Kripto para furyası gelecekte ne olacak? Hayatımızda neler değişecek? [Cointurk 24.Projesi] [lame#7375]

4년 전

Dijital para birimi olan kripto paralar program kodlamayı temel alan yeni bir para çeşididir. Hiçbir şirkete, kişiye veya ülkeye ait değildir. Para transferlerinde "eşler arası" prensibini uygular, alıcı ve gönderen arasında hiçbir aracı yoktur.

Kripto Paraların Avantajı Neler Olacak?

1- Yüksek güvenlik: Kimse kripto cüzdanlarını hiçbir zaman engelleyemeyecek. Kripto paralar merkez bankalarına, yerel ve uluslararası yasalara, din ve benzeri şeylere bağlı değildir. Sahip olduğunuz dijital paraları sizin dışınızda ne bankalar ne de hükümetler kontrol edebilir. Cüzdanlar anonim olarak oluşturulur. Sahtesi üretilemez, ödemeler geri alınamaz.

2- Dünyanın her yerinde uygun maliyetli para transferleri: 0.0001 BTC'nin masrafı yaklaşık 0.07$ ediyor.

3- Kolaylık: Bankaların aksine kripto paralar ile 7 gün 24 saat işlem yapabilirsiniz. Ne zaman para göndereceğinize siz karar verirsiniz.

4- Anlık aktarımlar: Banka havale işlemleri 3-5 gün sürerken kripto para transferleri  saniyeler içinde hallolur. Büyük miktarlarda ise 10-60 dakika arasında sürer. 

5- Enflasyondan korunma: Milli para birimlerinin değeri yıllık %1 ile %20 arasında düşer. Kripto paralarda enflasyon yoktur. Örnek vermek gerekirse Bitcoin, 21 milyon sınırlı sayıda birimle oluşturulur ve enflasyondan korunur.

Kripto Paralar Nerelerden Alım-Satım Yapılır?

Değiş-tokuş platformları yardımıyla ülkenin para birimini herhangi bir kripto paraya çevirir ve sabit bir kurla tersini yapabilirsiniz. Ayrıca bu borsalar dışında, direkt olarak kripto para alım-satımı yapan kişiler forumlarda, özel sitelerde veya duyurularda bulunabilir. Bu kişilerden yapılan işlemlerde masraflar ortadan kalktığı için pazarlık takasta olandan daha kârlı olacaktır.

Gelecekte Kripto Paralar Neler Olacak?

Günümüzde özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülkede (sıcak) nakit para kullanımının oranı oldukça azalmış durumda. Hatta Danimarka ve İsveç gibi İskandinav ülkelerinde peşin ödeme devri çoktan bitmiş. Kişiler arası banka transferlerinin yaklaşık %90’ı banka kartı ile gerçekleştirilirken bu oranlar dünyanın büyük bir bölümünde azımsanmayacak derecede yüksek oranlara çıkmış. Yakın dönemde fiziksel olarak basılı paranın yüzünü dahi göremeyebiliriz. Özellikle milenyum kuşağı için dijital paranın kullanımı gün geçtikçe yaygın hale gelecektir.


Şu an kripto paraların bir düşüş eğilimi içerisinde olduğunu hepimiz görüyoruz fakat benim kişisel fikrim bunun çok uzun sürmeyeceği yönünde. Zira artık günümüzde hemen hemen bütün alanlara giren bu paraların elbet üretiminin duracağı zaman değeri tekrar artmaya başlayacaktır. Unutmamak gerekir ki sınırlı sayıda üretilen her şeyin değeri fazladır.

Türkiye'de Kripto Paraların Geleceği

Türkiye bu konuda tam bir kapalı kutu diyebiliriz. Ülkemizde her an her şeyin olabileceğini unutmamalıyız. Şu an için herhangi bir yaptırım veya yasa engeli olmasa da haberlerden vs gördüğümüz kadarıyla Türk kripto para borsalarına her an yaptırım kararı gelebilir. Henüz kripto paraların vergilendirilmesi için uygun bir teknolojik altyapı olmadığı için vergi olayı biraz daha uzak gözüküyor. Bu konuda bizim üzerimize düşen şey ise mümkün olabildiğince bu düşük fiyatlardan kripto para stoklamak olacaktır. Elbet bu düşüşün yükseleceği olacağını unutmamalıyız.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

This post has received a 1.07 % upvote from @speedvoter thanks to: @ivanakayye.

This post has received a 0.28 % upvote from @drotto thanks to: @ivanakayye.

This post has been upvoted by @microbot with 4.0%!
You want higher upvotes?

Vote for my creator @isnochys as witness!

Did you know, that you can make some profit with your witness vote?
More profits? 100% Payout! Delegate some SteemPower to @microbot: 1 SP, 5 SP, 10 SP, custom amount
You like to bet and win 20x your bid? Have a look at @gtw and this description!

Tebrik Ederiz! Bu Paylaşımınız'da 'destektr' Tag'ını Kullandığınız İçin Upvote Ve Resteem Kazandınız.

@destektr Yeni Türk Steemit Topluluğununa Destek Olmak Adına Hayata Geçirilen Bir Projedir.
Herhangi Bir Karşılık Ve Ödeme Talep Etmeden, Sadece 'destektr' Tag'ını Kullanan Ve @destektr'yi Takip Eden Herkesi Upvote Ve Resteem Yapar.

PhotoText-1521414670653.jpg

Lütfen Bu Hizmeti Sürdürmeye Ve Bundan Sonra Verdiğimiz Desteklerden Daha Yüksek Oy Oranı Alabilmeniz İçin, Oylama Gücümüzü Artırmaya Yardımcı Olmak Adına Alttaki Linkler'i Tıklayarak Çok Az'da Olsa Bağışta Bulunmak İstermisiniz.
(0.010 SBD) - (0.020 SBD) - (0.050 SBD) - (0.100 SBD) - (0.200 SBD) - (0.500 SBD) - (0.750 SBD) - (1.000 SBD)
Tüm Bağışlarınız SP Kiralamak İçin Kullanılacaktır. @destektr'ye Verdiğiniz Önemden Dolayı Çok Teşekkür Ederiz!

Hi @ivanakayye
Excellent article. I subscribed to your blog. I will follow your news.
I will be grateful if you subscribe to my blog @nepeso
Good luck to you!