OYUN ENDÜSTRİSİNE DEVRİMSEL BİR PLATFORM GELİYOR: PLAYGAME

4년 전

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte gelişen ve yeniliklerle dolan alanların başında oyun endüstrisi gelmektedir. Eskiden atari salonlarına gidip oyun oynama zevkini tattığımız bu endüstri şimdilerde gelişmiş bilgisayarlar, programlar, platformlar sayesinde evimiz de dahil olmak üzere daha konforlu ortamlara da taşınmıştır. Aslına bakılırsa oyun oynama, her yaştan, her cinsiyetten ve her kültürden gelen insanların ortak buluşma noktasıdır. İstatistiklere göre 2018 yılının internet kullanım oranı dünya nüfusunun yarısını geçerek 4 milyarın üzerine çıkması, ayrıca dünya nüfusunun % 42’ sinin yani 3 milyardan fazlasının sosyal medya kullanıyor olması ve neredeyse dünya nüfusunun %68’ inin mobil telefon kullanması aslında oyun endüstrisinin gelecekteki yol haritasını anlamak adına bizlere fikir vermektedir.

Ayrıca iOS App Store ve Google Play gibi dijital dağıtım platformlarının piyasaya sürülmesi oyun stüdyolarının yükselişine katkıda bulunmuştur. Bu platformlara giriş kolaylığının olması oyun geliştiricilerin elektronik sanatlar gibi geleneksel büyük oyun yayıncılarını atlamasına izin vermiştir. Bu platformlar tarafından sunulan çok daha geniş bir küresel oyuncu tabanına anında erişilebilmesi ve indie oyun stüdyolarının yerleşik oyun şirketleri ile rekabet etmesine ve tutkuyla oluşturdukları oyunlardan faydalanmasına imkân da sağlamaktadır.

Bu platformların ilk yıllarda yaygın olanları arasında milyonlarca dolarlık gelir elde eden bazı başarılı tek kişilik indie oyun stüdyoları arasında Tiny Wings ve Flappy Bird vb. de yer almaktaydı. Ancak büyük rezervler ile bağlantıları olan kurulu stüdyolar bu pazara girmeye başlamışlardır. Böylece indie oyun stüdyolarının oyun başına maliyet ve rekabeti artmıştır. Sonuçta F2P oyunları, başarılı olmak için daha yüksek derecede yatırım yapmalarını gerektirdi ve böylece büyük oyun stüdyoları tarafından yönetilir hale gelmişlerdir. Yani platform sağlayıcılarından tutun da geliştiricinin marjlarını azaltan yüksek komisyonlara kadarki süreçte pazar daha da kötüleşmiştir. Geliştiriciler de şeffaflık eksikliği, verimsiz ödeme hesaplaması ve dağıtımı konusunda hallerinden memnun değillerdir. Ek olarak bu platformlar, her gün yayınlanan binlerce oyunla da aşırı yoğun bir hale de gelmiştir.

İşte bu süreçte karşımıza çıkan PlayGame.com, oyun geliştiricilerin şaşırtıcı projelerini finanse etmeleri için basit bir çözüm sunmak üzere blok zinciri teknolojisini kullanmak suretiyle merkezi olmayan bir oyun platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca PlayGame.com hem yaygın korsan ve telif hakları sorunlarıyla mücadele edebilecek hem de indie geliştiricilerinin yükleme başına maliyet sorunları (CPI) ile rekabet edebilmelerini sağlayacaktır. Platformun tokenı olan PlayGame Token (PXG) ise özel dijital varlıklar ve akıllı sözleşmeler yayınlamak için gereken ve bir endüstri standardı olan Ethereum blok zincirini kullanacaktır. PlayGame.com, oyun geliştiricilere ihtiyaç duydukları her şeyi sağlayacaktır. Akıllı sözleşmeler de dahil olmak üzere teknik çözümler, hatırlanması kolay alan adıyla pazarlama desteği, danışmanlık ve 20 oyun endüstrisi uzmanlarından oluşan ekibi tarafından yönetilen yönetim uzmanlığı bunlardan sadece birkaçıdır.

PlayGame.com, oyun geliştiricilerine gelişmekte olan kripto para eğlence dünyası pazarı için oyun oluşturma şansı sunmaktadır. İnsanların burada oyun oynarken hem eğlenebilecek hem de daha fazla kripto para birimlerinden token kazanabilmek için yarışabileceklerdir.

PlayGame.com, ekosistemindeki oyun projeleriyle birlikte, PlayGame ekonomisini oluşturmaktadır. Bu platform, oyuncular ve oyun içerik oluşturucuları için çeşitli faydalı roller üstlenen PlayCoins tarafından desteklenmektedir. PlayGame.com, fikirlerini harika oyunlara dönüştürmeyi hedefleyen yeni geliştiricilerin karşılaştığı finansman sorununu da çözmektedir. PlayCoins ekonomi tarafından desteklenen şeffaf blok zinciri destekli merkezi olmayan ekosistem, oyun projelerinin veya fikir yaratıcılarının uygun fonları almasını ve gelecek gördükleri projeleri desteklemelerini ve güvence vermelerini mümkün kılmaktadır.

Bu platformun misyonu ise oyuncuların, oyun geliştiricilerinin, girişimcilerin, yatırımcıların, reklamcıların ve diğer gelecek düşünen kripto hevesli insanların oyun fikirlerini ortaya çıkartmaktır. Ayrıca bu sürecin oyun cihazlarından bağımsız olarak milyonlarca insanın zevkine varabilecekleri tamamen işlevsel oyunlara dönüştürmelerine yardımcı olmaktır.

ICO ve Token Bilgileri

  • Token Simgesi: PXG
  • Platformu: Ethereum
  • Tipi: ERC20
  • PreICO fiyatı: 1 PXG = 0.000055 ETH
  • ICO'daki fiyatı: 1 PXG = 0.0000667 ETH
  • Bonus: Ön-ICO, Eylül 2018 % 20
  • Satılık Token Miktarı: 600.000.000
  • Kabul: ETH
Yol Haritası

Takım

Referanslar

https://its.playgame.com/

https://its.playgame.com/files/playgame-whitepaper.pdf

https://its.playgame.com/files/playgame-onepager-en.pdf

https://t.me/playgamecom_en

https://twitter.com/playgame_pxg

https://www.youtube.com/watch?v=DRS9nMGbD5Q

https://medium.com/playgame-pxg

https://bitcointalk.org/index.php?topic=4929376

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT