Jakub I Zdobywca - król Aragonii, Majorki i Walencji, pogromca muzułmanów (notka biograficzna w 811 rocznicę urodzin)

2년 전

aa.jpg
Jakub I Zdobywca

811 lat temu, 2 lutego 1208 roku urodził się w Montpellier Jakub I Zdobywca (katal. Jaime I el Conquistador), król Aragonii, Walencji i Majorki, hrabia Barcelony. Pogromca Maurów i lider XIII-wiecznej rekonkwisty w basenie Morza Śródziemnego.

Młody Jakub I pierwotnie oddany został pod opiekę Szymona z Montfort, którego córkę miał w przyszłości poślubić; po konflikcie w ramach Wojny Albigeńskiej i przegranej przez Aragończyków bitwie pod Muret w 1213 roku, młody następca tronu, na polecenie papieża Innocentego III, przekazany został aragońskim baronom; władzę w jego imieniu obiął jego dziadek, hrabia Roussillon Sanczo, a na bezpośredniego opiekuna wyznaczono mistrza templariuszy Guillema de Mont-rodon.

Po osiągnięci pełnoletności i zdolności przywódczych, Jakub I Zdobywca przystąpił do konsolidacji władzy przeciwko aragońskim baronom oraz poszerzania wpływów Królestwa Aragonii kosztem Francji, Maurów i innych iberyjskich władców. W 1228 roku w imieniu hrabiny Aurembiax odzyskał hrabstwo Urgell, które po jej śmierci, za cenę Balearów, Jakub I wykupił od Piotra I Portugalskiego - męża hrabiny Aurembiax i hrabiego Urgell. Po nieudanej próbie zjednoczenia Królestwa Aragonii z Królestwem Nawarry, przystąpił do działań zbrojnych przeciwko muzułmańskim Maurom w rejonie Balearów; we wrześniu 1229 roku w głównie katalońskim składzie wyruszył na podbój Majorki, której stolica Palma, po trzech miesiącach oblężenia, poddała się 31 grudnia 1229 roku; sąsiednia Minorka i Ibiza skapitulowały kolejno w 1232 i 1235 roku, a Walencja w 1238 roku. W kolejnych latach, Jakub I w imieniu swojego zięcia Alfonsa X Mądrego, prowadził działania zbrojne przeciwko muzułmanom na rubieżach Al-Andalus. W 1269 roku zorganizował nieudaną krucjatę do Ziemi Świętej.

Jakub I Zdobywca był aktywnie zaangażowany w rozwój nauki, sztuki i kultury, w tym literatury i języka katalońskiego. Był patronem Uniwersytetu Montpellier, a także założycielem studium generalnego w Walencji. Zbudował słynną gotycką Katedrę w Palmie na Majorce La Seu.

Czynnie wspierał i finansował liczne prace nad średniowiecznym piśmiennictwem, także samemu tworząc obszerne dzieła pisane katalońską prozą, takie jak autobiografię Llibre dels fets oraz zbiór przysłów i powiedzeń Libre de la Saviesa.

Zmarł 27 lipca 1276 roku w Walencji.

Opracowanie:
@cezarys

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

!tip 0.1 hide