77# To owo i takowo - pra waluta na terenach Polski część 2

2년 전

          


Witam wszystkich. Wracając do tematu pra monet w Polsce. Za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego bito - denary. Twórcy wzorowali się na karolińskim pieniądzu oraz miały działać równolegle w obiegu.

Dobrze znane nam grosze i złotówki także, mają pochodzenie zagraniczne. Grosze zawitały do Polski za panowania Kazimierza Wielkiego jako gruba moneta srebrna= 16 denarom. Kupcy często sprowadzali grosze z Czech ( grosze praskie) czy też Francji ( grosze turońskie).


Dopiero od 1369 roku, zaczęto bić w spolonizowanej wersji w Krakowie. Jako Polska nie miała kopalń srebra, robiła to z ze względów prestiżowych niż ekonomicznych. Polska przetapiała obce waluty i produkowała własne.

Kolejna sensacja walutowa nastała w 1580 roku, gdy grosz był walutą średnią, a nie grubą. 

3 szelągi = 1 grosz = 1/50 talara 

To wracając kilkadziesiąt lat w wstecz wartość talara wynosiła 30 groszy, tyle samo był tez wart złoty dukat - floren. Zatem wartość spadała o jakieś 40 %.


Warto dodać, że na sejmie w 1496 roku utworzono jednostkę obrachunkową nazwaną polskim złotym. W 1663 roku złoty pojawił się jako moneta, nie był se złota, ani nie zawierał srebra ile było w 30 groszach. Ciekawe w 1685 roku zamknięto wszystkie polskie i litewskie mennice. Próbę odbudowy państwa i systemu monetarnego podjął się - Stanisław August.  Wprowadzono Nowy złoty = 30 miedzianych groszy. Groszem srebrnym nazwano monetę półzłotową. Srebrna złotówka ważyła 1/8 talara. Talar także był dopuszczony do obiegu. 

Ostatnim akcentem o jakim wspomnę był powrót złotego i grosza w Królestwie Kongresowym. Wartość wyznaczano w stosunku do rubli - 1 grosz = pół kopiejki , 1 złotego = 15 kopiejek. 


Tym kończę wystąpienie o pra walutach na terenie Polski. Dziękuję za uwagę !!!


Źródła: pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty

tygodnik Polityka, grudzień 2011/2012 

Obrazek:  pixabay.com/pl/monety-cent-specie-pieni%C4%85dze-euro-232010/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Hi...I don't speak Polish but I upvoted you just to say Hi.....I am @duartenunes here and I am also @duartenunes on Scorum...thanks for the upvote there...All the best.

Grosze pojawiły się w Polsce dużo wcześniej - zaczęto je wybijać w roku 1300 w Czechach za panowania Wacława II, a ten jednocześnie był królem Polski w latach 1300-1305 i to za jego czasów pierwsze grosze praskie trafiły nad Wisłę, choć faktycznie denary dominowały przez kolejnych kilkadziesiąt lat w obrocie wewnętrznym. O denarach pisałem jakiś czas temu, a o groszu krótki tekst popełniłem przed chwilą :-)