Przeczytane : "Somebody to love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury'ego" (2016-1019).

5개월 전

Matt Richards i Mark Langthorne.


IMG_20190828_134421_20190901084549462.jpg

30 lipca 2019 roku dzięki wydawnictwu Zysk i Spółka ukazała się książka, "Somebody to love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury'ego", a raczej jej polskie tłumaczenie. Na tę książkę polowałem od jakiegoś czasu i w końcu udało mi się ją zakupić w sieciówce Em..k (nie płacą mi, więc nie będę reklamował) za 49 złotych, ale pewnie przez zakupy internetowe można dostać tę książkę po niższej cenie. Oryginalnie książka ta została wydana w 2016 roku pod tytułem "Somebody to love. The Life, death and legacy of Freddie Mercury". Autorami tej książki są : producent i reżyser filmów dokumentalnych Matt Richards i Mark Langthorne, który przez wiele lat pracował w przemyśle muzycznym (współpracował między innymi z Markiem Almondem z zespołu Soft Cell, czy Annie Lenox z Eurythmics). Obaj panowie między innymi są także autorami książki "83 minuty", odsłaniającej okoliczności śmierci Michaela Jacksona. Polskie tłumaczenie ukazało się dzięki Panu Robertowi Filipowskiemu.

Nie będę tutaj pisał obszernych recenzji, gdyż nie jest to pierwsza i zapewne nieostatnia próba napisania biografii wokalisty zespołu Queen - Freddiego Mercury'ego. Nie będę tutaj znowu pisał obszernej biografii muzyka, bo mi się nie chce. W zeszłym roku, z okazji zbliżających się 72 rocznicy jego urodzin, napisałem notkę biograficzną, opierając się na książce Marka Blake'a "Queen. Królewska historia". Spędziłem nad tym wiele dni, czytając, robiąc notatki i pezepisując na czysto, a dostałem zaledwie parę centów. Nie chce mi się. Notkę tą możecie przeczytać pod tym linkiem.

W skrócie książka ta opisuje życiorys Freddiego Mercury'ego, ale nie tylko. Autorzy w tej książce opisują historię powstania wirusa HIV, który po zainfekowaniu ciała nosiciela przeradza się w chorobę AIDS. Książka ta oprócz biografii Freddiego Mercury'ego opisuje historię powstania tej choroby, jej rozprzestrzenienia się po kontynencie afrykańskim, a następnie po całym świecie, oraz wpływ tej choroby na słynnego muzyka. Obszernie opisano wybuch epidemii tej choroby na początku lat 80 XX wieku w środowisku nowojorskich homoseksualistów, oraz próby wynalezienia na nią lekarstwa. Autorzy książki w swojej pracy opierali się na różnych źródłach : rozmowach z bliskimi Freddiego Mercury'ego, artykułach i publikacjach z różnych gazet i magazynów, czy też z innych książek, między innymi z "Queen. Królewskiej historii" Marka Blake'a, o której kilkukrotnie wspominają w tekście.

Sama książka składa się z około 450 stron tekstu. Składa się ona z czterech części, nie licząc: Podziękowań, Wybranej Bibliografii i Przypisów. Mniej więcej połowa książki skupia się na biografii Freddiego Mercury'ego i zespołu Queen, a druga porusza temat choroby AIDS. Publikację tą czytało mi się szybko i przyjemnie. Samą książkę ukończyłem w dwa popołudnia. Samo wydanie jest zrobione porządnie. Książka posiada twardą okładkę, na której widzimy Freddiego Mercury'ego w charakterystycznej dla siebie pozie z podniesioną prawą ręką do góry i zaciśniętą dłonią w pięść. Zdjęcie to zostało zrobione przez Suzie Gibbons w lipcu 1986 roku podczas koncertu na stadionie Wembley. Ponadto w środku książki, pomiędzy stronami 192-193, oraz 320-321 umieszczono po 4 kartki ze zdjęciami Freddiego Mercury'ego, zarówno tych znanych, krążących po Google i tych bardziej prywatnych.

Podsumowując. Czy ta książka była potrzebna? Pewnie nie. Fan zespołu Queen raczej niczego nowego się z tej książki nie dowie. Natomiast dla początkującego "fana" zespołu Queen książka ta może być pierwszym źródłem informacji o Freddiem Mercurym i zespole Queen, ale bardziej bym polecił książkę "Queen. Królewska historia", ale to tylko moje (które jest najmojsze) zdanie. Szczerze mówiąc, spodziewałem się po tej książce trochę więcej informacji o muzyku, gdyż nie dowiedziałem się z niej raczej niczego nowego. Miałem taką cichą nadzieję, że dowiemy się trochę więcej o najwcześniejszych latach z życia muzyka, ale tutaj zostały opisane pobieżnie. Tym bardziej, że Freddie Mercury nie lubił wspominać w wywiadach (których też nie lubił udzielać) o swoim pochodzeniu i dzieciństwie. Wydaje mi się, że więcej o dzieciństwie Freddiego Mercury'ego można się dowiedzieć z książki Marka Blake'a "Queen. Królewska historia", między innymi którą też się inspirowali Matt Richards i Mark Langthorne.

Żeby nie było, że hejtuję tę książkę (wiadomo, że w tych czasach jeśli coś mi się nie podoba, to jest hate speech), bo ja raczej nie mam nawyku hejtowania książek.

Książkę tą oczywiście polecam, ale raczej osobom, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z zespołem Queen i tym, którzy chcieliby się trochę więcej dowiedzieć o genezie powstania tego okropnego choróbska, jakim jest AIDS.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Hmm, ja jestem zachwycona książką! Bardzo podoba mi się sposób jej napisania: najpierw, że osłabiony mężczyzna wrócił ze Szwajcarii do domu. Wiemy, że chodzi o Freddiego choć imię nie pada. Potem o myśliwym z jakiejś wioski w Afryce, który polował na małpę... i tak zaczęła się cała tragedia z wirusem. Potem znów o narodzinach ojca Freeddiego i tak dalej o rodzinie naszego bohatera. Gdzie żyli, skąd się wzięli, dzieciństwo Freddiego... Takiego sposobu prowadzenia narracji jeszcze nie widziałam. O rozprzestrzenianiu się wirusa na zmianę z historią Mercurego i zespołu. I napięcie cały czas rosło...aż do tragicznego zakończenia.
O interpretacji piosenek i ich tekstów, wiecie, że "Bohemian Rhapsody" to był comming out Freddiego? A "Love of my life" to nie było o Mary? Tego i mnóstwa innych rzeczy dowiedziałam się właśnie tej książki.
Bardzo polecam tę ksiażkę zarówno stałym, długoletnim fanom Queen takim jak ja oraz początkującym wielbicielom.

·

Wow! Bardzo długi i bardzo dobry dobry komentarz. Jest dokładnie w tej książce tak jak piszesz. Autorzy przeplatają rozwój HIV/AIDS z biografią Freddiego, aż w końcu ich losy się spotkały. Tutaj nie mam nic do dodania.

Właśnie, zapomniałem też w swojej notce napisać, że autorzy poświęcili także uwagę rodzicom Freddiego i skąd pochodzą Parsowie.

·
·

Ja kupiłam tę książkę w księgarni "Światksiążki", mam tam konto i kupuję taniej, odbieram w księgarni bez żadnych dodatkowych opłat. Książka kosztowała 28 zł. Zamówiłam też inną pozycję, już czytaną ale chcę mieć własną, "Freedie i ja" czyli Jim Hutton opisuje swój związek z Fredem. 22 zł z prawie 40 zł, chcę jesze kupić Petera Hince, i jest najnowsza książka, ale po angielsku i na Amazonie.... poczekam aż na polski przetłumaczą....
nowaks.jpg

Dzięki za ciekawą i mimo wszystko obszerną recenzję. Fanem zespołu Queen nie jestem (co również nie oznacza hejtu, lubię, ale nie uwielbiam i nie znam wszystkich ich kawałków na pamięć), ale właśnie kończę poprzednią książkę więc trzeba znaleźć jakąś nową pozycję na jesienne wieczory, kto wie... ;)