#USA - Hallowen

작년

Czy wiecie, że Halloween nie jest tradycją amerykańską? To tradycja wywodząca się od Celtów, zamieszkującyś niegdyś tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Celtowie wierzyli, że duchy zmarłych odwiedzają swoje domy w poszukiwaniu schronienia - właśnie 31 października. Palili ogniska, by wskazać im drogę do ich domostw. Dodatkowo, hałasowali i zakładali straszne maski, by odstraszyć złe duchy.

All Hallows’ Eve oznacza właśnie Wigilię Wszystkich Świętych.


Obecnie symbolem Halloween jest wydrążona dynia ze świecą w środku. Oczywiście, dynia musi mieć straszny wygląd. Popularne są jeszcze inne straszne motywu, np. duchy, czarownice na miotle czy pajęczyny, kościotrupy.

Szał halloweenowy, nie rozpoczyna się o dziwo w październiku, ale znacznie wcześniej - już w sierpniu! To wtedy można spotkać w sklepach różne dekoracje. Październik to miesiąc dyni, więc wtedy też szał halloweenowy podwaja się.

Screen Shot 2018-11-01 at 10.57.25 AM.png

Czas znaleźć odpowiednią dynie!

Wyprawa po dynię w USA to niezłe wyzwanie. Mimo, że dynie można kupić w każdym sklepie, to mnóstwo ludzi decyduje się wybrać na Pumpkin Patch. Pumpkin patch to miejsce, plac, gdzie dynie ustawione są jedna obok drugiej, gdzie każdy może znaleźć interesujący obiekt dla siebie. Bardziej popularne od pumpkin patch jest wyprawa na pole dyniowe, gdzie dynie są ułożone w rzędach, według wielkości i okazałości. Każdy może wybrać coś dla siebie!

Poza miastem oprócz pola dyniowego, Amerykanie mają możliwość zjedzenia chlebka dyniowego, kupienia swojskiego miodu. Sam widok rolniczych maszyn działa na nich jak magnes.

Screen Shot 2018-11-01 at 11.02.31 AM.png

Screen Shot 2018-11-01 at 11.04.11 AM.png

Czas na .. dekorowania domów!

Oprócz wyprawy po dyni, Amerykanie dużą wagę przywiązują do dekoracji swoich podwórek. Oprócz typowej dyni, dekoracjami są różne strachy, tj. wampiry, kościotrupy czy pająki. Niektórzy nawet przystrajają swoje domy sztuczną pajęczyną! Amerykanie pod tym względem są naprawdę kreatywni. Potrafią zrobić strachy z niczego, np. z prześcieradła.

Dzień po Halloween, nigdzie nie zobaczymy już Halloweenowych dekoracji!

Screen Shot 2018-11-01 at 11.08.19 AM.png

Trick or treat?

Z amerykańskich filmów znamy słynne powiedzenie cukierek czy psikus, czyli trick or treat. Każdy strój jest przemyślany już od bardzo dawna. Dodatkowo, każdy Amerykanin jest przygotowany na wizytę przebranych dzieci. W rzeczywistości dzieci chodzą wraz z rodzicami od domu do domu. Jest to wspaniała okazja na zabawę z sąsiadami. Nie słyszy się o żadnych psikusach typu rozbite jajko lub mąka na podwórku.

It's time to .. party!

Halloween to czas imprezy. Czym się różni od polskiej imprezy? Tutaj, wszyscy bez wyjątku są przebrani - w końcu Halloween jest tylko raz w roku!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending
  ·  작년

Wpis albo psikus :P Tekst fajny :)