Karol Edward Stuart - prawowity król Anglii, Szkocji i Irlandii, wnuk Jana III Sobieskiego (notka biograficzna w 299 rocznicę śmierci)

2년 전

20190131_183147.jpg
Fot. Karol Edward Stuart

299 lat temu, 31 stycznia 1720 roku zmarł w Rzymie Karol Edward Stuart (Charles Edward Louis John Casimir Silvester Severino Maria Stuart), nazwany także Bonnie Prince Charlie, czyli Ślicznym Księciem Karolkiem; prawowity król Anglii, Szkocji i Irlandii; prawnuk polskiego króla Jana III Sobieskiego.

Syn Jakuba III Stuarta i Marii Sobieskiej, wnuk obalonego w 1688 roku króla Jakuba II Stuarta; jako prawowity król Anglii, Szkocji i Irlandii wysunął pretensje do tronu, organizując w 1745 zbrojną próbę przywrócenia korony prawowitej dynastii; zmarł w 1788 roku w Rzymie; w 1807 roku jego ciało zostało przeniesione z bazyliki ktedralnej we Frescati do Bazylizki św. Piotra w Watykanie gdzie spoczywa do dziś.

Po śmierci ojca w 1766 roku został jakobickim pretendentem do tronu Anglii, Szkocji i Irlandii; popierany przez większość szkockich klanów zorganizował w 1745 roku ekspedycję wojskową celem odzyskania utraconej korony. W sierpniu 1745 roku przybył z armią około 800 ochotników do szkockich Hebryd, skąd maszerując na południe w kierunku Edynburga otrzymał poparcie większości szkockich klanów oraz jakobitów z nizin a nawet z Anglii. Po zwycięskiej bitwie z Anglikami pod Prestopas we wrześniu 1745 roku do powstania zaczęli dołączać kolejni ochotnicy; kierując się na Newcastle wywołali wśród Anglików poczucie realnego zgrożenia, co doprowadziło do zmobilizowania i zwarcia szeregów w angielskiej armii. Brak zdecydowania jakobickich dowódców i konflikt między nimi przyczynił się do osłabienia oddziałów antyhanowerskiech, czego rezultatem była klęska w bitwie pod Culloden Moor w kwietniu 1746 roku; powstanie zostało rozbite a młody Karol zmuszony do wielomiesięcznego ukrywania się przed Anglikami i ostatecznej ucieczki do Francji.

Poniżej portret Karola Edwarda Stuarta w polskim kontuszu.

5cb67c1cd293e8e486d8d951c9500cda--copper-red-hair-my-life-is.jpg

Opracowanie:
@cezarys

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT