Scam Coin'lerden Mutlaka Uzak Durun! [Cointurk 22.Projesi] [lame#7375]

4년 전

Herkese merhabalar, bu yazımda sizlere kripto paralara yatırım yaparken uzak durmanız gereken scam coinlerden bahsedeceğim.

Kripto paraların arka tarafında karmaşık yapıda bir çok kod ve protokol bulunmaktadır. Bunlar normal internet kullanıcılarına aşırı derece karışık gelmektedir. Bunun dışında bilgisayar alanında bir mühendislik programı okuyan kişiler bile o güne kadar edindiği bilgi ve tecrübeleri bu teknoloji üzerinde kullanırken zorlanabilir, kafaları karışabilir. Sistemin bu kadar karmaşık yapıda olmasından dolayı ve kripto para dünyasının en önemli özelliği olan herhangi bir merkeziyetçi yapıda olmamasından ve ülkelerde yasal yaptırımları olmadığı için kötü niyetli kişilere bu alanda adeta fırsat doğumuştur. Scam coinler mutlaka uzak durulması gereken aldatıcı coinlerdir.

Son senelerde kripto para dünyasında yaşanan gelişmeler ve yükselişler bir çok kişinin iştahını kabartmış durumdadır. Özellikle döviz, borsa, faiz gibi ülkemizde kişilerin yatırım yaptığı kulvarlara yüksek kâr oranıyla kripto paralarda eklenmiş ve bu alana yatırım yapan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Henüz bu alanda yeteri kadar düzenleme olmadığından dolayı bir kripto paraya yatırım yapılmadan önce mutlaka dikkat edilmesi gereken adımlar bulunmaktadır.

- İnanması güç senaryolar

Özellikle belirli bir dönem sonra şu kadar kâr payı alacaksınız tarzında siteler günümüzde oldukça çoğaldı. Türk insanının maalesef kısa yoldan hızlı para kazanma arzusu kişileri bu yöne doğru kaydırmaktadır. Kripto para dünyasında sabit bir kâr payı sağlamak İM-KAN-SIZ-DIR. BU şekilde size vaadlerde bulunan kişilere ve sitelere kesinlikle inanmayınız. Bunlar çoğunlukla ilk başlarda ödeme yapan daha sonradan sitesine bile girilemeyen ponzi yapılarıdır.

- Herkese açık olmayan kaynak kodlar

Yukarıda bahsettiğim gibi kripto para dünyasının arka planında bulunan kod ve protokoller aslında çok önemlidir. Bir çok coin türünün neye ne şekilde hizmet ettiğini bu yapılara bakarak inceleyebiliriz. Bazı coin türlerinin bu kaynak kodları herkesin rahatlıkla inceleyebileceği şekilde yazılmış olsa da bazıları herkese açık değildir. Yatırım yapılacağı zaman elinizden geldiğince şeffaf, herkesin üzerine yorum yapabildiği kripto para türlerini seçmenizde fayda var.

- Önemli bilgilerin eksikliği

Her kripto para biriminin hizmet ettiği bir alan ve detaylarının açıklandığı teknik bir belgesi bulunmaktadır. Genellikle bu belgeler White Paper ismiyle geçer ve kripto para biriminin kendi resmi internet sitesinde yer alır. Bunun dışında yol haritası ve geliştiricilerin bulunduğu takım üyeleri sayfaları oldukça önemlidir. Bu tür bilgilerin yer almadığı coin türlerinden de uzak durmakta oldukça faydar var.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

This post has received a 0.21 % upvote from @drotto thanks to: @ivanakayye.

This post has been upvoted by @microbot with 3.2%!
You want higher upvotes?

Vote for my creator @isnochys as witness!

Did you know, that you can make some profit with your witness vote?
More profits? 100% Payout! Delegate some SteemPower to @microbot: 1 SP, 5 SP, 10 SP, custom amount
You like to bet and win 20x your bid? Have a look at @gtw and this description!