BloK Zinciri Tabanlı Devrimsel Sosyal Medya Yaklaşımı: Foresting

4년 전

Küreselleşen dünyamızdaki mevcut gelişmelerin paralelinde özellikle teknolojik ilerlemeler hız kesmeden devam etmektedir. Özellikle internetin yaşamımıza girmesi ile birlikte her alanda görülen gelişmeler sayesinde hem bilgiye hem de veriye ulaşmak her zamankinden kolay olmaktadır. İnternet sayesinde dünyamız daha çok dijitalleşmiş, her iş ve işlemimizi artık dijital dünyada halledebilir olduk. Bu gelişmeler sayesinde mobil telefon kullanımı da artmış ve dünya nüfusunun yarıdan fazlası artık telefonlarından dünyaya bağlanabilir olmuştur. Buna ilaveten internet kullanımının da her geçen yıl daha da fazla artmasına paralel sosyal medya dediğimiz ayrı bir dünya hayatımıza girmiştir. Şimdilerde milyarlarca kullanıcı olan bu sosyal medya platformları sayesinde dünyanın her köşesi ile kesintisiz iletişim kurma imkanı bulurken, haber, spor, magazin, alışveriş, sağlık, ekonomi, sanat gibi yüzlerce binlerce alt başlık hakkında bilgi toplayabilmekte ve etkileşime girebilmekteyiz. Hayatımızın yirmi dört saatinde bile bizimle olan sosyal medya sayesinde güncel olan filimler, en popüler filmler hakkında bilgi alabildiğimiz gibi en favori restoranları da öğrenme şansımız olmakta. İndirim fırsatlarını yakalayabildiğimiz gibi arkadaşlarımızın paylaştıkları resim ve videolar ile onların her anlarını yakalayabilme ve onlara katılabilme şansımız da bulunmakta.

Ancak bu dünyanın bir dezavantajı da sosyal medya alanının kullanıcılarını veri kaynağı olarak gören ve tekelleşen dev şirketler tarafından yönetiliyor olması. Özellikle Facebook ve Twitter gibi devasa firmaların kullanıcılarına ne derece sahip olduklarına dair fikir edinmek isterseniz haber başlıklarına bir göz atmak yeterli gelmekte. Özellikle Facebook’un basından da takip ettiğimiz kadarıyla veri toplama ve verilerin güvenliğini sağlayamama konusundaki tedbirsiz ve özensiz davranması hepimizi olumsuz etkilemekte.

İşte hem sosyal medya alanındaki bu tekeli kırmak hem de mevcut paradigmayı dönüştürmeyi amaçlayan foresting yaklaşımı hem çok yeni hem de devrimsel bir blok zinciri tabanlı sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Foresting platformunda, kullanıcılar büyük medya şirketleri için veri üreticisi olmaktan ziyade, gönderdikleri içerik için kullanıcılarına ödeme yapmayı planlamaktadır. Kısaca sosyal medyada her gün yayınladığınız, yorum yaptığınız, paylaştığınız ve hatta beğeneceğiniz gibi normal eylemler bu platformun tokenı olan PTON tarafından karlı bir kazanç noktasına gelecektir. Aynı zamanda, her işlem ve siteye yapılan her tıklama blokaj üzerinde geri alınamaz bir şekilde saklanacaktır. Böylece hem internet sitesinde kazancınız olan ve herkes tarafından değiştirilemeyen hem de güvenli, dağıtılmış bir günlüğün bulunması anlamına gelir. Aslına bakılırsa Forestin yaklaşımı kısa bir süre önce Kore'nin on üçüncü en fazla talep gören blok zincirleme girişimi arasında yer almıştır. Bu şirket hem ICON (ICX) gibi yüksek profilli projelere ve hem de kripto değişimi Upbit'e sahiptir.

Foresting dünyanın her yerinden içerik oluşturucuların ödüllendirilmesini sağlayacak ve bu yeni sosyal medya tokenı içeriğinizi bir para birimine dönüştürebilir. Aslına bakılırsa Foresting daha adil bir toplumda Satoshi Nakamoto ve John Rawls tarafından paylaşılan bir bitcoin ve felsefenin yaratılmasına dayanır. Buna göre Foresting ağı, toplumumuzda yaygın olan bilginin asimetrisini çözmekte, adil sözleşmeler daha şeffaf hale gelir. Foresting bu sayede geleneksel sosyal medya platformlarının dağıtım sisteminden sapan, blok bir kitle tabanlı bir sosyal medya platformu haline gelmektedir. Bütün bu bahsettiklerime ek olarak, Foresting yaklaşımının CEO'su Daniel Eom, Seul'deki Blok zinciri açık forumu'nda ödül almış ve New York'taki Dünya Engelleme Forumu'nda misafir edilerek konuşma da yapmıştır. Foresting aynı zamanda, temel sosyal medya platformunun ötesinde bir platformda inşa etmek isteyen yenilikçiler için bir başlangıç ​​fonu olan Foresting Labs gibi projeleri de kapsamaktadır. Dahası, gelecek planlar aynı zamanda Foresting Bank konseptini de içermektedir. Böylece bu platform kullanıcıların platformunun önceki faaliyetlerine dayanarak krediler için değerlendirilebilecekleri bir sistem olarak karşımıza çıkacaktır.

Foresting ağı aşağıdaki blok zinciri tabanlı servislerden oluşmaktadır. Bunlar;

 • Sosyal medya platformu iletişim kurmak ve bilgi paylaşmak,
 • Foresting katılımcıları için dijital bankacılık hizmetleri,
 • Foresting topluluğunu ve içerik yaratıcılarını destekleyen bir laboratuvar,
Her üç hizmet de Foresting ağının temel değerlerini karşılamak için kendi işlevlerine ve rollerine ayrılmaktadır.

Foresting üst sınıf UX / UI ve görüntü ve videolar dahil olmak üzere geniş bir içerik yelpazesini destekleyen teknolojiyle sezgisel bir blok zinciri tabanlı sosyal medya platformu sağlayacaktır. Özellikleri ise;

 • Kullanıcı Dostu UX / UI ,
 • Tüm cihazlar için tamamen optimize edilmiş,
 • Farklı İlgi Alanları İçin Kategoriler,
 • Her türlü içeriği desteklenmesi,
 • Daha Fazla Gizlilik Kontrolü getirmesi,
ICO ve Token Bilgileri

 • Token Adı: PTON
 • PreICO Fiyatı: 1 ETH = 50.000 PTON
 • Fiyat: 1 ETH = 33,333 PTON
 • Platform: Ethereum
 • Minimum yatırım: 1 ETH
 • Soft Cap: 90.000 EH
 • Hard Cap: 170.000 ETH

Yol Haritası

Referanslar

https://foresting.io/

https://forestingnetwork.com/whitepaper/FORESTING_Whitepaper_Eng_Ver.0.92.pdf?ver0.2

https://t.me/foresting_global

https://www.facebook.com/forestingHQ/

https://www.instagram.com/foresting.io/

https://medium.com/foresting

https://twitter.com/foresting_io

https://www.youtube.com/channel/UCGgXs74rn_BuE90CH1qYBPA

BTT Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4931943

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT