hede'de sürekli başlık açılması

4년 전

hede'nin bana kalırsa en zayıf kalan yönüdür. hede.io, diğer sözlüklerden ayrılan bir sözlük, içerik üreticisine doğrudan kripto para kazandırıyor. zaten kısa sürede yakaladığı bence gayet büyük ivme de bunun göstergesi.

ancak çok büyük bir sorun var: insanlar buraya bir sözlük mantığıyla değil, bir para kazanma aracı mantığıyla yaklaşıyorlar. evet hepimizin amacı az da olsa ek bir şeyler kazanmak; ama sadece para için yapılan şeylerin ne kadar kalitesiz içeriklere sebebiyet verdiğini görebiliyoruz.

sözlük kültürünün temel mantığı, tercihen belli bir entelektüel birikimi olan ya da birden fazla konuda bir şeyler öğrenmek isteyen, eğer varsa çalakalem yazma yeteneği, öğrenmenin dışında değer de katabilecek kişilerin bir araya gelmesidir benim gözümde. bu hep böyle olmuştur. ekşi'nin, inci'nin, uludağ'ın, hepsinin kendine göre kaliteli bir yazar ve okur kitlesi vardır. her ne kadar son zamanlarda gözle görülür bir kalite düşüşü yaşansa da, 2000'lerin ilk yıllarında yakalamış oldukları başarı, tamamen yazarlarının değer katan içerik üretmeleri ile alakalıdır. kısa bir araştırma ile ekşi'deki ve inci'deki bazı efsane entryleri, entry dizilerini bulabilir ve keyifle okuyabilirsiniz.

genç bir oluşum olan ve arkasında kripto paralar ile blokzincir teknolojisinin rüzgarını alan hede ise benim beklentimin tam aksine değer katmayan yazar ve okurlarla dolmuş durumda. bunun en iyi örneği, kimsenin diğerlerinin başlattığı başlıkları devam ettirme çabasında olmaması. biliyorum bu zamanla söz konusu olacak bir birikim; ancak başlangıç için iyi sinyaller aldığımı söyleyemem.

bu yazdığımı da yeni bir başlık olarak sol tarafta göreceksiniz, lütfen bununla birlikte diğer başlıklara da bir bakınız. ben şu an baktığımda aynı anda 15 kara başlık görüyorum ve 2 tanesi dışında, hepsinde sadece 1 entry var, o da başlığı açanın entry'si (diğer ikisinde de sayı 2 ve 4). bazı başlıklar altında "yorum" yapılıyor, bu da doğrudan entry girilmesinin önüne geçiyor olabilir. ancak hede'nin selameti ve gerçek bir sözlüğe dönüşebilmesi için bu alışkanlıktan vazgeçilmesi gerekiyor. insanların yorum yerine entry girmeye teşvikini sağlayacak bir formül geliştirilmeli. aslında ne zaman entry ne zaman yorum girileceğinin ayrıdına varmış durumdayız, yani aslında yorumu yerinde kullanıyorlar. ancak entry olayına hiç girilmiyor nedense. halbuki payoutlara baktığımda kendi açtığım başlıklardan çok diğerlerinin başlıklarına yazdıklarım kazandırmış.

tabi insanların o gün yaşananlar hakkında, akıllarına gelen şeyler hakkında ya da hede yeni bir oluşum olduğu için burada bulunmayan şeyler hakkında başlık açıp yazı yazması çok normal. ancak sadece başlık açmaya dönülen bir atmosfer gözüküyor şu an, bu da açılan başlıkların kaliteli bir şekilde gelişmesinin önüne geçiyor. mesela ben lotr hayranıyım diyelim, bakıyorum gandalf, gimli başlığı açılmış, bunlara katacağım bir değer olsa da gidip "kendi başlığımı" açıyor ve sarumanı anlatıyorum. aslında başlık benim değil ve diğerlerine katacak daha fazla şeyim olmasına rağmen bunu tercih ederek aslında hede'yi kirletiyorum. bunun yerine halihazırda açılan başlıklara da değerimi katsam, ordan yola çıkıp "ya gandalf başlığında sarumana küfür edilmiş; ama aslında saruman şöyle bir adamdır" gibi atıf yapsam, bu geçişlilik de sözlüğümüze önemli bir katkı sağlayacaktır.

velhasılıkelam sevgili hede, dertler çok, şimdilik derman yok. şu entry işini çözelim, burayı hem bilgilendiren hem kazandıran bir sözlük olarak görelim.


Posted on Hede.io - Knowledge Sharing Dictionary
Read this entry or all entries about hede'de sürekli başlık açılması.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Hocam eline sağlık güzel bı yazı olmuş. Bende aynı dertten muzdarip biriyim ben uye oldum ancak ne bı entry girdim ne baslik ne baslik ne de yorum yaptım çünkü ortalıkta bı karmaşa var aynı konu ile alakalı 10 tane başlık görebiliyorsunuz kimse kimsenin yazdığını okumuyor. Yakında bu oluşum patlar böyle gitmez bence. Ben eksiye girip bazen saatlerce okuyorum ve zevk alıyorum ama bunu hede de görmek bence imkansiz. Nedeni de para kazanma hırsı. Mantık güzel yazarlık yaparak para kazama ama bizim insanımıza gelmez bu iş. Biz birlikte kazanmayı birbirimize kazandırmayı bilmeyen bir toplumuz. Bir laf varya 'ya benimsin ya kara toprağın' diye aynen öyle ben kazanmiyorsam kimse kazanmasin öyle bir yerleşmiş ki ne yapsak boş o yüzden ben hede nin geleceğini çok iyi görmüyorum.

·
  ·  4년 전

Merhaba, yorumunuz için de ben teşekkür ederim. Eğer hangi başlıklar 10 tane söylerseniz düzeltiriz ancak öyle bir durum olmaması lazım sürekli kontrol ediyoruz elimizden geldiğince. Eğer steemitte görünen başlıklardan bahsediyorsanız onlar yazarların tercihine göre sözlükteki başlıktan farklı yazılıyor. Ekşi sözlüğü okumayı sevmeniz normal çünkü gündemle ilgili yazılıyor, çok fazla geyik var vs. eğlenceli oluyor. hede'nin amacı onun haber kaynağı yerini doldurmak değil, daha çok bilgi veya yorum paylaşımı odaklı yazılar yazılması ve okunması ve bu şekilde ekşiyi tamamlaması. Bu sayede steemit'e de hit kazandırması çünkü sadece hede üzerinde değil, özellikle steemit'den okunması amacımız yoksa normal sözlükten farkı olmazdı, sözlük yok olunca yazılarınız giderdi. Hede bir topluluk projesi olarak yoluna açık kaynak devam edecek. Hobi olarak yazarken kazanmak isteyenler için çalışacak. Topluluk onu yönlendirecek.

·
·

Hocam öncelikle yoruma tşk ederim. 10 derken abartma amacıyla dedim ama steemite de dolaşırken mesela birisi hede nedir diye başlık açtigini bir iki gün sonra başka birinin de hede-io hakkında diye başlık açtigini gördüm ve içerik olarak aynı şeylerden bahsetmislerdi şu an hatırlamıyorum ama bı konu daha vardı onda da steemite de 3 başlık gördüm .... Şimdi başlık farklı olduğu için entry mı diye bakmadım ben bu özelliği bilmiyordum zannimca başlık neyse senin gireceğin entry basligi da o olur diye biliyordum eğer değiştirilebilir birşey ise belki aynı başlık altında yazılmıştır o yüzden yanlış yaptıysam özür dilerim. Birde amacim kimseyi kırmak yada eleştirmek değil gelistirmek :)

·
·
·
  ·  4년 전

Eleştirebilirsin sorun yok:) Hem est. ne yanlışı. Blockchain, blog ve sözlüğü birleştirmek ilk kez denenen bir şey olduğu için biz de öğreniyoruz. Dediğin gibi sözlükteki başlık "blockchain" ise bunu insanlar "Blockchain nedir, faydaları nelerdir?" tarzında açabilirler, hede üzerinde bu ayar var.

Hatta örnek steemit: https://steemit.com/hede-io/@coinbaba/blockchain-nedir
Hede üzerinde: https://hede.io/blockchain--58