Krużganek Katedry w Glocester - arcydzieło angielskiego gotyku

2년 전
Historia Katedry w Gloucester (Anglia) sięga VII wieku, kiedy to w miejscu tym rozpoczęto budowę małego opactwa pod wezwaniem św. Pawła. Kilkaset lat później, w drugiej połowie XI wieku opat Selero przystąpił do rozbudowy opactwa i ówczesnego kościoła. Na przestrzeni kolejnych wieków świątynia zmieniała swój kształt, stając się jedną z najciekawszych katedr średniowiecznej Anglii. Obok fantastycznego gwieździstego sklepienia nad chórem, grobów Roberta II Krótkoudego i Edwarda II, na szczególną uwagę zasługuje także krużganek.

W roku 1373 opat Horton przystąpił do budowy wewnętrznego dziedzińca, tzw. krużganka. Nadzór nad trwającymi ponad 25 lat pracami powierzony został Tomaszowi z Canterbury (nie mylić z Tomaszem Becketem, biskupem Canterbury). Krużganek zaprojektowany został w rzadkim stylu wachlarzowym; wychodzące promieniście z bocznych służek żebra sklepienia, rozchodzą się na zewnątrz, tworząc przy suficie korytarzu okrągłe wachlarze. Styl ten stosowany był w okresie późnego gotyku (ang. Perpendicular English Gothic – koniec XIV i początek XVI wieku) i szczególnie popularny był w Anglii np. w King's College Chapel w Cambridge, Bath Abbey czy w kaplicy Haneryka VII w londyńskim Westminster Abbey.

Katedra w Gloucester i jej krużganek mają nie tylko walory estetyczne ale także szczególne znaczenie historyczne, gdyż to właśnie tutaj, po okiem wspomnianego Tomasza z Canterbury, narodził się styl wachlarzowy. Niestety jest on charakterystyczny tylko dla angielskiej architektury, chociaż przypuszcza się, że za sprawą Katarzyny Aragońskiej (pierwszej żony Henryka VIII), pewne jego wpływy można zaobserwować w Katedrze Barbastro w północnej Hiszpanii. A może to i dobrze, że style zbytnio się nie mieszają i nie tworzą trudnego do ogarnięcia okiem artystycznego bałaganu?

Katedra w Gloucester wpisała się także w historię współczesnej popkultury. W krużganku kręconych było kilka ujęć do filmu o Harrym Potterze, i co zabawne, w murach katedry można teraz spotkać więcej dzieci i młodzieży, niż jak to było wcześniej, zdziwaczałych ekscentryków ;)

Poniżej kilka zdjęć krużganku Katedry w Gloucester, którą odwiedziłem we wrześniu 2018r.

01.jpg

03a.jpg

04.jpg

05a.jpg

07.jpg

08.jpg

@cezarys

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @julietlucy.

·

Dzięki :)

Niezłe zdjęcia!

Posted using Partiko Android

·

Dzięki!

Cudowne! Akurat jestem w trakcie bliższego poznawania konstrukcji gotyckich. Połączenie ogromnych witraży, sklepień i ta ornamentyka.. Robi wrażenie

·

O tak! Gotyk jest oszałamiający, a w Anglii jest jego charakterystyczna odmiana. Mam w planach odwiedzić wszystkie ważniejsze gotyckie katedry a Anglii. Nie ma ich wiele bo ok 25. W 10 już byłem, w niektórych jak np. Lincoln czy Southwell, nawet kilka razy. Niestety nie wszędzie zadbałem o dobre zdjęcia.