Jedz sezonowo... LIPIEC!

2년 전

Bardzo w tym lipcu gęsto na mojej infografice z sezonowymi owocami i warzywami! Tylko się cieszyć, bo to oznacza pełnię lata, czyli smaki i kolory na talerzu w rozkwicie. Jeśli ktoś z Was gdzieś tam z tyłu głowy ciągle ma pomysł i chęć na zmianę odżywiania na zdrowsze, to przestańcie myśleć, zacznijcie działać! W lipcu to będzie sama przyjemność. Nie trzeba od razu podejmować radykalnych kroków. Powoli do przodu. Zacznij od włączenia większej ilości sezonowych warzyw i owoców, oraz czytania składów produktów.Przejdź się na targ i wybieraj. Nie bój się smaku warzyw, ich przygotowanie jest naprawdę proste, a teraz kiedy są świeże i delikatne, nie potrzebują prawie żadnych dodatków, ani specjalnie kreatywnej obróbki.

tea party 101_ how to set — kopia — kopia — kopia — kopia — kopia — kopia — kopia.png

Ugotuj w wodzie lub na parze kalafiora, brokuła czy fasolkę szparagową. Posyp prażonymi pestkami słonecznika, polej dobrej jakości olejem albo masłem. Jeśli to dla Ciebie zbyt nudna forma, możesz pokusić się o przygotowanie kalafiora pieczonego z curry, a nawet pizzy na spodzie kalafiorowym. Żal też nie wykorzystać w pełni sezonu na młody bób. Chyba zgodzicie się, że ten to już całkiem nie potrzebuje dodatków. Cukinia będzie pyszna podduszona, podgotowana, ugrillowana, ale też pokrojona na cienkie paski przypominające "makaron" i podana z sosem pomidorowym. Powoli pojawiają się też rodzime ogórki. W prawdzie nie są to najbogatsze w witaminy warzywa, ale zawierają dużo wody, trochę potasu i są po prostu smaczne i orzeźwiające. Jedzcie mizerie, róbcie ogórki małosolne, kiszone, albo po prostu pokrójcie w słupki i jadajcie jako przekąskę. W tej roli świetnie sprawdzi się też trochę zapomniana kalarepa, marchewka, a nawet wspomniany wcześniej kalafior, który też dobrze smakuje na surowo. Do takich warzyw można zrobić sos czosnkowy na bazie jogurtu, hummus, tzatziki, a znikną one ze stołu szybciej niż myślicie.

Lipiec to jednak przede wszystkim cudowne owoce! Czarne i czerwone porzeczki, agrest, maliny, jeżyny, borówki, wiśnie, czereśnie- to wszystko ogromne bogactwo polifenoli i witamin, a jednocześnie mało cukru, więc można się nimi objadać niemal bez umiaru. Poza tym można dostać już chyba najzdrowsze możliwe owoce - leśne jagody. Są pełne antyoksydantów, zawierają witaminę A, działają też w bardzo dobry sposób na mózg. Są składnikiem specjalnie sporządzonej przeciw demencji, diety MIND. Pamiętajcie o zrobieniu odpowiednich zapasów, aby w zimę nie zabrakło garści malin do owsianki. Najlepszym sposobem na zachowanie właściwości owoców będzie ich zamrożenie.

Smacznego, korzystajcie z tej pięknej pory roku w pełni! Zaglądajcie na tag #pl-kuchnia, bo tam jak zwykle bardzo dużo przepisów i inspiracji na dania z sezonowymi produktami w roli głównej.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Taki wysyp owoców przyda się aby sporządzić napój orzeźwiający - choćby na konkurs ewy.
Pozdrawiam.

·

Ha ha... Prawda! :)

·

oj tak! też szykuję wpis, bo temat szczególnie mocno mi przypasował w tym tygodniu :)