DCR Tools [EN] Dlive moving away from Steem [PL] Dlive ucieka ze Steem

3년 전

dcrtools.png

zygi-apps.png

[EN] DCR Tools - Dlive moving away from Steem 💨

Hello 😥.
Unfortunately, with heartache I must admit that despite months of my work I have to give up Dlive.io on its journey to another currency system. DCR Tools from the beginning were made on Steem blockchain and it is impossible to change it in easy way. It required that the application be made from the beginning, and it is not said that in a few months Dlive will not change his mind again. I also do not want to change the cryptocurrency to another one.

All Who are staing here - I congratulate the decision. I suggest move Your streams to https://www.vimm.tv or https://d.tube. I have already prepared support for both sites and in DCR-Tools should work with them (at 90%).

See You later on strams!


[PL] DCR Tools - Dlive ucieka ze Steem 💨

Witam 😥.
Niestety z bólem serca muszę przyznać, że mimo miesięcy mojej pracy muszę porzucić Dlive.io w jego wędrówce do innego systemu walutowego. DCR Tools od początku był robiony na blockchain Steem i przerobienie go jest w zasadzie niemożliwe. Wymagało by zrobienia aplikacji od początku, a nie jest powiedziane, że za kilka miesięcy Dlive znów nie zmieni zdania. Nie chcę też zmieniać kryptowaluty na kolejną.

Wszystkim, którzy zostają gratuluję decyzji. Proponuję przenieść swoje streemy na https://www.vimm.tv lub https://d.tube. Dla obu tych stron przygotowałem już wsparcie i w 90% DCR-Tools powinny z nimi działać.

Do zobaczenia na streemach!

logo.png


Source/Żródło:
https://steemit.com/dlive/@wa7/dlive-is-joining-the-lino-blockchain-moving-away-from-steem

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Realy great that you dont leave and support vimm instead

·

I prefer steem. But I'm not mad at Dlive, I hope they will succeed and make a real alternative to Youtube monopoly :)

PS. Vimm may someday replace Twitch :D

Osobiscie bede testowal vimm'a - duzo pracuja nad platforma ale nikt go prawie jeszcze nie uzywa. Ucieczka dlive to dla nich prawdziwe blogoslawienstwo :) tipuvote! 3

·

Dzięki za podniesienie widoczności postu :)
Też niedługo będę testował Vimm.tv. Dziś zrobiłem już okienko OBS czatu, jeszcze parę dni i może uda mi się dodać czytanie czatu TTS. Reszta rzeczy działa tam jak na Dlive.

·
·

Tylko czemu vimm musi byc taki brzydki :(

·
·
·

Mi bardziej przeszkadza to że to tak strasznie wolno chodzi, w przeciwieństwie do innych serwisów steem takich jak Busy,Steemit czy DTube.

·
·
·

Bo to Alfa - na tym etapie produkcji wygląd to nawet nie jest jeszcze naszkicowany :D

Ale u mnie chodzi szybko, może akurat trafiłeś jak serwery były przeciążone.

fervi już pewnie klaszcze uszami z radości ;)

·

Czy ja wiem, co to zmieni. Dlive namawia na sprzedawanie Steem i kupowanie tej ich nowej waluty. Scenariusze są 2, albo nikt tak nie zrobi i zwyczajnie pójdą na inne steemowe platformy streamerskie, albo rzeczywiście pójdą i Steem straci na wartości. Tak czy siak lepiej nie będzie, a może być gorzej :)

So DCR is sticking with Steem... It will be interesting to see how this plays out.

·

It will work fine I'm sure of it. zygi is a talented guy.

  ·  3년 전

Congratulations! By using @tipU service today you have won STEEM MONSTER Booster pack :) Please go to https://steemmonsters.com and login to claim your reward

More info about the @tipU STEEM MONSTERS lottery :).