Jak przygotować się do hardforka Bitcoina?

3년 전

1 Sierpnia 2017 prawdopodobnie będziemy świadkami rozdzielenia łańcucha bloków Bitcoina na dwa łańcuchy: BTC i BCC. Oznacza to, że łańcuch, który mamy aktualnie zostanie skopiowany i powstaną dwa identyczne. Jednakże od momentu podziału - łańcuchy zaczną się od siebie różnić. Przykładowo mając aktualnie 1 BTC na adresie aaaa, po podziale będziemy mieli 1 BTC na adresie aaaa i 1 BCC na tym samym adresie. Od tej chwili możemy wysłać zarówno BCC jak i BTC na dowolny adres z adresu aaaa. Przykładowo możemy wysłać 1 BTC na adres bbbb i 1 BCC na adres cccc. Od tego momentu oba łańcuchy już się różnią, ponieważ wykonaliśmy dwie różne transakcje.

Giełdy

W zależności od polityki danej giełdy – te przyjmują różne stanowiska. Jedne deklarują wsparcie obu łańcuchów(polskie giełdy: beatcoin i bitmarket), większość jednak prawdopodobnie będzie wspierać tylko jeden łańcuch(Łańcuch BTC). Giełdy w większości wydają oświadczenia, że przed 1 sierpnia należy swoje środki wyjąć z giełdy(o ile ktoś chce być posiadaczem środków na obu łańcuchach), w przeciwnym wypadku będzie jedynie możliwość operować środkami tylko w ramach jednego łańcucha.
Ja osobiście odradzam trzymanie BTC na jakiejkolwiek giełdzie przed 1 sierpnia.
Dlaczego powinno nam zależeć na tym, żeby być właścicielami środków na obu łańcuchach? Ponieważ zarówno BTC, jak i BCC będą posiadały jakąś wartość. Pomimo opinii, że jeden z łańcuchów upadnie, bądź będzie bezwartościowy - prawda jest taka, że osoba posiadająca 1 BTC i 1 BCC będzie bogatsza od osoby posiadającej jedynie 1 BTC.

Portfele:


Niestety twórcy portfeli również deklarują wsparcie głównie jednego łańcucha. Twórcy Electrum przykładowo wydali oświadczenie, że transakcje, które będą wykonane za pomocą ich portfela na łańcuchu BCC zostaną potraktowane jako nieprawidłowe.

Oficjalna lista portfeli i giełd wspierających łańcuch BCC znajduje się na stronie: https://www.bitcoincash.org/

gieldywaluty.png

I tak widzimy, że na dzień 26.07 mamy 3 portfele, które sygnalizują wsparcie BCC: BitcoinABC, ElectrumCash* i Ledger.

Co to oznacza?

Oznacza to, że aby w ramach łańcucha BCC wysłać swoje monety na jakiś inny adres(np. na giełdę viaBTC, która ten łańcuch wspiera), potrzebujemy jeden z powyższych portfeli. Portfel ElectrumCash jest prawdopodobnie kopią oryginalnego portfela Electrum właśnie przystosowanym do łańcucha BCC.

Co należy zrobić, jeśli posiadamy aktualnie Bitcoiny na portfelu nie wspierającym BCC?

Nadal jesteśmy bezpieczni. O ile używamy portfela, który daje bezpośredni, lub pośredni(seed) dostęp do kluczy prywatnych, nadal mamy kontrolę nad środkami w ramach jednego i drugiego łańcucha. W takim wypadku, aby przesłać środki BCC np. na giełdę należy z portfela, na którym trzymamy środki wyeksportować klucz prywatny, a następnie zaimportować go w portfelu wspierającym BCC(BitcoinABC, ElectrumCash* i Ledger). Następnie z tego portfela należy wysłać środki np. na giełdę(np. bit market, beatcoin).
Nie polecam przechowywać środków 1 sierpnia na: giełdach, portfelach online(blockchain.info), oraz Jaxx(to akurat złodzieje).

Ważne!!!

Jeśli wysyłamy środki w ramach jednego łańcucha należy upewnić się, że zarówno portfel, jakiego używamy, jak i giełda obsługują dany łańcuch. Dotyczy to szczególnie łańcucha BCC. Na giełdzie należy się upewnić że adres, na który wysyłamy bitcoiny jest adresem BCC.

Reply attack

Reply attack jest atakiem, który już miał miejsce w przeszłości na łańcuchu ETH, w czasach kiedy ten był w trakcie podziału(podział na ETH i ETC). Chodzi o to, że po podziale istnieje prawdopodobieństwo, że poprawna transakcja wykonana w ramach jednego łańcucha(np. BTC) może być skopiowana i ogłoszona w ramach drugiego łańcucha(np. BCC). Ostatecznie na obu łańcuchach ta sama transakcja zostanie wykonana. Przykład: wysyłamy 1 BCC z adresu aaaa na adres cccc. Sprawdzamy stan adresu cccc na łańcuchu BCC i mamy 1 BCC. Sprawdzamy stan adresu cccc na łańcuchu BTC i również mamy 1 BTC! W skrócie – chodzi o to, że ta sama transakcja zostanie powtórzona na drugim łańcuchu. Aby transakcja mogła być powtórzona, historia danego adresu musi zgadzać się na obu łańcuchach. Więc aby obronić się przed atakiem należy zmienić historię adresu na danym łańcuchu.

Developerzy BCC ogłosili, że mają zaimplementowane rozwiązanie, które nie pozwoli na atak. Jednak, aby być w 100% pewnym przygotowałem mini-instrukcję jak się obronić:

  1. jeśli mamy BTC na portfelu papierowym, bądź innym portfelu, należy zaimportować klucz prywatny na portfel ze wsparciem BCC(np. ElectrumCash*).
  2. Należy wygenerować osobny unikalny adres(np. na bitaddress.org), i na ten adres przesłać monety w ramach łańcucha BCC za pomocą portfela np. ElectrumCash*. Adres nazwijmy dddd.
  3. W tym momencie należy sprawdzić, czy w ramach drugiego łańcucha(BTC) ktoś(lub jakiś bot) skopiował transakcję i zastosował reply attack(wpisujemy np. na blockchain.info adres dddd i sprawdzamy, czy atak się udał).
  4. Jeśli atak się udał, znaczy to że wszelkie zabezpieczenia i obietnice BCC się nie sprawdziły i wybuchnie panika :D Na szczęście my jako nieliczni zachowaliśmy rozsądek i pierwszą transakcję wykonaliśmy na inny swój adres, do którego posiadamy klucz(adres dddd z punktu 2), dzięki temu nadal mamy kontrolę nad środkami w ramach obu łańcuchów. W takim wypadku należy cierpliwie poczekać, aż sytuacja się wyjaśni. W tym czasie mnóstwo osób potraci środki z drugiego łańcucha. Możemy kontrolnie co jakiś czas powtarzać punkt 1-4(należy pamiętać że każda próba wiąże się z opłatą transakcyjną w sieci) do momentu aż nikt nie skopiuje naszej transakcji, wtedy przechodzimy do punktu 5.
  5. Nikt nie skopiował naszej transakcji, więc żeby definitywnie rozdzielić oba łańcuchy generujemy kolejny adres (np. bitaddress.org). Nazwijmy go eeee.
  6. W naszym ulubionym portfelu wspierającym łańcuch BTC (np. zwykły Electrum) wykonujemy transakcję na nowo utworzony adres eeee. W tym momencie mamy środki BTC na adresie eeee i środki BCC na adresie dddd. Nikt nie jest w stanie już powtórzyć żadnej z naszych przyszłych transakcji, ponieważ historia na obu adresach w ramach obu łańcuchów już się różni.

Od tej pory możemy bezpiecznie oba łańcuchy traktować jako osobne kryptowaluty.


UPDATE!!!

Dostałem informację, że mniej więcej w czasie pisania postu Electrum oficjalnie ustosunkowało się do nowego tworu ElectrumCash:
https://electrum.org/bcc.txt

Z tego wynika, że twórcy ElectrumCash bez wiedzy Electrum przywłaszczyli sobie logo i nazwę produktu, oraz że oficjalny portfel Electrum odcina się od działań ElectrumCash. W świetle tych informacji należy podejść do tematu portfeli wspierających BCC z dodatkową ostrożnością. Proponuję na początek przetestować rozwiązanie dla małych kwot, lub wstrzymać się kilka dni z transakcjami. Porada twórców Electrum, co należy zrobić aby zachować środki BTC przed importem na portfel ElectrumCash:

"Therefore, after the BCC fork, but before you enter a seed or
private key in a BCC wallet, you should move all your funds to a new
Electrum wallet, with a new seed. You will still be able to use the
old seed or private key with BCC, because BCC has replay
protection. Wait until your funds are confirmed in your new Bitcoin
wallet, before you enter the old private key in a BCC wallet. This
will protect your BTC funds from rogue/untrusted software."

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Dobry post, dużo szczegółów, ale w przypadku takich tematów, są po prostu one nie do uniknięcia.


Swoją drogą, dopiero teraz Cię zauważyłem na Steemit, wcześniej nie dałeś po sobie za bardzo poznać, że jesteś Polakiem. Gratuluję więc swojego polskiego debiutu :)

Dodam tylko, że generalnie piszą po polsku używamy jednego tagu, a mianowicie tagu polish, więc dodatkowe Twoje tagi poland pl polonia następnym razem nie są konieczne, by wszyscy Polacy zauważyli Twój post :)

·

Tak, ogólnie to założyłem tu konto głównie po to, żeby rozwijać swój angielski, stąd nie udzielam się na polish, a dzisiejszy post wynika z tego, że miałem w planach gdzieś taką sytuację opisać, więc wybrałem Steemit :)

Fajnie, że istnieją takie artykuły, jeszcze wczoraj byłam zielona w tym temacie, a dziś wiem już całkiem sporo :)

Dzięki za przekazywanie swojej wiedzy w prosty i logiczny sposób :)

Congratulations @idunno! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Wow, świetna robota. Dzięki za uświadomienie. Przerzucę środki na inny portfel i mam jeszcze sporo czasu żeby się przygotować.

·
  ·  3년 전

Ja wiem czy tak dużo? Do 01.08 pozostał już tylko jeden tydzień :)

Bardzo dobry i rzeczowy artykuł.

prawda jest taka, że osoba posiadająca 1 BTC i 1 BCC będzie bogatsza od osoby posiadającej jedynie 1 BTC.

Nie zgadzam się. Jak dojdzie do podziału to ceny polecą mocno w dół. A to może oznaczać, że 1 BCC i 1 BTC nie będą równe 1BTC przed HF.

·

Tu się zgadzam, ja jednak porównuję 1 BCC i 1 BTC vs. 1 BTC w tym samym czasie. Więc niezależnie od cen lepiej posiadać oba

Póki co leci upvote, a potem na spokojnie przeczytam ;)

cześć, dasz radę powiedzieć co jest nie tak z jaxx? dzięki ;)

·

Zostałem okradziony z BTC mając środki na Jaxx. A bardziej szczegółowo, to ktoś włamał mi się do telefonu i wykradł seed jaxxa i chwilę później wyprowadził środki. Na pierwszy rzut oka to wina dziurawego androida, albo moja że odpowiednio go nie zabezpieczyłem, ale Jaxx ma przecież zabezpieczenie w postaci PINu. Okazało się, że nie działające, bo ktoś potem udowodnił, że nie trzeba znać pinu aby wyciągnąć seed. Zgłoszenie do supportu nic nie dało, zostałem zablokowany na twitterze jaxx, jak i pewnie setki innych osób. Od tamtej pory przestrzegam przed nimi gdzie tylko mogę.

·
·

mam tam z 0.013 bitcoina więc dzięki za ostrzeżenie ;)

·
·
  ·  3년 전

@idunno a jak doszło do włamu na telefon?

·
·
·

Niestety tego nie odkryłem, oczywiście potem poszły skany antywirami i antymalware, ale to nic nie dało

Bardzo dobry materiał.

Jakim cudem Twój post zobaczyło 870 osób w takich kategoriach? Pozycjonujesz ten post jakimiś botami? :-)

·

Nie :D Wrzuciłem na grupę bitcoin polska gdzie jest dużo luda, ale większość pewnie nie ma konta steemit, a że temat gorący, to odsłon dużo :)

Mam bitcoiny na Multibit Classic. Dawno ich nie ruszałem. Są tam bezpieczne, czy lepiej przerzucić je na inny portfel?

·

O ile masz gdzieś zapisany na wszelki wypadek seed i/lub klucze prywatne to są bezpieczne

·
·

Mam zapisany wallet.dat na pendrive i zabezpieczony sam portfel hasłem. Żadnego seeda nie mam.

·
·
·

No to spoko, wystarczy

·
·
·
·

Jako że multibit przestał być wspierany, inportowałem klucze prywatne do electrum. Korzystam więc teraz z Electrum, ale nie mam mozliwości stworzenia seeda w tym portfelu. Jak się zabezpieczyć na przyszłość, żebym mógł bez problemu odzyskać bity w przypadku jakiejkowliek awarii?

·
·
·
·
·

W Electrum musi być możliwość podglądu seeda, nie pamiętam gdzie to było bo już go nie mam, ale jeśli gdzieś poszukasz tutoriali to znajdziesz.