Kripto paraların geleceği nereye gidiyor (Cointurk 24.Projesi)(oznev#0067)

3년 전

Kripto para birimleri güvenli mi? Yatırım yapmak mantıklı mı? Dünyada popüleritesi her geçen gün artan bununla paralel olarak son birkaç yıldır ülkemizde de son derece gündemde olan kripto paraların geleceği nereye gidiyor @kusadasi 'nin sağladığı cointürk projesine katılarak biraz bunlardan bahsedeceğim bu postumda..

8m6b01.jpg

2017’nin son ayları, bilişim tarihinin en büyük buluşları arasında gösterilen Blok Zinciri ve tabii ki Bitcoin hakkında konuşmakla geçti. Peki, yüzlerce farklı birimin bulunduğu bu bağımsız ekonomik sistem hangi nedenlere bağlı olarak gelecekte kullanılabilir?

Kasım 2017’nin ortasında değeri 3000 dolar civarında olan Bitcoin, 6 Aralık’a geldiğimizde 19.000 dolara vurdu.Ancak bu dünyada sadece Bitcoin yok, benzer mantıkla çalışan ve farklı amaçlarla kullanılan yüzlerce farklı birim var.

Ne oluyor da uzmanlar kripto paraların temelinde yatan Blok Zinciri teknolojisini, bilişim çağının en üst düzey buluşu olarak nitelendiriyorlar?Bu sorular son zamanlarda çoğu insanın aklını kurcalıyor ya da kurcalaması gerekiyor.
Kripto para birimlerinin birçoğu blockchain teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji veri gizliliği açısından oldukça önem arz ediyor. Bugün piyasada 100’ün üzerinde kripto para var ve her geçen gün yeni kripto paralar piyasaya sürülürken bazı zayıf ve bir geleceği olmayan kripto paralar ise piyasada tutunamayarak yok oluyor.
kripto para birimlerinin en pöpüler ve konuşulan paraların babası diyebileceğimiz Bitcoin ile birlikte Ethereum, Litecoin ve Ripple başı çekenler listesinde takip edilebilir. Dünya genelinde Bitcoin’i işlem ve yatırım aracı olarak kullanan bir kitle ortaya çıktı. Aşırı değişken fiyatı, piyasanın henüz yeterince derinleşmemesi ve spekülasyona açık olmasının yanı sıra yasadışı işlemlerde kullanılması yönüyle bu kripto para birimleri bazı ülkeler tarafından sınırlandırılmakta ve hatta yasaklamaya varan adımlar atılmaktadır.

Kripto paraların oluşturduğu benzersiz yapı, herhangi bir otorite tarafından takip edilememesine neden olur. Aslında bu kadar büyük rağbet görmesinin nedenlerinden biri de budur. Bu durum özellikle gayri resmi para akışı için çok elverişli bir atmosfer oluşturmasına neden oluyor. Kara paraların aklanması veya saklanması, kaçırılan vergiler saklanması hatta vergi kaçırma ve bilumum illegal şekilde elde edilmiş paraların, takip edilme olanağı olmadan saklanması gibi devletler gibi merkezi otoriteler tarafından kabul edilebilir bir durum değil. Bu sebeple Kripto para konusunda sürekli yeni girişimler, sivil toplum örgütleri, bankacılık ve finans çevreleri tarafından yoğun baskılar oluşturuluyor.

Peki ülkemizde kripto paraların durumu nedir ?
Kripto paraların ülkemizde yasal bir dayanağı bulunmamaktadır ve bu kapsamda gerçekleştirilen işlemler herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında değildir.
Kripto paraya dayalı bazı iş modelleri, büyük kârlar vadeden oluşumlar şeklinde yapılanarak kişilerin bilgi eksikliğini suistimal etmekte ve önemli maddi kayıplara neden olabilmektedir.
Yani sonuç olarak ben açıkçası kripto paraların bir geleceği olduğunu düşünmüyorum bu varlıkların giderek gündemden yok olacağını ve yatırım kaybına uğrayacağını düşünüyorum..

Yazımı okuyan ve destekleyen herkese teşekür ederim..

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Your Post Has Been Featured on @Resteemable!
Feature any Steemit post using resteemit.com!
How It Works:
1. Take Any Steemit URL
2. Erase https://
3. Type re
Get Featured Instantly & Featured Posts are voted every 2.4hrs
Join the Curation Team Here | Vote Resteemable for Witness

  ·  3년 전

Postunuzda projemizin 4. Kuralına Uyulmamıştır. Düzelttikten sonra discordtan destek ekibi ile iletişime geçiniz.

·

reestem yaptım fakat steem gücüm çok düşük olduğu için oy verimine izin vermiyor en kısa süre içinde oy atılıcaktır..teşekürler @mrtt

·
·
  ·  3년 전

İlgilenildi.

Tebrik Ederiz! Bu Paylaşımınız'da 'destektr' Tag'ını Kullandığınız İçin Upvote Ve Resteem Kazandınız.

@destektr Yeni Türk Steemit Topluluğununa Destek Olmak Adına Hayata Geçirilen Bir Projedir.
Herhangi Bir Karşılık Ve Ödeme Talep Etmeden, Sadece 'destektr' Tag'ını Kullanan Ve @destektr'yi Takip Eden Herkesi Upvote Ve Resteem Yapar.

PhotoText-1521414670653.jpg

Lütfen Bu Hizmeti Sürdürmeye Ve Bundan Sonra Verdiğimiz Desteklerden Daha Yüksek Oy Oranı Alabilmeniz İçin, Oylama Gücümüzü Artırmaya Yardımcı Olmak Adına Alttaki Linkler'i Tıklayarak Çok Az'da Olsa Bağışta Bulunmak İstermisiniz.
(0.010 SBD) - (0.020 SBD) - (0.050 SBD) - (0.100 SBD) - (0.200 SBD) - (0.500 SBD) - (0.750 SBD) - (1.000 SBD)
Tüm Bağışlarınız SP Kiralamak İçin Kullanılacaktır. @destektr'ye Verdiğiniz Önemden Dolayı Çok Teşekkür Ederiz!