Kaliteli Yaşamak [Cointurk 28. Projesi] mathilda#0062

3년 전

1 (1).jpg

Önce Kaliteyi Tanıyalım

Kalite, basit tanımla ihtiyaç ve gereksinimlerin karşılanması durumudur. Bu ihtiyaç ve gereksinimler maddi ya da manevi olabilir. Maddi açıdan bakıldığında bir ürün kaliteliyse tercih edilebilir fakat sürekli kendisine bir şeyler katmak, daha çok ihtiyaç karşılamak zorunda kalır. İnsanların gereksinimleri arttıkça ve zaman ilerledikçe kalite çıtası yükselir.

Kalite Çıtasını Etkileyen Faktörler

  • İhtiyaç
  • Konfor
  • Popülerlik
  • Rekabet
  • Zaman

Nasıl kaliteli yaşayacağımızı bulmak için öncelikle görünen kaliteyi anlayacağız. Bunu anladıktan sonra kaliteli yaşamayı tanımlayabiliriz.

Dönüp icatlara bakalım. Örneğin BMW üzerinden gidelim. BMW, ilk otomobilini ihtiyaç duyulduğu için üretti.
bmw ilk.jpg

1928 yılında üretilen 3/15 PS, şirketin ilk otomobiliydi. Bir de şirketin son otomobiline bakalım.
bmw son.jpg

Bu da BMW Gina... Peki aradaki fark ne olabilir ? Sadece zaman mı ? Teknoloji mi ? Rekabet mi ? Konfor mu ? İhtiyaç mı ? Yoksa hepsi mi ?

Kaliteyi Anlayıp Hayatımıza Geçirmek

İnsanların geçmişten bu yana sürekli bir şeylere ihtiyaç duyarlar. Irk olarak bu zamana kadar hep daha fazlasını istedik. Biz isteyince ihtiyaç oldu. Konfor ve popülerlik en büyük ihtiyacımız halinde geldi. Böyle olunca bunu kullanmak isteyen üreticiler her defasında daha gösterişli, daha farklı tasarımlar yaptılar. Bizler, bu tasarımları yenisi çıkıncaya kadar sevdik. Sonra hep daha fazlasını istedik, yine istedik, hep istedik. Böylece üreticiler zaman içerisinde rekabetle birlikte çok farklı devrimler yaptılar. Bmw'nin ilk ve son otomobili, buna güzel bir örnek olabilir.

KALİTELİ YAŞAM NEDİR ?

4.jpg

İnsanlar, kaliteyi genellikle para - konfor ilişkisi olarak değerlendirir. Böylece kaliteli yaşama bu ilişki ile ulaşacaklarını sanarlar.
Kaliteli yaşam tüketici olmak değildir. Ortalama 70 yıllık ömrü tüketici olarak geçirmek değildir.
Kaliteli yaşam; kendini tanımaktır, üretmektir, mutlu etmektir, hayata bir şeyler katmaktır, vaktini sonuna kadar değerlendirmektir, anı yaşamaktır. Peki bunları yaparak nasıl kaliteli yaşayabiliriz ?

1)Kendini Tanımak

5.jpg

İnsan, kaliteli yaşayabilmek için kendini tanımalıdır. Bunu kendine bazı sorular sorarak ve cevaplayarak yapabilir. Bu sorular şunlardır.
-Ben kimim ? Ne için yaşıyorum ? Ne yapıyorum ? Ne yapmak istiyorum ?
-Hayatımda ulaşmak istediğim nokta ne ? Amacım ne ?
-Amaç yolumda hangi aşamadayım? Amacıma ulaşmak için ne yapmalıyım ?
-Amacıma ulaşmamı engelleyecek faktörler ne bunları nasıl aşmalıyım ?
-Bu dünyadan gittikten sonra da adımın kalmasını istiyor muyum ? Eğer istiyorsam dünyaya, hayata nasıl bir eser bırakabilirim ? İnsanlığa nasıl yardımcı olabilirim ?
-Sadece yaşamak, hayatı keşfetmek, dünyayı gezmek istiyorsam beni engelleyen faktörler ne ?

Bu soruları cevaplayarak insan kendini büyük ölçüde tanıyabilir. En azından klişe sistemin ona sunduğu hayatı yaşamak yerine kişi kendi hayatını seçecek ve yaşamının, hayatının peşinde koşacaktır.

2)Üretmek, Yaşama Katkıda Bulunmak

6.jpg

Tüketici olarak yaşamak kaliteyi getirmez. Bu, tembel biri olarak yaşamak ve sadece kendine sunulanı kabul etmek anlamına gelir. Tüketici olarak yaşandığı için üreticilere muhtaç kalınır. Üreticiler egemendir ve tüketicileri istedikleri gibi kullanabilirler.
BMW Gina otomobiline binip, Apple'ın son model telefonunu kullanmak, kaliteli yaşamak değildir. Kaliteli yaşamak üretmektir.
Hayatın eskiden çok daha kolay olmasını sağlayanlar, kendini yaşama katkıda bulunmaya adamış, bilim adamları ve mucitler olmuştur ve isimleri tarihe yazılmıştır. Tüketici konumundan üretici konumuna gelerek ve kalite sunularak, kaliteli yaşam mümkün olabilir.

3)Mutlu Ederek Mutlu Olmak

7.jpg

İşsiz bir insana güzel bir iş sunduğunuzda, birinin hayallerine ulaşmasına yardım ettiğinizde hatta bırakın bunları birine küçük bir hediye aldığınızda karşınızdaki insanı mutlu edersiniz. O an mutlu ettiğiniz kişinin mutluluğu ile mutlu olursunuz. Küçük bir çocuğa bir hediye aldığınızda gözlerinin içindeki mutluluğu yakalayın.
Karşılık beklemeden birilerini mutlu edebiliyorsanız, kaliteli yaşam için büyük bir adım atmışsınız demektir.

4)Anı Yaşamak

8.png

Mutluluğu ne zaman sürekli olarak yaşadınız? İnsanların hayatlarında inişler ve çıkışlar vardır. Mutluluk, sonsuz değil anlıktır. Geçmişin pişmanlığını düşünmek ve gelecek için kaygılanmak şimdinizi çöpe atmaktır. Geçmişe her saniye bir pişmanlık daha eklemektir. Geleceğe daha büyük kaygılar taşımaktır. Anı kaybetmektir.
Anı yaşayın... Geçmişi, geleceği düşünmeden anı yaşayıp sahip olduğunuz her şeyin kıymetini bilin. Kaliteli yaşam için en önemli nokta budur.

5)Zamanı Değerlendirmek

9.jpg

Ortalama 60-70 yıllık ömrün 3 te 1 i zaten uykuda geçiyor. Yemek, banyo vs. ihtiyaçlarla 60 yıllık ömrün belkide yarısı zaten gidiyor. Kendimizin farkına varana kadar 10 yaş geçiyor ve 10 yılı da ordan kaybedersek 60 yıllık yaşamda bizlere 20 yıllık bir ömür kalıyor. O halde neden zamanımızı boşa harcıyoruz? Neden üretmiyoruz, keşfetmiyoruz, mutlu olamıyor ve yaşamıyoruz? Neden öğrenmiyoruz? Keşfedilecek onca ülke varken, öğrenilecek bir ton bilgi varken, kendimizi geliştirmek, sürekli bir şeyler katmak varken neden sadece tüketici olarak yaşamaya odaklanıyoruz ? Zamanı değerlendiren bir insanın kalitesiz yaşam sürme ihtimali yoktur. Kalite, zamanı kullanmaktan gelir. Kaliteli yaşamak, zamanı sonuna kadar değerlendirmekten gelir.

Bana katıldığınız için ve yazdıklarımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Kendimi anlatmamı sağlayan bu proje için Cointurk, Kuşadası , Tr ve Steemit ailesine teşekkürlerimi sunuyorum. Sağlıcakla kalın...

Görsel Fon
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
Görsel 7
Görsel 8
Görsel 9

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Ellerinize sağlık çok güzel açıklamışsınız kaliteli yaşamı burada kendime 3. Maddeyi bağdaştırdım. Birine faydalı olmak ve bunu başardığını görmek onu mutlu etmek insanın ruhunu besliyor.

·

Çok teşekkür ederim. 3. Maddeyi bağdaştırmanız sizin nasıl bir insan olduğunuzu özetliyor aslında. Tabi bu bilmeyenler için böyle ben sizin nasıl bir insan olduğunuzu çok daha önceden zaten keşfetmiş bulunuyordum. Umarım diğer maddelerin de tadına varabilirsiniz hanımefendi.

·
·

Aslında onları da uyguluyorum ama en çok hoşuma giden 3. Maddeydi. 😃
Bu arada tr tagının büyümesi için tr tagını başta kullanırsanız da çok mutlu olurum 😄

·
·
·

öyle yaparım :) teşekkür ederim :)

vay be kardeşim helal olsun ne kadar çok güzel bir makaleydi ... başarıların devamını dilerim :)

·

teşekkür ederim canım kardeşim :)

başarılı bir çalışma, tebrik ederim. anı yaşamak isterdim ama her zaman mümkün olmuyor. bu aynı zamanda zamanı değerlendirememe zaafiyetine de beraberinde getiriyor. biz de yapabildiğimiz ölçüde kendimizi tanıyıp mutlu olarak mutluluk yayarak hayattan zevk ve tat almaya çalışıyoruz.

·

Teşekkür ederim. Aslında anı yaşamamız gerektiğini düşündüğümüz zaman sürekli engellerle karşılaşıyoruz. Yapmamız gerekenler, sorumluluklar canımızı sıkıyor ve sürekli düşünüyoruz. An, düşünmekle geçiyor ama kesin çizgiler belirlersek bu durumdan kurtulmamız mümkün...