Basit Ama Duru Bir Film - Kapı - Kadir İnanır - Netflix

3개월 전

image.pngsrcyoutube

Zamanında Mardin’den Almanya’ya göç etmiş ailenin peşini bırakmayan bazı sorunların tekrardan gün yüzüne çıkmasını ve Mardin’e dönüşü sonrası olaylarını konu ediyor. Almanya’da mutlu bir hayat geçirirken bir yandan da Mardin’de yıllar önce henüz sonuçlanmamış olayın verdiği huzursuzlukla yaşamaya çalışan Şemsa ve Yakup, torunlarının doğum günü kutlamasında çalan bir telefonla tüm hayatlarının değişeceği bir serüvenin içinde bulurlar kendilerini. Telefon yıllar önce kaybolan oğlundan ümidi kesip ayrıldığı Mardin’dendi. Eski bir cesede ulaştıklarını söyleyen polis memuru, teşhis ve DNA örneklerinin alınması için aileyi tekrardan Mardin’e davet eder. Apar topar hazırlanan aile aldıkları bu derinden sarsan haberin bir nebze içlerini rahatlatması umuduyla Mardin’e döner.

Havaalanından iner inmez Şemsa ve Yakup’u eşsiz ve mistik havasıyla Mardin karşılasa da Şemsa’nın içinde Mikhael’in cesedini görme durumu fazlaca rahatsızlık veriyordu. Şemsa bu topraklarda büyümüş, toprağını ekmiş, insanlarıyla uzun bir süre beraber yaşamış bir Süryani. Filmin ilerleyen sahnelerinde Süryani kültürünün de mistik ögelerini filme sentezleyen yönetmen, Mardin’i merak edenlere adeta bir hediye sunmuş. İlerleyen sahnelerde filmin çoğunluğunun geçtiği, Şemsa’nın da konakladığı Deyrulzafaran Manastırını görüyoruz. Deyrulzafaran Manastırı Süryanilerin önemli merkezlerinden biridir.

image.pngsrcyorumgunce

Köyün ticaretle uğraşan karakteri Remzi, buralarda terk edilmiş her evi soymuştur. Yakup’un yıllar önce ölen Mikhael ile bin bir emek vererek yaptığı kapıyı Remzi çok önceden çalıp satmıştır. Yakup ise dik kafalılığı sayesinde Remzi’yi bulup, sattığı kapıyı bulmak için İstanbul’a kadar giderler. Filmin odağının kaydığı bir diğer yer ise işte tam olarak burasıdır. Filmin konusu yıllar önce faili meçhul bir cinayete konu olan ve cesedi bulunamayan Şemsa’nın ve Yakup’un oğlu mu yoksa Yakup’un kapı için aldığı serüven mi bunu anlamakta biraz zorluk çekebilir seyirciler. Ama bir yandan mezardaki kişinin evlatları olma arayışı, diğer yandan Mardin'den İstanbul'a kadar giden Kapı arayışı son noktada birleşiyor diyebilirim. Kapıya ulaşabilecekler mi ve mezardaki kişi tahmin ettikleri çocukları mı sorusunu filmi izleyenler öğrenir.

image.pngsrcfacebook

image.pngsrcyenisafak

image.pngsrcortakoltuk

Film her ne kadar pandemi sebebiyle az kişiye ulaşmış olsa da film festivallerinden ödül toplamayı ihmal etmemiştir. Ayrıca Netflixte tekrar yayınlanmaya başlamış olması izlemek isteyen herkese ulaşabilmesini sağlıyor. Her ne kadar arkada kalmış güzel filmler çeksek de sinemada seyirci talebi pek görmüyor. Sanat filmi severlerin müthiş bir keyif alarak izleyeceği, sanat filmi sevmiyorum diyenlerin ise izlerken filmin sürükleyiciliğine kapılıp ne zaman bitti diyeceği kapı filmini tüm okur ve sinemasever dostlarımıza öneriyoruz. Filmi izledikten sonra yorum kısmına düşüncelerinizi bırakabilirsiniz. Ben filmi Kadir İnanır'ı izlemek için seyrettim. Film; kısmen bazı oyuncular, kısmen de senaryonun ve baştaki diyalogların zayıf kalması yönünden sizi uzaklaştırmasın. Devamında ne olacak ve Kadir İnanır'ın samimi oyunculuğunun nasıl bir finalle sonlanacağını merak ettiriyor.

Okuduğunuz için teşekkürler sağlıcakla kalın.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Gönderinizin neredeyse tamamı intihal içermektedir. Lütfen kopyala yapıştır yapmadan gönderi hazırlayın.

Film incelemsi yapıyorsanız lütfen kendi yorumunuz ve düşüncenizle yorum yapınız.

https://birparcatuhaftik.com/bir-suryani-filmi-kapi-film-incelemesi/