Niedziela z historią #242

지난달

Bazylika Mniejsza Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Twardogórze została wzniesiona po pożarze wcześniejszego, XVII-wiecznego, drewnianego kościoła. Ewangelicki kościół zum Kripplein Christi, czyli u Żłóbka Chrystusowego stojący w tym samym miejscu ufundowała księżna Eleonore Charlotte. Pełnił on funkcję kościoła parafialnego oraz ucieczkowego dla ewangelików z innych księstw, gdzie rzymskokatolicki władca nie pozwalał na utworzenie parafii. Pożar, który strawił kościół drewniany miał miejsce w 1873 roku, a budowę nowego, tym razem ceglanego kościoła, ukończono w 1876.
Po wojnie, gdy większość ewangelików została przesiedlona w nowe granice Niemiec, a do Twardogóry przybyli Polacy z utraconych ziem na wschodzie, kościół przystosowano do potrzeb parafii rzymskokatolickiej.

Kościół zaprojektował Karl Johann Bogislaw Lüdecke – uznany architekt wrocławski. Rysunki szczegółowe i szkice do projektu zachowały się – znajdują się w zbiorach berlińskiego Muzeum Architektury.
Więcej informacji we wpisie Neogotycki zabytek i jego twórca.

Fotografia przedstawiająca kościół według umieszczonego w albumie opisu, została wykonana 20 lipca 1895 roku. Jest to zatem na dzień dzisiejszy najstarsze znany zdjęcie świątyni.
Fotografię wykonano z miejsca dzisiejszego zbiegu ulic Sienkiewicza i Żeromskiego z placem Piastów.


Pierwotnie opublikowano na Lectorium. Blog na Steem napędzany przez dBlog.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT