Nijerya Merkez Bankası CBDC’yi Araştırıyor!

2개월 전

Nijerya Merkez Bankası yetkilisi tarafından yapılan bir açıklamada, Nijerya, 2021 yılı sonuna kadar bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatabilir.

Çevrim içi olarak 10 Haziran tarihinde düzenlenen bir haber brifinginde konuşan Nijerya Merkez Bankası (CBN) bilgi teknolojisi uzmanı Rakiya Mohammed, yerel basında çıkan haberlere göre, kuruluşun iki yıldan fazla bir süredir olası bir CBDC araştırdığını söyledi.

Uzman ayrıca CBN’nin farklı teknoloji seçeneklerini keşfedeceğini, çeşitli sektör oyuncularıyla etkileşime geçeceğini ve dijital para birimini test edeceğini de dile getirdi.

Yerel bir haber ajansı olan Today’de yer alan bilgilerde Mohammed’in şu ifadelerine yer veriliyor:

“Yıl sonundan önce, merkez bankası halka bu tür bir para birimi sağlayabilmek için özel bir duyuru yapacak ve muhtemelen bir pilot uygulama başlatacak.”

Today’e göre Mohammed, CBDC’nin ülkede nakdi tamamlayacağını ve CBN’nin dijital para biriminin mimarisine, erişilebilirliğine ve gizlilik sorunlarına odaklandığını da ayrıca belirtiyor.

Nijeryalı yetkililer, ülkede özel kripto para birimlerinin kullanımını nasıl düzenleyeceğini tartışmaya devam ediyor. Hatırlanacağı üzere bu yılın başlarında CBN, tüm yerel bankalara kripto para platformlarına bağlı hesapların kapatılması talimatını vermişti. Ancak daha sonra yapılan açıklamada kripto para ticaretinin ülkede yasaklanmadığı bildirilmişti. Yine yakın zaman önce Business Insider tarafından yayımlanan habere göre, Nijerya Merkez Bankası (CBN) Başkanı Godwin Emefiele, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ülkede yasal olabileceğine dair açıklamada bulunmuştu.

Kripto Para Kullanımı Zirvede
Bu arada, eşler arası borç verme platformu Paxful‘un CEO’su Ray Youssef geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Afrika’nın en büyük kripto para pazarlarından biri olduğunu söyledi. Bununla birlikte bir değer ve havale aracı olarak kripto para birimlerinin kullanımı Nijerya’da artmaya devam ediyor.

Merkez bankası yetkilisi Muhammed ayrıca yaptığı açıklamada, bir CBDC’nin çıkarılmasının ana hedefi olarak, ülkedeki havale transferini kolaylaştırmak olduğunu dile getirdi.

Halihâzırda devam eden pandemi süreci birçok alanda olduğu gibi, dünya çapında yapılan havalelerde de düşüşe neden oldu. Bu süreç başlamadan önce Nijerya’da üç ayda bir 5 milyar dolardan fazla havale işlemi gerçekleştiriliyordu. Süreç nedeniyle düşüş gösteren bu gibi işlemleri tekrar canlandırmak isteyen Nijerya, ülkeye yapılan uluslararası transferleri teşvik etmek için geçici bir ödül programı dahi başlattı.

nijerya-btc.jpg.webp
kaynak:muhabbit.com

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT