baklava

3년 전

ülkemizin en leziz şerbetli tatlılarından. hamur incecik açılır ve bir tepsiye kat kat serilir. her kat arasında ceviz, antep fıstığı falan konulur. son olarak da klasik şerbetli tatlı mantığıyla şerbetlenir.


1

baklava için yunanlılarda bir ara bizim tatlımız diye resmi başvurularda bulunsalar da kabul görmemiş ve antep tatlısı olarak tescillenmiştir. bu arada yunan dediğime bakmayın iyi ki yanmışlar diye düşmanlık besleyenlerden değilim. onca insan öldü allah rahmet eylesin.

diğer yandan baklava milli iddia tatlımızdır. özellikle halı saha maçları bir tepsi baklavasına oynanır. kaybeden maça değil baklava alıp da yiyemeyeceğine daha çok üzülür. ama güzel olanı elbette kazanan kaybeden birlikte keyifle yemektir.


2

baklava yemek de ayrı bir incelik ister. baklavayı alt kısmı, yani tepsiye değen kısmı üst damağınıza gelecek şekilde alırsınız ağzınıza ve ısırırken koklarsınız. işte bu bir baklavadan alınacak hazzı en üst seviyeye çıkarır.


3


Posted on Hede.io - Knowledge Sharing Dictionary
Read this entry or all entries about baklava.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

As a follower of @followforupvotes this post has been randomly selected and upvoted! Enjoy your upvote and have a great day!