Ginące drzewa, zrośnięte drzewa. [#3]

8개월 전

Wolny dzień, a więc wczoraj miałem czas na dłuższy spacer. Na celowniku lasy na pograniczu Chorzowa, Katowic i Rudy Śląskiej, tereny znane mi całkiem nieźle, jednak niewątpliwie piękne o tej porze roku. Nie zawiodłem się.

Na początku skierowaliśmy swoje kroki na Uroczysko Buczyna. Podtopione drzewa, ścieżka przez sam środek zalanego lasu, tuż obok piekny bukowy starodrzew z okazami pomnikowymi w wieku 140-160 lat.

Zapadnięty teren wypełnia się wodą, drzewa nie wytrzymują naporu drzew i umierają, pozostają po nich suche konary tworzące upiorne szkielety.

Po drodze znalazłem szczawik zajęczy, smaczną, kwaśną roślinę, na wiosnę jest dużo bardziej soczysta i prawdę powiedziawszy, nie spodziewałbym się, że uda się ją znaleźć pośród jesiennych liści.

Następny przystanek to zrośnięte drzewa, ciekawostka botaniczna, dwie sosny połączone poprzecznym konarem. Nie znam ich historii, ale podejrzewam, że jest to efekt działania człowieka. W drodze do tego punktu zauważyłem jednak inne zrośnięte drzewa. Międzygatunkowy, ciasny uścisk, w którym żyją sobie dąb z bukiem. I to pośród innych drzew! What are the odds?!

Słońce powoli chyliło się ku zachodowi, zdecydowałem się jednak odwiedzić jeszcze jeden punkt, ginące drzewa to kolejny fragment lasu podtopiony w wyniku pokopalnianych tąpnięć terenu. Obszar ten znajduje się w południowej części Czarnego Stawu i wygląda, jak gdyby las powoli wchodził do jeziora i tam ginął. Robi wrażenie o każdej porze roku, jesienią wyjątkowo podkreśla koniec cyklu wegetacyjnego.

W całej okolicy zlokalizowałem ponad 5 dzikich wysypisk śmieci, wrzuciłem je na globalną mapę dzięki aplikacji TrashOut. Dokumentacja to pierwszy krok do usunięcia. Mural pod jednym z wiaduktów, zlokalizowany przy ruchliwej drodze trafia w sedno.

Wrzucam jeszcze mapkę z zaznaczonym przebiegiem trasy spaceru, teren ten znajduje się w samym centrum przemysłowej aglomeracji, i natura tutaj nie uniknęła jej wpływu, jednak nawet w takim miejscu można trafić na piękne tereny pozwalające na wyciszenie. To był dobry dzień.This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


29/10/2021
14800
Walking

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

You have been rewarded 53.75 AFIT tokens for your effort in reaching 14800 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 0.95% upvote via @actifit account.


Actifit rewards and upvotes are based on your:

  • User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count, recent rewarded activity and owned AFITX.
  • Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

Actifit is a Hive Witness. If you believe in our project, consider voting for us

rulersig2.jpg
Chat with us on discord | Visit our website
Download on playstore | Download on app store
FAQs | Text Tutorial | Video Tutorial