Normański kościół świętego Leonarda w Thorpe (hrabstwo Derbyshire, Anglia)

2년 전
Niewątpliwym bogactwem Anglii jest pozostawiona przez Normanów wspaniała architektura sakralna. Setki małych kapliczek i kościółków rozsiana jest po każdym hrabstwie – wzdłuż i wszerz Anglii. Niektóre z nich, jak na przykład Kościół świętego Leonarda w Thorpe w hrabstwie Derbyshire, należą do unikatowych dzieł ludzkiej ręki.

Normanowie charakteryzowali się niezwykle ciekawym podejściem do podbijanych terytoriów. Potrafili w brutalny i bezwzględny sposób podporządkować sobie lokalne społeczności i ich liderów, po to, aby w kolejnych dziesięcioleciach wchłonąć ich kulturę, sztukę, prawo i język. Szczególnym sentymentem Normanowie darzyli architekturę; podbijając Wyspy Brytyjskie, przejęli od Anglosasów jej elementy, adaptując między innym styl budowania małych kościołów w formie wież obronnych (ang. turriform churches). Kościoły takie, posiadały główną nawę w środku samej wieży, po bokach której często dobudowywano dodatkowe pomieszczenie bądź pomieszczenia, służące za prezbiterium.

Kościół świętego Leonarda jest jednym z lepiej zachowanych tego typu kościołów w całej Anglii. Wieża powstała mniej więcej w połowie XII wieku, prawdopodobnie w połączeniu, bądź w miejsce anglosaskiej kaplicy. W XIV wieku dobudowano do niego dodatkową nawę, którą powiększono w drugiej połowie XIX wieku.

Kościół w Thorpe podlegał parafii w Ashbourne jako tzw. chapelry – kościół nie posiadający odrębnego statusu parafialnego. Świątynia służyła lokalnej wspólnocie, administracyjnie podległej parafii w Ashbourne. Tego rodzaju „podparafie” zakładane były głównie w osadach położonych w znaczącej odległości od głównego kościoła parafialnego.

Zapraszam do galerii zdjęć, wykonanych przeze mnie 29 września 2018 roku.

@cezarys
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Witaj @cezarys . Grupa @sp-group przegłosowała Twoją kandydaturę na członka naszej społeczności. Chciałbym wręczyć Ci zaproszenie i pokrótce opisać zasady naszego działania. Napisz mi proszę jak mogę się z Tobą skontaktować.