Wielozadaniowość – jak to ugryźć efektywnie?

4년 전

Skuteczna wielozadaniowość – jest swego rodzaju oksymoronem. „Ludzki mózg tak naprawdę nie wykona wielu zadań naraz”, mówi Art Markman, psycholog i autor „Myśleć efektywnie”. „Twój mózg może aktywnie myśleć tylko o jednym zadaniu na raz, więc w danej chwili skupiasz się tylko na jednym, a następnie inne zadanie zajmuje jego miejsce, podobnie jak wczasowicze wynajmujący rezydencje w danym czasie. Zmiana następuje tak szybko, że nawet jej nie zauważasz. A Ty czujesz się jakbyś wykonywał wiele zadań naraz, ale w rzeczywistości jesteś skupiony na jednym. W dodatku przełączanie pomiędzy tymi zadaniami pochłania masę energii wg dr. Andrzeja Wodeckiego z Uniwersyteckiego Centrum Zdalnego Nauczania.

Kolejne badanie przeprowadziła profesor Zheng Wang. Zrekrutowała ona 32 studentów, którzy zgodzili się nosić ze sobą urządzenie przypominające telefon komórkowy i donosić o swoich zajęciach trzy razy dziennie, przez cztery tygodnie. Wyniki całego eksperymentu pokazały, że studenci byli o wiele bardziej skłonni do praktykowania wielozadaniowości w momencie, kiedy doświadczali większego zapotrzebowania na pracę albo uczenie się. Podobnie było w przypadku zwyczajowych potrzeb (na przykład, niezbędny hałas w tle, żeby poczytać książkę albo popracować). Innymi słowy: studenci byli bardziej skłonni do robienia wielu rzeczy jednocześnie, kiedy musieli się pouczyć.

I choć z pewnością możemy temu wszystkiemu podołać, zastanówmy się, czy warto to robić. Wbrew pozorom nie poprawiamy w ten sposób naszej efektywności. Co więcej, szacuje się, że przełączając się co chwilę pomiędzy różnymi czynnościami, marnujemy dziennie nawet 30 proc. swojego czasu. Pamiętajmy o tym, gdy następnym razem przyjdzie nam do głowy przerwanie wykonywanego aktualnie zadania, żeby skupić się (na chwilę) na następnym. Jeśli nie mamy do czynienia z czymś nadzwyczaj istotnym, znacznie lepiej jest dokończyć już podjętą czynność, a dopiero potem rozpocząć kolejną.

W jaki sposób pomóc zachować te 30 proc. czasu? O tym opowiem w następnym artykule.

Co o tym sądzisz?
Czekam na Wasze historie i spostrzeżenia w komentarzach poniżej.

Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia.
Tomasz Bąkowski

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

o, super artykuł!
czytałam kiedyś o statystykach wypadków samochodowych..
sprawcy to w większości właśnie oni:
czyli ci, co twierdzą że mają podzielność uwagi :(

witaj na steemit :)

·

no właśnie z tą podzielnością uwagi różnie bywa :D

·
·

@koala07 co masz na myśli za ostro :)

·

Jak dla mnie za ostro 😂😄

[BOT] Witamy mycoolway na #polish, tagu używanym przez Polaków do publikacji polskich treści w ekosystemie Steem (np. Steemit czy Busy). W ekosystemie Steem wspiera się oraz nagradza się nową i autorską twórczość.

 • Plagiaty oraz kopiowanie cudzej twórczości są niemile widziane przez społeczność i mogą doprowadzić do ukrywania wszystkich publikowanych postów danego użytkownika.
 • Wszelkie szczegóły związane bezpośrednio z twoim kontem i twoimi postami znajdują się na steemd.com.
 • Posty zawierające takie rzeczy jak nagość, pornografia, wulgaryzmy czy przemoc powinny zawierać dodatkowo tag #nsfw (Not Suitable/Safe For Work).
 • Wiele ciekawych i bardziej szczegółowych informacji można przeczytać w FAQ dla zupełnie początkujących użytkowników Steemit.
 • Parę dobrych praktych na temat zachowania na steem przeczytasz tutaj.
 • Posiadamy polski serwer Discord.
 • Istnieje polski kanał na oficjalnym czacie, który wymaga osobnej rejestracji.
 • Jeżeli chcesz ładnie formatować swoje posty, to spójrz na poradnik stworzony przez społeczność Markdown.
 • Przegląd wydarzeń i informacje o polskich, steemowych tagach, możesz znaleźć na @kurator-polski.
 • Lista wszystkich tagów wykorzystywanych przez polskich użytkowników znajduje się tutaj
 • Tutaj uzyskasz parę informacji nt. wspierania danych tagów tematycznych przez kuratorów.
  Jeżeli uważasz, że glos bota jest niesluszny, napisz to pod tym komentarzem.
·

dzięki za info :)

Znam jeden przypadek wielozadaniowości, który jest nieunikniony, a zdarza się czasem, że jest mało efektywny 😉 housewife-23868.png

·

no tak rodzic :) to jest level hard :D

Moja zmora.

·

ach dlaczegóż to :D