#3 Ajurweda dla Zdrowia 💚 Poznaj Swoją Naturę: PITTA - żywioł ognia i wody 🔥

3년 전

Hej! Kto pamięta mój artykuł na temat trzech rodzajów dosz wg ajurwedy? Zostawiłam tam dla Was trzy testy, który po wypełnieniu pokażą jaki żywioł (Vata - wiatr, pitta - ogień, czy kapha - ziemia) dominuje w Waszej naturze. Hmm.. wiem, że dla osób, które nigdy nie słyszały o ajurwedzie, może to brzmieć dziwnie lub też może kojarzyć się z psychotestami z gazet ;) A tutaj chodzi o to, by zadbać o swój tryb życia i odżywiania wg swojej natury i indywidualnych potrzeb. Myślę, że warto poszerzać swoją wiedzę o mądrość i doświadczenie płynące z innych kultur.

W ostatnim poście opisałam doszę vata, która jest mi najbliższa, bo ciągle marznę, mam trudności z nabraniem wagi, szybko mówię, jestem kreatywna i ciągle w ruchu ;) Wiem czego potrzebuję, by się zagrzać, wyciszyć, zwolnić i poczuć spokój. To codzienna chwila dla siebie na jogę i medytację, ciepłe regularne posiłki i zaplanowany tryb dnia. Ha! Dla młodej mamy to abstrakcja, dlatego po urodzeniu córeczki trudniej mi dbać o swoją wewnętrzną harmonię (i znajdować czas na blogowanie ;)). Ale już sama świadomość tego, co potrzebuję, jest bardzo pomocna. 

A dzisiaj opiszę dla Was doszę pitta. Kto z Was czuje, że żywioł ognia jest mu bliski?

Pitta ma naturę gorącą, związana jest z takimi elementami jak ciepło, oleistość, lekkość, ruchliwość i płynność. Osoby o silnej naturze pitta są obdarzone determinacją i silną wolą. Dysponują niespożytą energią i inicjatywą. Cechy charakterystyczne dla pitty nasilają się latem, a w ciągu dnia, w południe. Pitta przeważa w środkowym okresie życia, młodości i średnim wieku. Energię działania warto kierować na osiąganie konkretnych celów, tworzenie i ekspresję.

Zaburzenia objawiają się jako wysypki, pokrzywka, gorączka, zapalenie, np. gardła, spojówek, jelit, nagłe zmiany nastroju, irytacja, złość, frustracja, zazdrość. Osoby z silną naturą pitta, które prowadzą bardzo niekorzystny tryb życia i źle się odżywiają mogą mieć problemy z nerkami. Warto zwrócić na to uwagę, potraktować to jako sygnał ostrzegawczy i zadbać o swój organizm.

Co zaburza doszę pitta:

  • tłumienie uczuć
  • unikanie miejsc miejsc spokojnych, świeżych i chłodnych
  • angażowanie się we frustrujące cię czynności
  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • jedzenie pikantnych potraw
  • jedzenie olbrzymich ilości czerwonego mięsa i solonych ryb
  • podjadanie bardzo słonych przekąsek
  • spożywanie zbyt dużej ilości pomidorów, chilli, czosnku, surowej cebuli, kwaśnych produktów i jogurtu
  • wykonywanie ćwiczeń fizycznych w czasie najgorętszej pory dnia
  • noszenie obcisłych ubrań

Jak zrównoważyć doszę pitta?

1. Ważne dla Ciebie jest to, abyś zachowywał/a spokój i umiar.

2. Ufaj sobie i wyrażaj swoje uczucia w sposób konstruktywny dla ciebie i innych.

4. Unikaj nadmiernego gorąca, pary i wilgoci. Latem noś nakrycia głowy, bierz chłodny prysznic.

5. Latem spożywaj potrawy chłodzące, szczególnie korzystaj z dostępnej surowej żywności. Ciepłe posiłki częściej jadaj zimą.

6. W diecie unikaj w nadmiarze olejów, smażonych potraw, kofeiny, soli, alkoholu, czerwonego mięsa, czosnku i ostrych przypraw.

7. Staraj się spożywać więcej owoców i warzyw, szczególnie: kapustnych, jarmużu, rzepy, pietruszki i rzeżuchy. Możesz sięgać po serek wiejski i zboża (o ile nie występuje u Ciebie alergia lub nietolerancja).

8. Postaw na smak słodki, gorzki i cierpki w pożywieniu.

9. Przebywaj jak najwięcej na świeżym powietrzu, ale nie w czasie upałów.


Na zdrowie!

Moni


Pisząc artykuł korzystałam z książki "Ajurwedyjska książka kucharska", A. Morningstar, U. Desai  

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Kiedyś próbowałem ale się pogubiłem, teraz zawierzam intuicji.