Tematy Tygodnia - a może tak spróbujemy jeszcze raz?

5개월 전

Czy Tematy Tygodnia powracają? Ciężko powiedzieć, to jeszcze nie jest ostateczna decyzja.

Edycja #69 to będzie taki eksperyment. Połączenie zmiany w podejściu do wyboru tematów i próby nakłonienia użytkowników do zwykłego blogowania, bez względu na wielkość wynagrodzenia pod tekstem.

Po kolei.

Rezygnacja z Wikipedii

Do tej pory wszystkie hasła były losowane na Wikipedii za pomocą funkcji Losuj artykuł - oczywiście nie były brane pod uwagę pierwsze lepsze hasła, czasami musiałem losować wiele razy, zanim pojawiło się coś wartego wzięcia pod uwagę. Do zademonstrowania bezużyteczności wielu haseł użyłem losowania 10 razy i wyszło mi:

Uważam, że żadne z powyższych haseł nie jest wystarczająco dobre, aby zainicjować proces myślowy do stworzenia artykułu. Na pewno jest szansa na jakiś wyjątek, bo nie raz użytkownicy pokazali, że z niczego da się stworzyć świetny tekst, ale jednak wolałbym nie bazować na wyjątkach.

Czasami dochodziło do takich sytuacji, że dosłownie byłem zmęczony losowaniem haseł, bo albo wypadały takie jak powyżej, albo podobne tematycznie do siebie, albo coś podobnego do niedawnej edycji. Klikanie, czytanie, myślenie, klikanie, czytanie, myślenie, klikanie...

Inne źródła tematów

Wciąż chciałbym pozostać w strefie legalnego wykorzystania zdjęć i grafik oraz bezproblemowego cytowania. Dodatkowo w mojej wizji tematy nie powinny być tylko suchymi encyklopedycznymi wpisami, które ciężko się czyta, a bardziej jakąś formą notki czy artykułu. Dlatego też postanowiłem samemu wybierać hasła, korzystając z “darmowych” źródeł, linkując i cytując na przykład z PAP Nauka w Polsce, Centrum Prasowe PAP, Wikinews czy Kampanie Społeczne. Jeżeli ktoś zna podobne strony, z chęcią przyjmę linki.

W ten sposób temat może być jednocześnie całym nagłówkiem wraz z cytatem tekstu, a nie tylko pojedynczą frazą. Co więcej - w jakiś sposób będzie się to wszystko odnosić do aktualnych wydarzeń, a wiadomo, że świeże sprawy zawsze są chętniej komentowane i dyskutowane.

Rodzaje tematów

Do tej pory różnie bywało z losowością. Czasami za mało było tematów naukowych, a czasami z kolei hasła były zbyt naukowe. Niektóre tematy były o niczym i ciężko było coś do tego dopasować. I w końcu - niektóre były totalnie z kosmosu, że bez wczytania się w wikipediową definicję nie było wiadomo, o co tak naprawdę chodzi.

Dlatego trzeba wrócić do bardziej sztywnego podziału, aby więcej ludzi poczuło chęć na napisanie tekstu. Obecna wizja jest następująca:

  • Temat 1: rzecz społeczno-kulturowa, prawdopodobnie związana z niedawną sprawą, wydarzeniem czy inicjatywą, raczej nic związanego z samą polityką,
  • Temat 2: wydarzenie naukowe, może być to nowe odkrycie, wynalazek albo badania,
  • Temat 3: wracamy do blogowania, czyli poruszamy sprawy osobiste, strefę marzeń, wspomnień i uczuć,
  • Temat 4: riposta bez zmian.

Oczywiście nie zmieni się to, co do tej pory było najważniejsze - interpretacja jest dowolna. Zawsze wspominam o tym, że tak naprawdę prawie wszystkie teksty da się jakoś dopasować do któregoś tematu poprzez różne powiązania i analogie. Same tematy były pomocą dla osób, które nie wiedziały, o czym można pisać. Ci zdecydowani nie potrzebowali pretekstu.

Promowanie blogowania

Tematy Tygodnia chcą stawiać na blogowanie. Chciałbym, aby ludzie wrócili do przyjemności pisania tekstów, bez patrzenia na wyniki wyrażone w centach/dolarach pod postem. Dlatego Tematy będzie można podejrzeć także przez dblog i mam nadzieję, że inni użytkownicy też zaczną tam pisać. Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że o wiele łatwiej na zewnątrz Steema promować swoją stronę w formie bloga, niż kierować do swojego profilu w całym ekosystemie i tłumaczyć różne jego zawiłości.

Fajnie by było każdy wpis promować na Wykopie i linkować gdzieś na Facebooku czy Tweeterze, aby w ten sposób ściągać więcej czytelników. Może się uda?

Prawdopodobny brak nagrody

W związku z tym, że głównym celem na być blogowanie oraz fakt, że obecnie wynagrodzenia za posty to głównie grosze, wstępnie planuję zrezygnować całkowicie z nagród. Już od dawno nie są one żadną zachętą, a dodatkowo wprowadzają niepotrzebne zamieszanie z podziałem i transferowaniem. Prawda jest taka, że kto w ostatnim czasie chciał coś napisać, na pewno nie sugerował się nagrodą.

Proste logo

To już bardziej dodatek niż jakaś ważna sprawa. Zrobiłem proste logo, żadnych fajerwerków :)


[wersja 750x750] [wersja 2000x2000]

Grafikę publikuję bez licencji - w domenie publicznej.

Eksperyment

Tak jak pisałem na wstępie, edycja #69 będzie eksperymentem, tak rozgrzewką. Być może uda nam się wypracować jakąś formę konkursu, która przyciągnie większą liczbę ludzi. Liczę na wasze komentarze i propozycje!


Jedna osoba pod dwoma nickami.
Marek Szumny - to ja.
@lukmarcus i @marszum.


Pierwotnie opublikowano na Ojcostwo, giereczkowo, Steem i wszystko inne. Blog na Steem napędzany przez DBLOG.


Pierwotnie opublikowano na Ojcostwo, giereczkowo, Steem i wszystko inne. Blog na Steem napędzany przez dBlog.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Bardzo się cieszę na ten eksperyment.

Zgadzam się w kwestii nagród. Kupa roboty z podliczaniem i rozdzielaniem. Dodatkowo powinien ulec naturalnemu zminiejszeniu 'eurowizyjny' charakter głosowania, czyli odejście od głosowania na osobę (bo chcę, żeby dostała parę steemów nagrody) na rzecz głosowania na post (bo jest on warty promowania).

No i jeszcze w kwestii promocji właśnie. Chętnie udostępniam treści na prywatnym profilu FB. Znajomi lubiący czytać zwykle zaglądają i lajkują. Mogę linkować bezpośrednio do dbloga, steemita, steempeaka, ale chętniej udostępniałabym posty z fanpejdża. Będzą 'Tematy Tygodnia' na Facebooku? Logo już jest. :)
Ważny jest też sposób promowania i umiejętne poruszanie się w docelowym medium. Pokazała to akcja @barbarossastudio na Wykopie. On zna jezyk wykopski, zna popularne u wykopków tagi, zrobił mi 36,7 tys. wyświetleń. Gdybym ja wrzuciła ten sam tekst z opisem i tagami takimi jak wydawałoby mi się, że dobrze, to pewnie miałby 4 wykopy i 30 wyświetleń. :) Dlatego wsparcie w promocji posta przez osoby, które mają na danym portalu, forum, medium wysoką reputację, wielu obserwujących, dłuższy staż, doświadczenie co tam chwyta, byłoby bardzo dużą i atrakcyjną moim zdaniem nagrodą za czas poświęcony na stworzenie wpisu do TT.

·

Dzięki za komentarz - okazuje się, że zapomniałem wspomnieć o kilku rzeczach, które miałem w głowie :)

Głosowanie będzie na pewno na konkretny post (tak było do tej pory), ale zwycięstwo nie będzie już przypadać autorowi jako suma punktów za posty. Tu jednak chodzi o dobrą treść, a nie kilka słabszych.

Jak to nazywasz - "eurowizyjny" - sposób głosowania to też dużo problemów, dlatego chyba lepszym pomysłem będzie przejście na głos jednostkowy. Chciałbym jednak wciąż dawać ten dodatkowy punkt, autorom, którzy postanowili zagłosować na kogoś innego. Zastanawiam się też nad dodatkowym plusem za korzystanie z dbloga, ale to już dyskusja na inny moment.

Co do samego udostępniania, wstępnie zaklepałem już:

https://www.facebook.com/tematygodnia
https://twitter.com/tematygodnia
https://www.wykop.pl/ludzie/tematygodnia/

Zastanawiam się tylko, czy linkować/udostępniać wszystkie wpisy do Tematów (czyli będzie to na bieżąco), czy też skupić się na tych najlepszych tekstach już po głosowaniu, ale tutaj niestety będzie to opóźnienie, które może wpłynąć na słabszą oglądalność.

Sam nie jestem dobry w socialmediowaniu, a Wykop to już dla mnie obca planeta, więc pomoc by się jakaś przydała.

·
·

Wygrywa post - tak, bardzo dobre posunięcie.

Dodatkowy punkt za głosowanie - tak, napisałeś tekst = zagłosuj.

Punkt za dblog - nie wiem, można wrócić do tematu później.

Socjale - super!

A co sądzisz o skróceniu cyklu pisanie - głosowanie - wyniki? Może by tak ścisnąć to trochę? Chodzi mi tu przede wszystkim o głosowanie, bo wydaje mi się, że w trybie tygodniowym głosy spływały zaraz po opublikowaniu posta i pod sam koniec.
Z udostępnianiem trudna decyzja. Czasem były tygodnie z bardzo wyrównanym poziomem postów i szkoda byłoby tylko 1 lub 3 udostępnić. W drugą stronę - czy pojawiłyby się posty niepasujące do marki TT? Do przegadania na czacie.

·
·

Zastanawiam się tylko, czy linkować/udostępniać wszystkie wpisy do Tematów (czyli będzie to na bieżąco), czy też skupić się na tych najlepszych tekstach już po głosowaniu

Ja bym linkował tylko te najlepsze, przy udostępnianiu wszystkich te lepsze będą ginąć w gąszczu innych.

·

Podaj link do profilu na fb, jeśli możesz i chcesz :)

Noo... na reszcie :) Bardzo się cieszę :)
Zmiany, które proponujesz, jak najbardziej popieram.

Jeśli chodzi o promocję blogowania to bardzo chętnie pomogę na fb, Steem dla opornych ostatnio trochę przysnął ale niebawem odżyje. Promocja "na zewnątrz" jest nam bardzo potrzebna.

Brak dodatkowych nagród - bardzo słusznie.
Nowe logo fajne i "na temat" ;)

Pozostaje mi trzymać kciuki :)

Nagroda powinna jakaś być, nie musi być materialna, ale jakaś galeria chwały, czy coś.

Liczę bardzo na @nicniezgrublem i możliwość publikowania, podpinania na jednym blogu przez wielu autorów.

Wtedy można by publikować bezpośrednio na dblog.pl tematów tygodnia, a zwycięskie posty przenosić do osobnej kategorii :D (galeria chwały).

Przygotowuje pewien motywator dla polskiej społeczności i pewnie aktywność w tematy tygodnia tam będzie pulsować.

·

Technicznie na chwilę obecną nie ma możliwości publikowania wszystkich postów z jednego konta przez kilku autorów - prawa do publikacji oznaczają częściowy dostęp do konta. Natomiast @nicniezgrublem pracuje nad możliwością ręcznego dodania obcege posta do dbloga, dzięki czemu "zwycięskie" prace będą mogły pojawić się na dblogu TT.

Rezygnacja z nagrody nie oznacza braku głosowania i typowania zwycięzców. Najlepsze prace na pewno będą jakoś wyróżniane.

Posted using Partiko Android

·

Co prawda tylko kilka razy wziąłem udział w TT, ale ogólnie dla mnie ważniejsza była świadomość pokonania takich wyjadaczy jak @bowess czy @angatt, aniżeli STEEM. Jeśli ktoś patrzył głównie na te tokeny to i tak chyba mu się nie kalkulował czas spędzony (jednak tekst mający szansę na wygraną to nie takie hop siup i na kolanie ciężko to osiągnąć) do potencjalnej nagrody.

A galeria chałwy jak najbardziej!·
·

Nie poczuwam się do bycia wyjadaczem chałwy. Jestem jej producentem. ;)

·
·
·

Ze mnie też słaby wyjadacz chałwy, bo nie gustuję teraz w tego typu rzeczach, ale to przysmak dzieciństwa i w główie ciągle jest zapisana wersja, że to pokarm bogów ;-)

·
·
·
·

Na szczęście galeria jest do patrzenia, a nie do przegryzania się na drugą stronę. :)

!tipuvote 3 hide

Eeeee, bez kasiory?
Żartuję ofkors.
TT to zdecydowanie najlepsza inicjatywa na platformie, naprawdę. Zjednoczyła ludzi, zachęciła do pisania, głosowania.
Z czasem trochę "siadło" bo miałeś zbyt mało czasu na ogarnianie tematów z powodu Filipka, dziecko to dziecko, zawsze najważniejsze. Cieszę się, że tematy wróciły. Ja już nawet wiem, na kogo zagłosuję w 69.