Moje nostalgiczne, prześwietlone klisze

2년 전

W latach dwutysięcznych, gdy trzy początkowe cyfry w obowiązującym roku wskazywały jeszcze "200..", pstrykałem jedne z pierwszych własnych fotek. Miałem wtedy w swoich młodych rękach najprostszego Pentaxa, i kompletny brak umiejętności fotografa (nie żebym obecnie jakieś umiejętności miał). Wiele z klisz było wywołanych jeszcze w tamtym okresie, na metaforycznym strychu zostały jednak dwie niewywołane, które leżały tak latami. Kilka lat temu podczas porządków postanowiłem, że w końcu trzeba coś z nimi zrobi. W duchu minimalizmu który uwielbiam, i niechęci do gratów, postanowiłem więc zadecydować - albo śmietnik, albo wywołanie i jednocześnie digitalizacja.

Padło na drugą opcję, mimo, iż istniało znaczne ryzyko, że nic z tych klisz już nie wyjdzie. Z większości klatek coś tam wyszło, kilka z nich okazało się być jednak prześwietlonych. Szybko zauważyłem jednak w tych uszkodzonych klatkach coś fascynującego, specyficzny styl. Dlatego też tutaj się z nimi podzielę, z małymi dopiskami.

Nie powstrzymujcie się przed wyrażaniem własnego zdania w komentarzach! Bo technicznie rzecz biorąc te klisze to odpadki, uszkodzone, takie na których mało widać, a czasem nawet nic. :) Domieszka wyobraźni, nostalgii, sympatii do stylów typu "glitch" i mojej własnej pamięci podpowiadającej co na niektórych z tych klisz być powinno, sprawia jednak, że są one dla mnie ciekawsze niż zdają się być.


Zdjęcie z jakiegoś spaceru po czymś w rodzaju parku. Widać ścieżkę kierujacą się w prawą stronę, po lewej od ścieżki niska lampa mająca oświetlać drogę po zmroku. Lada moment powinna się zapalić, gdyż zdjęcie było robione gdy już w okół robiło się szaro.

Tutaj widać zarys bazyliki w Licheniu. Mniejsza o samą budowlę i dyskusję na jej temat, ale całość przypomina mi stare przedwojenne zdjęcia, wywołane z gdzieś odkopanych klisz, ledwie dających się do wywołania. Przed sylwetką bazyliki mamy lekki zarys zdaje się czterech masztów z flagami.

To z kolei z postoju w trakcie jakiejś rodzinnej wycieczki autem. O ile dobrze pamiętam, to była jakaś mała miejscowość, stacja benzynowa/postój, przy którym można było podziwiać mały samolot. Który też uwidoczniłem na zdjęciu, i który teraz prezentuje jedynie swój ogon, bo przód zginął w świetle które go pochłonęło, tak jak czas powoli pochłania wspomnienia.

Zdjęcie zrobione zza szyby samochodu, w trakcie jazdy. "Nie marnuj kliszy, i tak te zdjęcia wyjdą zamazane", mówił mój tata. Zamazane? Zamazane to mało powiedziane, jak się okazało. Za to jakie skojarzenia z teledyskiem Boards of Canada - Reach for the Dead, który uwielbiam! Obejrzyjcie i sprawdzcie sami, czy to tylko moje złudzenie, czy rzeczywiście podobieństwa klimatu są:


Taki smaczek, na którym nie widać nic, oprócz czerni i różu która zdaje się czerni opierać i która na myśl przynosi mi okładkę słynnego albumu "Loveless" zespołu My Bloody Valentine.

To ujęcie nazywam... "vaporwave'owym papieżem" (bez skojarzeń z jakimś "obrażaniem papieża"). Wszystko przez kontrast pomnika Jana Pawła II w Licheniu ze złotą kolorystyką świateł, hm, wakacyjną, żywą, "vibrant" jak powiedział by amerykanin. Nie wiem skąd się wzięło odgórne i oddolne "podświetlenie". Na dole znajdują się znicze, nie wiem jednak czemu mają takie symetryczne odbicie na górze - ale wyszło świetnie.

Róże, róże, róże i ich czerwień. Mam dwa podobne ujęcia i drugim też muszę się podzielić, bo na nim ta czerwień się wspaniale rozlała, trochę wyblakła, trochę dodała poczucia starocia, zdjęcia z czasów IIWŚ...

Nic tylko puścić Rome - Flowers From Exile.


Sielanka w ruchu, zza okna auta.

Na zakończenie - fotka z jakiejś pierwszej komunii. Czyż nie jest creepy, czyż nie jest na miarę horrorów? Niewyraźny rządek przystępujących do pierwszej komunii i lekko na prawo od środka zdjęcia, niewyraźna, przerażająca zakonnica... (otwórzcie sobie zdjęcie w przybliżeniu)


Pierwotnie opublikowano na Ciekawski. Blog na Steem napędzany przez DBLOG.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Świetny pomysł na notkę. Pewnie w każdym albumie znajdą się takie smaczki. Przy puszczeniu wodzy fantazji, mimo, że niewyraźne okazują się nieraz ciekawsze niż te zrobione prawidłowo.
Jeżeli taką notkę miałby przygotować mój tata za pewne nosiła by tytuł: Moje nostalgiczne zdjęcia z paluchami, bo na większości zdjęć robionych przez mojego tate paluchy zasłaniają pół kadru ;)

Niektóre wyglądają jakby były zrobione za pomocą solarygrafii :) Próbowałeś kiedyś?

·

Hmm, nie, ale może kiedyś się skuszę na takie eksperymenty. Zdaje się, że już dawniej czytałem o solarygrafii :)

Boards of Canada <3 idealnie pasują do tych fotek :D

·

Cieszę się, że nie tylko ja to widzę :)

Nie wiem skąd się wzięło odgórne i oddolne "podświetlenie".

Będę się znowu wymądrzał. Już nie pamiętam dokładnie terminologii, ale ten efekt prawie na pewno nazywany jest flarą i wynika z odbijania się światła na wewnętrznych elementach obiektywu (ewentualnie w jakichś bardzo źle zaprojektowanych obiektywach od elementów zewnętrznych przy pierwszej soczewce). Powstają wtedy gdy robi się zdjęcia pod światło, nawet jeśli jest ono poza kadrem. Oczywiście uważany jest za poważny błąd w sztuce, ale zgadzam się, że czasem niosą ze sobą jakiś ładunek emocjonalny lub skojarzeniowy (zwłaszcza jak się ma ciocię, której 75% zdjęć ma ten "efekt") :-D. Aby go uniknąć zakłada się na obiektyw osłonę (tulipana), kupuje droższy obiektyw ze specjalnymi warstwami przeciwodblaskowymi na elementach optycznych, albo instaluje oprogramowanie z filtrem cyfrowym, które po zrobieniu zdjęcia i wykryciu tego efektu zniweluje go lub choć zmniejszy jego skalę. Albo wszystko na raz.

·

Dzięki wielkie za wyjaśnienie, interesujący temat :) Teraz też już wiem po co są te "tulipany" na obiektyw.

Cześć!
Witaj na tagu #pl-emocjonalnie. Cieszę się, że dołączasz do emocjonalnej strony Steema. Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej.


Autorzy postów na naszym emocjonalnym tagu są nagradzani głosem noisy, mmmmkkkk311, diosbot oraz planter.
@nieidealna.mama

Twój post został podbity głosem @sp-group-up @julietlucy.

Congratulations @ciekawski! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 50 as payout for your posts. Your next target is to reach a total payout of 100

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Vote for @Steemitboard as a witness and get one more award and increased upvotes!