Władysław Jarocki - polski malarz, wykładowca akademicki i podróżnik (notka biograficzna w 54 rocznicę śmierci)

2년 전

Jarocki Wladyslaw.jpg

Huculszczyzna, Podhale i Tatry. Tam podróżował i tworzył - Władysław Jarocki.

54 lata temu, 7 lutego 1965 roku zmarł w Krakowie Władysław Jarocki (ur. 6 czerwca 1879 w Podhajczykach), polski malarz, wykładowca akademicki i podróżnik. Zajmował się głównie tematyką związaną z Huculszczyzną, Podhalem oraz Tatrami. Studiował na Politechnice Lwowskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także w Paryżu. W okresie I Wojny Światowej służył w wojsku austriackim; po wojnie w latach 1920-1921 udzielał nauk rysunku w Politechnice oraz w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego we Lwowie. W 1920 roku poślubił córkę Jana Kasprowicza - polskiego poety, dramaturga i krytyka literackiego - Annę. W latach 1921-1939 sprawował funkcję profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie mieszkał; był także dziekanem wydziału malarstwa i rzeźby ASP Krakowie. Po II Wojnie światowej nie powrócił do działalności akademickiej, przechodząc w 1947 roku na emeryturę.

Jego obrazy brały udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych, między innymi w Kijowie, Rzymie i Wenecji. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" oraz Société National des Beaux-Arts w Paryżu, a także redaktorem naczelnym (1924-1934) pisma „Sztuki Piękne“. Został uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi polskimi i zagranicznymi, między innymi Orderem Odrodzenia Polski (1928r.).

Malował pejzaże, ludowe obrzędy świeckie i religijne oraz portrety w strojach ludowych, głównie na Huculszczyźnie i Podhalu, co stanowi jego cechę charakterystyczną. Podróżował także po Tatrach, wybrzeżu Bałtyku, oraz Kaukazie, Krymie i Włoszech, często malując w trakcie podróży.

Zaprojektował sarkofag swojego teścia Jana Kasprowicza. Z inicjatywy jego żony Anny, w willi Harenda w Zakopanem, znajduje się galeria dzieł Władysława Jarockiego, obejmująca obrazy i litografie o tematyce huculskiej i podhalańskiej. Autor dzieła literackiego pod tytułem Meble. Historia rozwoju mebla w Europie.

Poniżej, dwa obrazy Władysława Jarockiego.

Jarocki.jpg
Dziewczyna góralska (Helenka na tle okna).

Władysław-Jarocki_Gromniczna.jpg
Gromniczna.

Tekst i opracowanie graficzne:
@cezarys

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

!tip 0.2 hide