Club100/Sukulent Kaktüsler Ve Bakımları?

2개월 전

Herkese merhaba arkadaşlar iyisinizdir umarım güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle çalışan arkadaşlarımada kolaylıklar diliyorum. Bugün size sukulent kaktüslerin ve normal kaktüslerin bakımını ve nasıl sulanması gerektiğinden anlatabildiğim kadarıyla bahsetmeye çalışıcam.
Günümüz kaktüsleri sukulent ve normal dikenli kaktüsler olarak ikiye ayrılmış durumda. İnsanlar tarafından da severek bakılıp büyütülmekte olan bir bitki çeşidi.
Evimizin iş yerimizin ofisimizin çeşitli köşelerini de dekor verme amacıyla da oldukça sık kullanılmakta. Alışveriş sitelerinde ve normal cadde üstü eşya dükkanlarında da oldukça popüler durumda. Ben şahsen kaktüsleri çok seviyorum, kendimi bildim bilelide hep ilgimi çekmeyi başarmışlardır. Sizlere ilk kaktüs bakımı tecrübemide kısaca anlatayım. İlk kaktüslerimi bundan 3-4 sene önce almıştım bilmiyordum tabi pek bir şey hiç güneş görmeyen bir yere koyup günde en az 2 kere suluyordum. Bir süre sonra fazla sudan hepsi bozulup çürümüştü. Üzülmüştüm tabi ondan sonra baya bir süre kaktüs almamaya karar verdim. Ama içimde hep bi kaktüs alıp büyütme isteği kalmıştı. Aradan uzun zaman geçtikten sonra eski odamı değiştirme kararı aldım. Nerdeyse odadaki tüm eşyalarımı attım oturdum plan projeye duvar ne renk olacak vesaire başladım düşünmeye. Odayı komple yeniledim, tavandaki avizeye kadar. Duvarlara oldukça dekoratif şık tarz duvar rafları sipariş ettim. Uçan rafta deniyor. Bu rafları herkese tavsiye ederim gerçekten odaya bambaşka bir hava katıyor oldukçada kullanışlı. Üstü çok sık toz yapabiliyor düzenli olarak toz almak lazım :) duvara astığım rafların üzerine de küçük kaktüsler almaya karar verdim. Raflarımı astığım köşede pencerenin hemen yanıydı ve sabahları yeterince güneş alıyordu. Aldığım kaktüslerin bir kısmı zamanla bozuldu. Kimiside haddinden fazla büyüdü. Cinsine göre değişiyor demekki. Bu sefer oldukça temkinli yaklaştım yeterli güneşi almasını sağlayıp oldukça az sulamaya gayret ettim. Özellikle kışın 2 haftada bir suluyorum. Kaktüsler zaten içinde su taşıyan bir bitki olduğu için fazla su vermenin bir anlamı yok, hızlı bir şekilde çürümesine sebep olabiliriz.
İlk aldığım kaktüslerin fotoğraflarını çekmiştim daha küçükken, bunlardan bazılarınıda sizinle paylaşayım.

946CDF5D-37D4-4C5A-B409-505DAF71C170.jpeg

ACE43161-47F1-461F-9D06-008FD6A06826.jpeg

ED990F85-9336-43A3-A2D0-B71AF178D6A0.jpeg

Bir kısmı bozulup ölsede, diğer kalanlarla yola devam ediyorum 😂 postun sonlarına doğru bazı kaktüslerimin büyüdüğü zamanlarda çekilmiş fotoğraflarınıda sizlerler paylaşıcam.

Gelelim kaktüslerin ne işe yaradığına?
1.Antioksidan özelliği bulunmakta
2.Radyasyonlara karşı insan vücudunu oldukça iyi korur
3.Kaktüs tüketen bile var
4.Bazı doktorlar tarafından sindirim sistemine ve ödemi azalttığına dair söylentiler var
5.Selülitlere karşıda oldukça etkilidir

Özellikle günümüzde teknolojik aletler oldukça yaygın nerdeyse evimizin her köşesinde teknolojik alet var. Yeri geldiğinde geceleri telefon yastık altında uykuya dalıyoruz. Gün içinde aldığınız radyasyonu siz düşünün artık :) o yüzden evimizin her köşesinde kaktüsler bulundurmalıyız. Dost tavsiyesi tabi gerisi size kalmış.

Kaktüslerin bakımı nasıl olmalıdır?
1.Çöl bitkisi olduğu için fazlasıyla güneşe ihtiyaç duyarlar
2.Nemli havayı sevmez havasız ortamlarda yetiştirilmek içinde uygun değildir
3.Sık sulanmazlar
4.Kış mevsimlerinde kaktüslerin büyümesi durur
5.Kaktüs saksılarına gelirsek fazla derin saksılar kullanmamalıyız, saksının içinede fazla toprak konulması tavsiye edilmez

Buda almış olduğum kaktüslerimin büyümüş halleri

09196CEC-7DA8-4733-A2E7-739A9C18D2C0.jpeg

704F4DAF-88F7-465E-8FF9-6A626B4972EF.jpeg

18AD4DE5-94EB-4C05-B3FF-D168B012C762.jpeg

F7BC74AF-6858-4E4D-BFCB-566C9B215E1C.jpeg

Özellikle tavşan kulağı olarak adlandırdığımız kaktüs çeşidi favorim dış görünüşü gerçekten harika. Postumda anlatmak istediğim şeyler bu kadardı. Umarım işinize yarar. Diğer postlarda görüşmek dileğiyle

Fotoğrafta kullanılan fotoğraflar tamamen şahsıma aittir.

Herkese iyi günler, bol şans

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

kaliteli.png

Günün kaliteli gönderisi seçildiniz. Steemit-Türkiye Topluluğunda aktif olmaya devam edin.

Steemit Türkiye Team

Baya güzelmiş. Normal olarak bir kaktüsün büyümesi ne kadar sürüyor. Ya da ne kadar sürede ne kadar uzuyor.

Kaktüsler güzel gözüküyor, iyi bakılmış 😊