Güle güle Github...

2년 전

open source yani açık kaynak kodlu yazılımların, uygulamaların ve programcıların; sosyalleşme, işbirliği yapma ve portfolyo oluşturma platformu.

developer dünyasındaysanız ve bu dünya içerisinde kendinize adam akıllı bir yer arıyorsanız yolunuzun geçmesi gereken yegane platformdur github. daha doğrusu öyleydi demek ve cümleyi geçmiş zamanda kullanmak daha akıllıca olur çünkü bugün aldığımız bir habere göre yazılım dünyasının bağımsız kalesi, 7,5 milyar dolara microsoft'a satıldı. yapılan açıklamaya göre microsoft bir yandan open source'a destek verirken, diğer yandan da github'ın kurumsal çalışmalarını yazılımcılara daha verimli şekilde yaymak niyetindeymiş. bizim de içinde bulunduğumuz bir grup ise bunun "open source" ruhuna ihanet olduğunu düşünüyor. github kullanıcıları ise sosyal medyadan gördüğümüz kadarıyla bu durumdan hiç memnun değil. hesabını silenler, alternatif platformlara gidenler olduğu gibi, microsoft'un tüm projelerini open source olarak platforma açmazsa ileride sileceğini söyleyenler de var. github kullanıcılarını kaybederse microsoft bir domaine 7.5 milyar dolar vermiş tek şirket olabilir ki bu açıdan bakınca epey eğlenceli. diğer yandan kullanıcı sayısı azalsa bile microsoft'la birlikte sisteme dahil olacak bir grup "habersiz" yeni yetme de olacaktır. bir yandan da microsoft'un daha önce satın aldığı ve batırdığı nokia gibi bir takım büyük markalar var. hangi senaryo olursa olsun kişisel olarak gidişatı takip edeceğim kesin. hesabımı ise ne yapacağıma bir iki gün içinde karar vereceğim sanırım.

kaynak : microsoft


Posted on Hede.io - Knowledge Sharing Dictionary
Read this entry or all entries about github.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

İnanması güç olsa da belki tövbe etmiş, open source'a iman etmeye başlamış da olabilir. Bunu zaman gösterecek..

--

Diğer açıdan,

Satın almanın çok öncesinde Microsoft'un tüm GitHub'ı kendi sunucularına zaten yedeklemiş olduğunu düşünüyorum.

Github'taki çok sayıdaki kod, -kendiminkiler de dahil- MIT lisansı ile yayınlanıyordu. Ve MIT lisansı Ticari amaçlı kullanımlara da yetki veriyor.

Microsoft yarın bütün siteyi boşaltıp, msn magazine yönlendirse :) ve ardından yedeklediği MIT lisanslı kodlarla yeni programlar çıkarsa başı ağrımaz.

7,5 milyar dolar da patentlere ödenmiş paralar gibi olur..

Elinize sağlık kendi yorumunuz la bu haberi paylaştığınız için. Gitlab gibi alternatif kere geçecektir açık kaynak destekleyicileri. Buda github İn büyük bir kısmı desek yeridir. Bence Windows hata yaptı demek isterdim ama yapmadı desek yeridir. Linus un imajını sarstı. Birçok açık kaynak projesini kendi sunucularına aldı. Buda eğer ilerliyen zamanda sorun çıkarabilecek anlamına geliyor... Uzatmadan yinede bu parayı linus açık kaynak için kullanırsa Robin hood luk yapabilir. Bakalım ilerliyen zaman neler gösterecek bize...

This post has received a 0.05 % upvote from @drotto thanks to: @punky.

Github un sahipleri özgür yazılım ve açık kaynak dan vazgeçtiler. Özgürlük 7.5 milyar $ ı görünceye kadarmış.

Tebrikler! Yazınız @tryardim topluluk hesabından oy kazanmıştır. #tr tagi altında kaliteli içeriklerizi görmekten mutluluk duyarız. Detaylı bilgi için Tryardım Desteklenen İçerikler 8 Haziran 2018 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

post_banner_gf.gif