Mieczysław Lepecki - polski podróżnik i kierownik misji kolonizacyjnej na Madagaskar (notka biograficzna w 50 rocznicę śmierci)

2년 전

Lepecki Mieczyslaw.jpg


Czy Madagaskar mógł być polską kolonią? Władze II RP badały taką możliwość, a misją kierował polski podróżnik, pisarz, publicysta i oficer Wojska Polskiego - Mieczysław Lepecki.

50 lat temu, 26 stycznia 1969 roku, zmarł w Warszawie Mieczysław Lepecki; polski podróżnik, pisarz, publicysta i oficer Wojska Polskiego; urodzony w 1897 roku w Kluczkowicach w dzisiejszym województwie lubelskim; w 1916 roku wstąpił do Legionów Polskich, gdzie służył w 2 Pułk Piechoty; internowany przez władze niemieckie po kryzysie przysięgowym w 1917 roku; zwolniony do rezerwy w 1922 roku i ponownie powołany do służby czynnej w 1924 roku; w czasie Zamachu Majowego w 1926 roku przebywał w podróży badawczo-naukowej w Paragwaju; po powrocie podjął służbę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; w 1930 roku w ramach Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych pełnił obowiązki adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego; od 1936 roku dyrektor Biura Prezydialnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych; w 1936 roku powierzono mu zadanie sformułowania i prowadzenia Biura Zadań Specjalnych Prezesa Rady Ministrów; w 1937 roku kierował tzw. Komisją Studiów - rządową misją mającą na celu pozyskanie wyspy Madagaskar jako kolonię lub teren pod osadnictwo żydowskie; we wrześniu 1939 roku został dyrektorem biura w ministerstwie propagandy Michała Grażyńskiego; uhonorowany licznymi orderami i odznaczeniami państwowymi, między innymi Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Uczestnik licznych podróży i ekspedycji w tym naukowo-badawczych w Paragwaju i Peru; podróżował po Ameryce Południowej, oraz po Syberii śladami zesłania marszałka Józefa Piłsudskiego oraz polskich powstańców; uczestniczył w licznych misjach zagranicznych, między innymi w Brazylii, Argentynie i Paragwaju; badał możliwość pozyskania dla Polski zamorskich kolonii w Ameryce Południowej i na Madagaskarze.

Autor licznych książek podróżniczych, reportaży i wspomnień, między innymi W krainie Jaguarów. Przygody oficera polskiego w dżunglach i stepach Brazylji, 35 tysięcy kilometrów przez lądy i morza: Relacja z wyprawy w 1926r oraz Matto Grosso, dziki zachód Brazylji. W 1951 roku decyzją Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk PRL wszystkie jego publikacje zostały poddane cenzurze i wycofane z bibliotek.

Tekst i opracowanie graficzne:
@cezarys

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Jak możesz, to wrzucaj tag pl-tradycja nie na ostatnim miejscu tylko jako 2,3 lub 4, bo Steem szwankuje i nie wyświetla postu w 5-tym tagu. A wtedy my go nie widzimy i możemy go przeoczyć (tak jak ten o Haliku).

·

Aaa, dzięki na info.