Aleksander Czekanowski - polski geolog i podróżnik, zesłaniec na Sybir (notka biograficzna w 186 rocznicę urodzin)

2년 전

czekanowski aleksander.jpg

Zesłaniec na Sybir, który w wolnym czasie bada okoliczną przyrodę? Oto Aleksander Czekanowski.

186 lat temu, 12 lutego 1833 roku urodził się w Krzemieńcu na Wołyniu Aleksander Czekanowski, polski geolog i podróżnik; badacz Syberii i Mongolii.

Po przerwaniu studiów medycznych w Kijowie, do których nie miał zmiłowania, rozpoczął naukę na kierunkach biologicznych; szególnie zainteresował się geologią i minerologią, które od 1855 roku studiował na uniwersytecie w Dorpacie. Po ukończeniu studiów w 1857 roku powrócił do Kijowa, gdzie pracował nad zbiorami lokalnego uniwersytetu.

W 1863 roku, będąc podejrzanym o udział w powstaniu styczniowym (w jego mieszkaniu odbywały się regularne spotkania młodzieżowe), został aresztowany i zesłany na Syberię na Zabajkale, a w późniejszym czasie na zachód od jeziora Bajkał. Został następnie przeniesiony w okolice Bratskiego Ostroga, gdzie przez kilka kolejnych lat przebywał w ciężkim obozie pracy. W wolnym czasie prowadził na własną rękę badania okolicznej przyrody, kolekcjonując i opisując okazy geologiczne, botaniczne i paleontologiczne.

W 1866 roku Czekanowski został odnaleziony przez Fryderyka Schmidta - znajomego z Dorpatu - który zaczął zlecać mu prace naukowo-badawcze oraz nabył zgromdzone przez niego zbiory. W 1868 roku Schmidt wyjednał u carskich władz przeniesienie Czekanowskiego do Irkucka, co pozwoliło mu na kontynuowanie prac w znacznie lepszych warunkach. Od 1869 w ramach Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego badał południowe regiony guberni irkuckiej. W kolejnych latach badał tereny biegu rzek Dolna Tunguzka, Oleniok i Lena. Z Wiktorem Godlewskim i Benedyktem Dybowskim badł także jezioro Chubsuguł w Mongolii.

W 1876 roku przyjechał do Petersburga gdzie zajął się porządkowaniem i opracowaniem zebranych materiałów geologicznych i paleontologicznych.

Był autorem wielu publikacji naukowo-badawczych, między innymi na temat geologii Dolnej Tunguzki czy południowego biegu rzeki Leny. Jego prace przyczyniły się do odkrycia bogatych złóż węgla i grafitu w rejonie Dolnej Tunguzki.

Zginął w październiku 1876 roku, najprawdopodobniej śmiercią samobójczą; sugeruje się także, że mógł przedawkować leki.

Tekst i opracowanie graficzne:
@cezarys

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

!tip 0.3 hide