Kaliteli Yaşam Hakkında Bilmemiz Gerekenler..! [Cointurk 28. Projesi] (TyChe#6043)

3년 전

Türkiye ''Kaliteli Yaşam'' Liginde Ne Durumda

Kaynak

Parasızlık, işsizlik, uzun çalışma saatleri, kirli hava gibi nedenler Türkiye'yi mutsuz ediyor. Yaşamdan memnuniyet anketinde Türkiye, 35 OECD ülkesi arasında 32. sırada yerini aldı.Ve malesef sınıfta kaldı.

“Para mutluluğu satın alır mı?” belki tartışılır ama yaşam standartlarını yükselttiği kesindir.Türk insanının hayatından memnun olmamasının başlıca nedenleri arasında hanehalkı gelirinin düşük olması geliyor.Türkiye'de yıllık hane halkı harcanabilir kişisel gelir miktarı 4.833 dolar, OECD ortalaması 30.563 dolar.Gelir düzeyleri arasında böyle farklar varken yaşam kalitemizin düşük seviyelerde olduğu açıkça görülmektedir.Hal böyleyken insanımızın mutsuz olması ve bununla birlikte yaşam kalitesinin düşüklüğü kaçınılmazdır.Başlıca diğer nedenleri ise şöyle sıralayabiliriz...

  • Güvenlik
  • Sağlık Olanakları
  • Yeşil Alanları Azlığı
  • Sosyal Olanakların Azlığı
  • Ulaşım Zorluğu
  • İşsizlik
  • Eğitim Olanaklarındaki Yetersizlik


Yaşam Kalitesini Nasıl Arttırabiliriz?


Yaşam kalitesi dediğim gibi çok geniş kavram.Bu kalite standartlarını yakalayabilmek zaman zaman elimizde olsada bazende elimizde olmayan sebeplerden ötürü de yakalayabilmek mümkün olmayabilir.Ama en azından çaba sarf etmek gerekir mutlu olmak adına.Şimdi bu söylediklerimi birkaç örnekle pekiştirmek istiyorum..

Kendinizi Sevin ve Kendiniz Olun


Her şeyden önce kendinizi sevin ve kendinize saygı duyun.Sonrasında aynı şeyleri karşınızdakilerden bekleyebilirsiniz.Kendiniz olmaktan asla korkmayın.Başkaları ne düşünür diyerek yaşadığınız hayat asla sizin olmamış bir hayat demektir.Sizi olduğunuz gibi kabul edemeyen insanlar hayatınızdan çıkıp gitmekte özgürdür.Aslında oldukça basit.Tabii eğer herkesten aynı eleştirileri alıyorsanız durup düşünmenin vakti gelmiş olabilir. Kendinizi sorgulamaktan da kaçmayın.
Kaynak

Mutlu Olmayı Öğrenin


Hayatınızda yalnızca olumsuzluklara odaklanmayın.Herkes zor dönemlerden geçer ama önemli olan onlardan sonra daha güçlü ve deneyimli olabilmektir.Eğer kendinizi mutsuz hissediyorsanız birkaç dakikalığına durup düşünün.Hayatınızdaki her şey kötüye gidiyor olamaz; iyi şeyleri görmezden gelmemeye çalışın.Mutlu olmanın yollarından en önemlisi de bir şeyleri olduğu gibi kabul edip ve ona göre hareket etmektir.Yaşamınızın görmezden geldiğiniz iyi yanlarının değerini sonradan anlamayın.

Kaynak


Hayallerinizin Peşinden Gidin


Sevdiğiniz şeyleri yapmayı unutmayın ve yaptıklarınızdan zevk almasını bilin.Tutkularınızın ve hayallerinizin size yol göstermesine izin verin.Daha iyisini ya da fazlasını yapabileceğinizi biliyorsanız asla durmayın.Sahip olduklarınızın kıymetini bilin ama kanaatkar da olmayın.

Kaynak


Çekingen Olmayın


Konuşmaktan utanmayın.Tanımadığınız kişilerle iletişim kurmaktan korkmayın.En kötü ne olabilir ki? Size kulak asmasalar ya da kaba davransalar ne farkeder? Sonuçta onlarla tekrar konuşmak zorunda değilsiniz.Fakat yaşadığınız deneyimler; insanlarla kolaylıkla bağ kurmanızı ve onları daha kolay tanımanızı sağlayacaktır.

Kaynak


Yardımsever Olun


Yardımseverlik yalnızca paranızı ya da vaktinizi paylaşmak değildir.Bu özelliği kişiliğinizin bir parçası haline getirmeye çalışın.Sadece ''Kim olsa aynı şeyi yapardı.'' diyebileceğiniz durumlarda değil, her zaman yardımsever olmak için çaba gösterin.Trafik ışıklarında beklerken yanınızda yaşlı biri yoksa yardım edebileceğiniz kişi daha uzakta olabilir.Yalnızca size gülümseyenlere değil üzgün görünen insanlara da gülümseyebilir ve hatta dertlerini sorabilirsiniz.Bahşiş bırakmak için garsondan güler yüz beklemeyin belki de kötü bir gün geçiriyordur.İyi niyetinizin kaybolmasına asla izin vermeyin.

Kaynak


Gülümseyin


Gülümsemeyi ve kahkaha atmayı asla ihmal etmeyin.Kötü bir gün mü geçiriyorsunuz? İlk işiniz gülümsemek olsun.Hatta biraz daha zorlayın ve ağzınız kulaklarınıza varsın.Sadece mutlu olduğunuzda gülümsemek zorunda değilsiniz.Çünkü gülümsemek ya da kahkaha atmak da sizi mutlu eder.

Kaynak


Bugünün İşini Yarına Bırakmayın


''Yarın'', henüz varolmamış hayali bir kavramdır.İnsanlar çoğu zaman ''Yarın hallederim şimdi vaktim yok.'' cümlesini kurarlar.Ancak bunun asıl sebebi üşengeçliktir.Ayrıca bugün yapmanız gereken bir şeyi ertelemek yarının yükünün artması demektir.Ertelememek düzenli yaşamın ve başarının sırlarından yalnızca bir tanesidir..

Kaynak


Uykunuz Düzenli Olsun


Günlük ihtiyacımız olan uyku saati 7 ile 8 saat civarındadır.Bu uykunun özellikle gece uykusu olması gerekmektedir.Gündüz uykusu aynı etkiyi yapmamaktadır.Çünkü gece saat 12 ile 3 arası melatonin isimli bir hormon salgılanır.Bu hormon gençlik hormonudur ve vücut dinlenmesinden sorumludur.Bu yüzden gece uykusu daha bir önemlidir.Sağlıklı olabilmek ve sağlığınızı korumanız için gece uykusuna gereken önem verilmelidir.

Kaynak


Spor Yapın


Spor yapmanın sağlığa faydaları oldukça fazladır ve insanın yaşamında en önemli unsurlardan bir tanesidir.Sağlıklı bir yaşam, daha dirençli bir vücut ve daha fit bir görünüm için her yaştan insan, bir şekilde spor ile iç içe bir hayat geçirmelidir.Spor yapmak doğru ve etkili bir şekilde nefes alımına katkıda bulunmaktadır.Spor esnasında gerçekleşen terleme esnasında ise, vücutta birikmiş olan zararlı toksinler dışarıya atılmaktadır.Cilt ve aynı zamanda saç derisine kan pompalanmasına da katkı sağlanmakta, bu sayede daha güzel bir cilt ve daha güzel bir saça spor ile sahip olunabilmektedir.Aynı zamanda kalp ve akciğerinizi spor ile güçlendirebilirsiniz.Bu sayede kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma riskinizi daha da düşürebilirsiniz.

Kaynak


Stresten Uzak Durmaya Çalışın


Stres, çok duyduğumuz, herkesin hayatı boyunca karşılaştığı bir durumdur.Kişinin çevreyle uyumunu bozar ve kapasitesini zorlar.Herkes streste olup olmadığını anlayabilir.Stresi tanımlamak gerekirse, bireyin kendisini rahatsız eden bir ortamda organizmanın verdiği cevaptır diyebiliriz.Stres zihnimizi ve fiziksel gücümüzü azaltabilir.Hayata negatif yönüyle bakar, karamsar bir ruh hali alırız.Çağımızın en büyük sorunlarıdan birisidir.Her ne kadar günümüzde pek mümkün olmasa da kaliteli yaşam için sinir ve stresten uzak durmak gerekiyor.En azınından elimizde geldiğince.

Kaynak


Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.Tabiki dediğim gibi kaliteli yaşam konusu çok geniş bir kavramı ifade etmektedir.Ama ben sözlerimiz daha fazla uzatmadan ve sizleri sıkmadan yazımı burada sonlandırmak istiyorum.Hayatınızı kaliteli ya da kalitesiz kılmak sizin elinizde.Herkese mutlu,sağlıklı ve doğal olarak kaliteli bir yaşam diliyorum.Yazımı okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim...
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by TyChe from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, theprophet0, someguy123, neoxian, followbtcnews, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows. Please find us at the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP.
Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.