Scam Coin ve Dikkat Edilmesi Gerekenler [Cointurk 22. Projesi] [SauronBey {Jumbo-T}#0259]

3년 전Merhabalar, sanırım bu post ile ilk defa Cointurk projelerine katılım sağlıyor olacağım :) Geç oldu ama bundan sonra tüm projelere katılım sağlamaya özen göstereceğim.Bu projeler sayesinde bir çok kişi ufak da olsa hesaplarını geliştirmek için bir fırsat yakalamış oluyor, bu sebeple tüm Steemit Türk topluluğu olarak bu projelere katılarak destek olması gerekiyor.
Evettt şimdi konumuza gelelim.

Bildiğiniz gibi kripto paralar son 1-2 yıl içerisinde özellikle son 1 yıl içerisinde büyük bir ilgi odağı olmaya başladılar. İnsanların kolay yoldan para kazanma isteği ve çeşitli platformlarda gördüğü 1$ yatırım ile milyoner oldu tarzında yayınlanan haberler sonucu ister istemez bu konuya rağbet arttı.
Bu durum o kadar hızlı gelişti ki ortalık tamamen bilgisizce yatırım yapanlar ile doldu. Öyle ki hiçbir fikri olmadığı halde sırf tavsiye sonucu büyük kredi borçlarının altına girerek bu kripto paralara yatırım yapanlar oldu veya yine tavsiye üzerine rig (Mining) sistemler kurarak madencilik yapmaya başladılar. Çoğu, Bitcoin'in bu anormal yükselişine bakarak yatırımını ve madencilik sistemini kurdu ama yine bilgisizce yapılan bu işlemler dolandırıcılar için yeni ekmek kapısı olmakta geç kalmadı. Öyle ki bazı yatırımcılar, yatırdıkları paranın Bitcoin'e yapıldığını düşünürken altcoine yaptıkları yatırımdan habersizdi çünkü onlar için tek bir kripto para var o da Bitcoin :) Altcoinler hakkında en ufak bilgisi yok veya yanlış bir kaç bilgi havuzundan edindiği bilgiler ile kendini bu işi öğrendiğini sanarak geçinen tipler.

Neyse yazdıkça proje konusunda daha çok uzaklaşmaya başladığımı farkettim bu sebeple daha fazla uzaklaşmadan konuya dönüyorum.

Scam Coin Nedir?

Yukarıda anlattığım dolandırıcıların farklı bir çeşidi olarak karşımıza çıkıyor bunlar da.

Günümüzde bir çok yeni coin ortaya çıkıyor ve bu coinlerin arasında yine insanları kandırmak onları dolandırmak için çıkarılmış olanları bulunuyor. Bu kötü niyetli kişiler tarafından ortaya çıkarılan coinler için bir çok yerde tanıtım yapılır ve coin hakkında bilgiler verilir ve bu işten pek anlamayan kişileri çekmek için gerçeğe yakın olmayan bilgiler vererek insanları kandırmaya çalışırlar. Yüksek kazanç vaadleri en çok kullandıkları taktiktir.
Bu tür coinler yaratıcıları tarafından fazlaca depolanır buna "Premined" denir. Bu şekilde ellerinde fazlasıyla coin tutarlar ve kendi coinlerinin tanıtımlarını yaparak onun ne kadar değerli bir coin olacağını anlatırlar. Coinin piyasaya çıkarılır ve değer kazanmaya başladığı zamandan itibaren ellerindeki coinleri satarak gelir elde ederler.


Birçok ICO potansiyel bir Scam coindir. Bu tür ICO'lar Whale olarak adlandırılan yani elinde bir çok değerli coin tutan kişilerin ceplerini doldurmak için kullanılacak bulunmaz bir fırsattır ve bu iş için ortaya çıkarılanları da olmuştur. Pump/dump yaparak ellerindeki parayı katlarcasına bir kar edebilecek sistem kurabilirler. Bu tür ICO'lar için çeşitli Telegram grupları kurularak yatırımcılara vaadler verilir ve coinin değerleneceği söylenir.
Buna ek olarak bir de gerçek olmayan bulut madencilik yöntemi ile veya ponzi sistemleri ile insanları dolandırmaya çalışan insanlar bulunuyor.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Uçuk Vaadler

Karşınızdaki coin size yaptığı projelerden bahsetmek yerine size bu coine yatırım yapmanız koşuluyla ne kadar kar edeceğinizi anlatmaya çalışıyorsa o coin yatırımcı bulamamaya başladığı zaman değer kaybetmeye başlayacaktır. Doğal olarak da siz de zarar edeceksiniz.

Bulut Madencilik (Ponzi)Madencilik adı verilen bu sistemin asıl amacı, kripto paraların transferlerine ve diğer ihtiyaçlarını karşılamaya yardım etmektir. Bu yardım karşılığında da ödül olarak coin kazanılır. Buraya kadar her şey çok güzel ama işte bazı firmalar kullanıcılarına hayali olarak sundukları bu bulut madenciliği ile aslında bir çeşit ponzi ağır kurmuşlardır. Klasik ponzi mantığı burada da devam eder ve ref sistemi vardır. Sisteme her eklediğiniz kullanıcı için ek ödeme alırsınız ve bu değirmen bu şekilde döner tabi artık yeni üye olmayınca sistem çöker ve her şey biter.

Yatırım Paketleri (Ponzi)

Bu sanırım en bariz olanlarından bir tanesi çünkü sistem resmen bağırıyor "ben seni dolandıracağım" diye :) Bu tür sistemler de yine sisteme yeni üye ekledikçe kişinin kazandığı parayı arttıran bir sisteme dayanır. Sistem bir noktaya kadar size ödeme yapmaya devam etse de bir ponzi klasiği olarak yeni üye bulamadığı zaman çökecektir ve ortadan kaybolacaktır.


Bir sonraki Cointurk proje yazısında görüşmek üzere falan diye bir mesaj bırakıyormuşum :D Tv Ana Haberleri gibi


Yukarıda birkaç örnekle tanıtmaya çalıştığım dolandırma yöntemleri gibi daha bir çok yöntem ile insanları kandıran, tuzaklarına düşürerek onların üzerinden kazanç elde etmeye çalışan insanlar bulunuyor. Bu tür durumlar sadece kripto para piyasasında yok tabii ki ama yine de bu piyasanın daha çok yeni olması ve insanların bu konu hakkında fazlasıyla bilgisiz olmasından yararlanılarak onları daha kolay inandırabiliyorlar.

Görseller 1 2 3 4 5

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT