çoluğu çocuğu bulunmuyor. Arada bayramlarda çok uzaktan akrabaları ziyaretine gelse de genelde her zaman yalnız maalesef. Ben de bu proje kapsamında dün teyzemizin evine gittim ve birlikte iftar için yemek hazırladık. Kendisi rahatsız olduğu için oruç tutamadığından bahsetti ama benim niyetli olduğumu öğrenince iftara kadar yemek yemeden benimle birlikte ezanın okunmasını bekledi. Birlikte sohbet ettik, ülkemizin geleceğinden, seçimlerden ve günlerini nasıl geçirdiğinden konuştuk. Teyzemizle geçirdiğim bu 3-4 saat inanılmaz derecede beni mutlu etti. Sürekli iş yapmış olsak da hiç yorulmadım aksine bütün ruhum ve bedenim dinlendi. Bu güzel olaya vesile olduğu için bu projeyi düşünen tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Belki bu projeye bir kere katılabileceğim ama hayatımın geri kalanında haftada bir teyzemle yemek yapmaya devam edeceğiz.

31.Proje Konusu Önerim

Son günlerde kripto para borsalarında yaşanan düşüşün hepimiz farkındayız. Muhtemelen insanlar panik yapmakta ve yaptıkları yatırımları zararda da olsalar satmaktalar. Aslında bu acil bir durum olmadığı sürece yapılan en büyük hatalardan birisi. Bence 31.proje konusu kripto para piyasalarının şu an ki durumu, gelecekte ne olacağı, elimizdeki yatırımları korumanın önemi hakkında olabilir.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

This post has received a 1.04 % upvote from @speedvoter thanks to: @ivanakayye.

This post has received a 0.14 % upvote from @drotto thanks to: @ivanakayye.

This post has been upvoted by @microbot with 4.3%!
You want higher upvotes?

Vote for my creator @isnochys as witness!

Did you know, that you can make some profit with your witness vote?
More profits? 100% Payout! Delegate some SteemPower to @microbot: 1 SP, 5 SP, 10 SP, custom amount
You like to bet and win 20x your bid? Have a look at @gtw and this description!