Tony Halik - polski podróżnik, dziennikarz i odkrywca (notka biograficzna w 98 rocznicę urodzin)

2년 전

notka nr 1.jpg

Jeden z najwybitniejszych polskich podróżników i dziennikarzy; weteran II Wojny Światowej; odkrywca i żeglarz, marzący o zostaniu pierwszym dziennikarzem w kosmosie; człowiek o bujnej wyobraźni i wielkiej charyzmie za którymi szły jeszcze bardziej spektakularne wyczyny - oto Tony Halik.

98 lat temu, 24 stycznia 1921 urodził się w Toruniu Tony Halik; polski podróżnik, dziennikarz, pisarz, odkrywca i weteran II Wojny Światowej; podróżował po wszystkich kontynentach świata w najbardziej ekstremalnych warunkach klimatycznych; badacz dzikich plemion Amazonii; autor kilkunastu książek, setek programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz niezliczonej ilości zdjęć.

Właściwie Mieczysław Sędzimir Halik; jako nastolatek uciekł z domu w Płocku, podróżując tratwą aż do Wolego Miasta Gdańska, skąd w eskorcie pograniczników został doprowadzony z powrotem do domu; w czasie II Wojny Światowej wcielony do Wehrmacht skąd w 1944 roku uciekł, przyłączając się do francuskiego ruchu oporu, a następnie wstępując do 4 Dywizja Piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Po wojnie ożenił się z Francuzką Pierrette Courtin, z która w 1957 roku rozpoczął kilkuletnią podróż samochodem po Ameryce Południowej, pokonując wspólnie ponad 180 tys. kilometrów i odwiedzając 21 krajów; mieszkał w Argentynie, przyjął obywatelstwo tego kraju co pozwoliło mu swobodnie poruszać się po świecie; zapalony żeglarz; często podróżował po południowoamerykańskich rzekach, jak na przykład po rzece Parana w 1955 (Brazylia, Paragwaj, Argentyna), czy w dorzeczach Amazonki; odkrywca systemu tuneli i jaskiń w brazylijskim pasmie górskim Serra do Roncador w stanie Mato Grosso; wieloletni korespondent zagraniczny amerykańskiej telewizji NBC i dziennikarz czasopisma Life, Time and Life oraz Sport Magazine; przyjaciel i rzecznik Indian, nazywany przez nich Białym Indianinem.

W 1975 roku po spotkaniu Elżbiety Dzikowskiej w Meksyku przeniósł się do Warszawy gdzie rozpoczęli wspólne życie oraz działalność podróżniczo-dziennikarską; w 1976 roku wraz z nową partnerką oraz peruwiańskim profesorem Edmundo Guillénem dotarł do legendarnej i zaginionej stolicy Inków - Vilcabamby; autor kilkunastu książek podróżniczych między innymi 180 000 km przygody, Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso, Moja wielka przygoda; współtworzył około 300 odcinków dokumentalnych dla Telewizji Polskiej, między innymi w ramach popularnej serii Pieprz i wanilia; w latach 1987-1988 żaglowcem Dar Młodzieży opłynął świat dookoła; pisał artykuły i reportaże do wielu czasopism polskich i zagranicznych; biegle posługiwał się językiem angielskim, hiszpańskim, francuskim, portugalskim, włoskim, rosyjskim i niemieckim, a także kilkoma językami południowoamerykańskich Indian; zmarł 28 maja 1998.

Tekst i opracowanie graficzne:
@cezarys

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Dzięki za ten wpis! To właśnie ksiązki między innymi Tonego Halika zafascynowały mnie do podróżowania po Ameryce Południowej! :)

·

Fantastyczna postać! I nawet jeśli trochę koloryzował jak na przykład Kapuściński, to osobowość miał ponadprzeciętną. Dziś byśmy go nazwali "influłenserem" ;)

·
·

Właśnie czytając go, odbierałem wszystko bardzo realistycznie no i aż musiałem sam się przekonać jak jest :D Wiadomo, że czasy się zmieniły ale klimat pozostał :)

Brawo. Cieszę się, że pamiętałeś o tak nietuzinkowej postaci jaką był Toni Halik, niejako mnie wyprzedziłeś bo od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem napisania o nim. Moim zdaniem Polacy szybko zapomnieli o Haliku. Pozwolisz, że skorzystam z okazji i zarekomenduje wszystkim książkę wydaną w 2017 roku „Tu byłem Tony Halik” autorstwa Wlekły Mirosław. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o tym szalonym podróżniku w niej właśnie znajdziecie.
Wielkie dzięki. Pozdrawiam

·

Dzięki za ten komentarz :) Halika pamiętam jeszcze z czasów jego programu Pieprz i wanilia, który oglądałem z wypiekami na twarzy i szczęką do dywanu. Dla mnie to był jakiś kosmos :) Jako dziecko czytałem bądź oglądałem jeszcze W 80 dni dookoła świata, Księga Dżungli oraz przygody Indiana Jonesa. To są 4 filary mojej młodzieńczej wyobraźni i osobowości ;)

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @suchy

Niestety jego książek nie czytałem, ale jako dziecko bardzo lubiłem oglądać program "Pieprz i wanilia", który prowadził z Elżbietą Dzikowską.

·

Na czytanie nigdy nie jest za późno ;)

·
·

Zależy co :) Od książek podróżniczych wolę jednak historię :)