Stresin zararları ve Stresle başa çıkma yollarım [Cointurk 19. Projesi] [whitchking]

3년 전

Stres nedir ve zararları nelerdir?

Ne düşündüğümüz ve hissettiğimiz, ne kadar düşündüğümüz veya hissettiğimiz, sağlığımızı belirler. Bilim güçlüdür ve yine de sıklıkla stres , parmağımızın üzerine ya da ölçmemize izin veremeyeceğimiz, şekilsiz bir gri alan olarak kabul edilir ve bu yüzden “gerçek” olmadığından dolayı işten çıkarılır.


Çok uzak olmayan bir gelecekte, giyilebilir sensörlerin gerçek zamanlı olarak kortizol ve adrenalin gibi stres hormonlarındaki kaymaları algılayabileceğine inanıyorum . Bileğinize görünmez bir çıkartma yerleştirebilir, telefonunuzda bir uygulama açabilir ve daha önce yediğiniz çizburger veya dün konuştuğunuz kişinin stres yanıtınızı nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Bu olduğunda, gri alan çok siyah ve beyaz olur.

Ancak bu teknolojiye sahip olsak bile, hormon seviyenizi bilmek ve davranışınızı değiştirmek arasındaki noktaları birleştirmek, bu hormonların vücudunuzu ve hayatınızı nasıl etkilediğini anlamak için aşağı inecektir.

İşte buradaki 9 somut yol stresin vücudunuzun her gün karşı karşıya olduğu en tehlikeli toksin olabilir.

 • Stres, gen ifadesini değiştirir.

Stres altındayken vücudunuzun ürettiği kimyasallar, ne kadar yağ depoladığınızdan, bağışıklık sisteminizin ne kadar iyi çalıştığına, ne kadar hızlı yaşlandığınıza , kanser geliştirip geliştirmeyeceğinize kadar her şeyi değiştiren genleri açar veya kapatır .

 • Erken yaşam olayları stres için belirlediğiniz noktayı belirler.

Araştırmalar çok erken çocukluk olaylarının bile CRH'nizi veya kortikotropin salgılatıcı hormonunuzu “yüksek” veya düşük düzeyde “kurduğunu” göstermektedir. CRH, adrenalleri ve dolayısıyla stres seviyenizi döndüren gazın ayağına benzer.

 • Stres, beyin hasarına neden olur.

Yüksek düzeyde stres hormonları, beyinde, hipokampus , hafızadan sorumlu alan gibi kritik kısımlara zarar verir . İnsanların uzun süreli kronik stresden sonra “adrenal tükenmişlik” yaşamalarının bir nedeni, beynin kendini kurtarmak için adrenalleri kapatmasıdır .

 • Stres bağışıklık sistemini kapatır ve iltihabı artırır.

Yavaşlayan yara iyileşmesinden, aşıların koruyucu etkilerini azaltmak, enfeksiyonlara karşı duyarlılığınızı arttırmak için stres, nihai immün modülatördür. Stres de latent enfeksiyonları yeniden aktive edebilir - soğuk algınlığı olan insanlar bunu deneyimden bilir.

 • Kronik stres vücudunuzun enerji santrallerine, mitokondriyenize zarar verir.

Bu enerji fabrikaları, vücudunuzdaki tüm hücrelerin ve organların işlerini yaptığı para birimi ATP'yi üretir. İyi haber, stresin ortadan kalkmasıyla bu hasarın zaman içinde tersine çevrilebileceğidir.

 • Stres metabolize etme ve detoksifiye etme yeteneğinizi azaltır.

Çalışmalar, yağları parçalayan ve reçeteli ilaçları zehirleyen enzimlerden sorumlu yüzlerce genin aktivitesinin stres tarafından olumsuz etkilendiğini göstermiştir. Stres, yüksek yağlı, yüksek şekerli gıdalara olan isteğinizi artırarak toksin yükünü de arttırabilir.

 • Kardiyovasküler sisteminiz bir kaplandan kaçmak zorunda kalmanız durumunda strese yanıt verir, kalp debisini arttırır.

Ancak kronik stresin arter duvarlarının kalınlığını arttırdığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalığına yol açtığı gösterilmiştir.

 • Stres kemikleriniz ve kaslarınız için kötüdür.

Daha yüksek stres düzeylerinin daha düşük kemik mineral yoğunluğu ile ilişkili olduğuna dair kanıtlar vardır ve birçok çalışma, kronik stres altındaki kişilerin daha fazla fiziksel ağrı yaşadığını göstermektedir.

 • Bağırsak ve stres çok iç içe geçmiştir.

Serotonininizin% 95'inin bağırsağında olduğunu duymuş olabilirsiniz, gergin veya üzgün olduğunuz bir zamanı hatırlarsınız ve karnınız düğümdeydi.

Ancak stresin her gün bağırsağın işlevini nasıl etkilediğini gösteren daha fazla araştırma var. Transitrasyonu yavaşlatır, kabızlığa ve karaciğerinizdeki östrojen gibi hormonların yeniden dolaşımına yol açar. Kötü bakterilerin aşırı çoğalmasını arttırır. Ve bağırsakları kaplayan hücreler arasındaki bariyerleri gevşetir, sızdıran bağırsak denilen bir şey yaratır, bu da iltihaplanmaya, gıda duyarlılıklarına ve hatta otoimmün hastalığa yol açar.

Stresle başa çıkma yöntmlerim;

 • Dedikodu ( Kız WhatsApp grupkları bunun için kurulur :)))

 • Spor egzersiz terleme

 • Derin bir nefes

 • Sıcak bir duş

 • Çikolata

 • Instangram

 • Komik bir film

 • Gülmek ( Kahkaha atmak en önemlisi )

 • Yemek yapmak

 • Temizlik ( Dip bucak kolların ağrıyana kadar )

 • Sessizlik

 • Derin bir uyku

 • Arkadaşlarla sohbet

Sonuç

İşte benim başlıca stresi alt etme yöntemlerim. Zaman zaman gerçekten bütün stresimi alıyor. Bazen ise gerçekten hiçbir yararı dokunmuyor. Aklımızı ne yapsak boşaltamıyoruz. Stres tamamen psikolojik bir hastalık. Evet bana göre tamamen bir hastalık. Bazı postlar da bunun yararından bahsetmişler ama bana göre tamamen hastalık. Hem de çağımızın hastalığı. Bu hastalığın en büyük tedavisi gülmek. Gülünce hayat daha güzel.

Bir sonraki proje konusu;

Dizi ya da film tavsiyesi olabilir ya da en sevdiğin film gibi

KATKI VE DESTEKLERİNDEN DOLAYI @kusadasi 'NA TEŞEKKÜRLER.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Congratulations @whitchking! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!

Congratulations @whitchking! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 1 year!

Click here to view your Board

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @whitchking! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!