Kripto Paralar Hakkında Bilinmesi Gerekenler [Cointurk 27.Projesi] [lame#7375]

3년 전

Herkese merhabalar, bu yazımda sizlere kripto paralar hakkında merak edilen bilgileri paylaşmaya çalışacağım. Kripto paralar henüz yeni sayılabilecek bir oluşum olduğundan geçtiğimiz her gün müthiş bir şekilde değişime uğruyor ve gelişiyor. Bu yüzden en güncel bilgileri mutlaka takip etmeyi sakın unutmayın. Yazımda değindiğim konular dışında eklemek istediğiniz bir şey olduğunda yorum yaparsanız çok sevinirim. Keyifli okumalar dilerim.

Kripto paralar daha önceden E-Gold, Paypal gibi dijital paraların biraz daha gelişmiş bir çeşididir. Kripto paralardan çoğunlukla uzun vadeli yatırım ve transfer aracı olarak faydalanılmaktadır. Aşağıda detaylı olarak avantajlarını ve risklerininden bahsedecek olsam da genel algı güvenilir olduğu yönündedir. Çünkü temel altyapısı kriptografiye dayanmaktadır. Kriptografi biliminin asıl amacı iletişimin mümkün olduğu en güvenli şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Kriptografi günümüzde iletişimin aksamaması ve manupule edilmemesi amacıyla aralıksız olarak yeni analizler, protokoller ve algoritmalar oluşturmaktadır.

Kripto paraların kuşkusuz başta gelen en büyük avantajı hızdır. Kripto para teknolojisinden faydalanarak para göndermek veya almak için iş günlerini takip etmek veya işlem saatlerini beklemek zorunda değilsiniz. Kripto paralar sayesinde, dünyanın neresinde olursanız olun, isterseniz dünyanın başka bir ucundaki kişiye bile saniyeler içerisinde çok düşük miktarlarda komisyonlar ödeyerek transfer gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto paraları fiziksel olarak cebinizde nakit veya kredi kartı şeklinde bulundurmadığınız için oluşabilecek güvenlik zaafiyetiniz daha minumum düzeydedir. Ayrıca dijital ortamda olduğu için taşımanız da daha basittir. Kripto paralarla yapacağınız her türlü işlem için internet bulunan bir elektronik alete bağlanmanız yeterlidir.

Kripto paralar, hiç kuşkusuz yeni bir yatırım alanı olarak günümüzde tercih edilmektedir. Bu yüzden piyasaları iyi takip ederek gerçekleştireceğiniz al-sat işlemlerle kısa zaman içerisinde güzel kazançlar elde etmeniz mümkündür.

Kripto paraların kuşkusuz başta gelen en büyük dezavantajı ise para olarak kabul edilmesi ile ilgilidir. Günümüzde kripto paraları ödeme seçeneği olarak kabul eden şirket sayısı şu an için çok az olsa da gelecekte bu sayının artacağından hiç şüphe yoktur. Fakat kripto paraların gündelik hayatımıza girebilmesi için biraz daha zamana ihtiyacımız var gibi gözüküyor.

Kripto paraların global piyasalardaki diğer döviz türlerine kıyasla işlem hacminin daha az olması beraberinde, gelişen basit olayların bile piyasada çok fazla dalgalanmaya neden olmasına imkan sağlamaktadır. Yukarıda avantajlar arasında saydığım kısa sürede hızlı kâr opsiyonu bu senaryoda ise bir risk olarak karşımıza çıkmaktadır. Unutulmamalıdır ki, kısa sürede çok hızlı yükselen bir yatırım aracının düşüşü de o kadar kısa sürede gerçekleşebilir.

Günümüzde henüz kripto paraları tamamen resmi olarak kabul eden arkasında duran herhangi bir merkeziyetçi kurum veya devlet bulunmadığı için herhangi bir sorun oluştuğunda hukuki anlamda hakkınızı arama şansınız bulunmamaktadır. Bu durum zamanla rayına oturacağı için henüz önemli bir dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kripto paraların temelinde yatan anonimlik esasına dayalı olarak hukuki açıdan geliştirilebilecek önlemler oldukça sınırlı kalacaktır. Bu konuyu ilerleyen zamanlarda yakından takip etmek oldukça önemlidir.

Kripto paraların gündelik yaşantımıza henüz çok fazla katkıda bulunmadığına yazımın başlarında değinmiştim. Daha çok kripto paralar şu an dijital bir rakamdan öteye gidemiyor olsa da özellikle bu durumu fırsata çeviren işletmelerin de varlığı bilinmektedir. Amerika başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde bir çok dijital servis ödeme aracı olarak kripto paraları kabul etmeye başlamış durumdadır.

Krito paralar günümüzde önemli bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Binance gibi küresel yatırımıncıların bulunduğu borsalardan yüzlerce kripto para arasında işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı ülkelerde önemli meydanlara kripto para makinalarının yerleştirildiği bilinmektedir. Bu makinalar tabi ki banka ATM'leri gibi size herhangi bir fiziksel para vermemektedir. Fakat bu cihazlar sayesinde saniyeler içerisinde bilgisayarınız yanınızda olmasa bile kripto para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto paraların harcanabilir duruma getirildikten sonra yıllara göre birçok değişimler yaşanacağı aşikâr durumda. Kripto paralar, yaşanabilecek altcoin ve coinlerin birbiri arasındaki rekabetlerde zirveyi Bitcoin tutacağı düşünülüyor. Yapılan araştırmalarda 2020 yılında olabilecek kripto para değer sırası şu şekilde;

  • Bitcoin(BTC)
  • NEO
  • EOS.io(EOS)
  • Ethereumum(ETH)
  • Litecoin(LTC)
  • WaltonChain(WTC)
  • Stellar Lümen (XLM)
  • Ripple(XRP)

Bitcoin

2020 yılına kadar Dünya’da en büyük piyasaya sahip olacağı düşünülen bitcoin, diğer coinlerin piyasaya çıkması ve gelişmesi üzerine piyasadaki hâkimiyetini kaybedeceği düşünülüyor.

Bitcoinin parasal değerini küresel mali krizler, bitcoin rezervleri, kurumsal para birimlerinin belirlemesi düşünülüyor.

NEO

2018 yılından itibaren hızla gelişmesi beklenen kripto paralar arasında olan NEO, 2020 sürecine kadar alt yapısının kusursuz olması, Çin’in desteklemesi, ICO topluluklarının bu kripto parayı desteklemesi zirveye çıkartacaktır düşüncesindeyiz.

EOS.io (EOS)

EOS, Avrupa’da kurumsal platformlar arasında birinci dereceden tercih sebebi olacak nitelikte. 2018 yılında birçok firmalar alt yapılarını bu sisteme taşıyacağı gibi, Ethereum gibi kripto paraların bu platforma taşınması beklenmekte. EOS, ölçeklendirme sorunlarını çözecek bir blockhain’dir.

İlk üç kripto para incelemesinden sonra diğer kripto paralarında piyasa içerisinde ölçekli olarak gelişmesi beklenirken, alt yapılarındaki mining işlemlerini desteklemeleri halinde piyasalarda büyük rekabeti tetikleyecekleri düşünülmektedir.


Yapmış olduğum tüm bu analizler, yatırım tavsiyeleri niteliği taşımamaktadır.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Merhaba @ivanakayye,

Yazınız @trdaily tarafından otomatik olarak seçildi. Ve @trdaily curation trail'i takip eden
@emrebeyler hesabından da oy aldınız.

@trdaily curation trail'e bu adresten katılabilirsiniz.

Yine görüşmek üzere! :)

This post has received a 0.31 % upvote from @drotto thanks to: @ivanakayye.

This post has received a 0.87 % upvote from @speedvoter thanks to: @ivanakayye.

Your Post Has Been Featured on @Resteemable!
Feature any Steemit post using resteemit.com!
How It Works:
1. Take Any Steemit URL
2. Erase https://
3. Type re
Get Featured Instantly & Featured Posts are voted every 2.4hrs
Join the Curation Team Here | Vote Resteemable for Witness

This post has been upvoted by @microbot with 2.8%!
You want higher upvotes?

Vote for my creator @isnochys as witness!

Did you know, that you can make some profit with your witness vote?
More profits? 100% Payout! Delegate some SteemPower to @microbot: 1 SP, 5 SP, 10 SP, custom amount
You like to bet and win 20x your bid? Have a look at @gtw and this description!