Poggioreale - opuszczone miasteczko na Sycylii.

9개월 전

Na Sycylii byłem w maju 2017 roku, wynajęty Fiat Stilo Kombi, noclegi w bagażniku i objazd całej wyspy w 10dni. Razem z partnerką zwiedzaliśmy Sycylię głównie pod kątem historycznym, architektonicznym, ale też przyrodniczym i geologicznym, uważam, że w tych obszarach przejawia się największy potencjał wyspy. Osobiście, oprócz Etny, Poggioreale zrobiło na mnie największe wrażenie.

20170512_171734.jpg

Okolicę tę w roku 1968 dotknęło trzęsienie Ziemi o sile 6,1 w skali Richtera, które zabiło około 400osób, a kolejne 100tys. ludzi pozbawiło dachu nad głową, było to jedno z najsilniejszych trzęsień we włoskiej hostorii. Miasteczko Poggioreale zostało całkowicie zniszczone, a wszyscy jego mieszkańcy przesiedleni kilka kilometrów dalej, gdzie warunki tektoniczne są lepsze i mają zapewnić bezpieczeństwo w przyszłości.

20170512_1716230.jpg

Do granic Poggioreale dotarliśmy nieco po 17stej, przywitały nas dwa sympatyczne kundelki, ogrodzenie i informacja o monitoringu wizyjnym. Szybko znaleźliśmy dziurę w siatce i weszliśmy na teren miasta. Pieski okazały się wyjątkowo wygłodzone, poza nimi nie było tam żywej duszy, doszliśmy do wniosku, że ktoś je tam porzucił. Psy łapczywie jadły wszystko co akurat mieliśmy pod ręką i byliśmy gotowi oddać, banany, ciecierzycę, jabłka. Nigdy jeszcze nie widziałem tak głodnych zwierząt!

20170512_171027 2.jpg

Po krótkim rekonesansie zdecydowaliśmy się odwieźć zwierzęta do miasta i poszukać dla nich pomocy, po drodze psy zwróciły na dywanik samochodowy całe jedzenie, jakie dostały... Na miejscu kupiliśmy psią puszkę i zaczęliśmy przeszukiwać Internet pod kątem pro-zwierzęcych organizacji, niestety, na Sycylijskiej prowincji jest to temat nieznany, bezpańskie psy po prostu sobie biegają po mieście... Zostaliśmy jeszcze chwilę, pilnując, czy żadne inne psy nie odbiorą jedzenia "naszym", po czym pojechaliśmy z powrotem do Poggioreale.

20170512_171512.jpg

Do większości budynków można było wejść, najczęśniej jednak, kompletnie mijało się to z celem, ponieważ poza warstwą gruzu nie było tam niczego innego. Dość ciekawy był natomiast pewien warsztat lub zakład przemysłowy, nie udało nam się dojść do czego mogły służyć pozostawione tam sprzęty. Prawdopodobnie właściciel zginął w trakcie trzęsienia, ponieważ wszystko wydawało się porzucone z dnia na dzień.

20170512_173026.jpg

20170512_173033.jpg

20170512_173040.jpg

W wielu miejscach uliczki i schody były kompletnie zarośnięte przez chwasty i młode drzewa, przywodzi to na myśl wizje postapokaliptycznej przyszłości w świecie bez ludzi, klimat tego miejsca jest wyjątkowy i niesamowity. Do tamtej pory wielokrotnie zwiedzałem opuszczone zakłady przemysłowe, urzędy i szpitale, ale całe miasteczko to było dla mnie coś nowego.

20170512_202322.jpg

20170512_171905.jpg

20170512_201703.jpg

20170512_173223.jpg

20170512_201641.jpg

Wielu przesiedlonych mieszkańców nie chciało zamieszkać w Nowym Poggioreale, osada została zaprojektowana w postmodernistycznym duchu, budynki są badziej oddalone od siebie i betonowe. Brakuje tam też skwerów i przestrzeni do wspólnych spotkań, przez co miejscowość wydaje się opustoszała. Przesiedleńcy twierdzili, że czują się tam jak imigranci oddaleni od swojego domu o 4km.

Poggioreale zostało założone w roku 1642, więc przez ponad trzysta lat było organicznie tworzone i modelowane według potrzeb, i zwyczajów mieszkańców. Po przeprowadzce musieli się oni odnaleźć w sztucznym, betonowym tworze. Okazuje się więc, że trzęsieni Ziemi zniszczyło wiele budynków, ale najmocniej odcisnęło ono piętno na lokalnej społeczności.

4567.jpg

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Dawno nie spotkałem tak interesującego wpisu!

·

Dziękuję! :)

Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności #pl-travelfeed!

Zapraszamy do społeczności polskich podróżników PL-TravelFeed, Dołącz bo nas.

Zapraszam do zapoznania się postami opublikowanymi w zeszłym tygodniu, twórcy tych postów liczą na Twój głos, zapraszam do głosowania, następnym razem to Twój post może walczyć o tytuł najlepszego postu tygodnia tagu #pl-travelfeed.

Rozważ proszę głosowanie na witness @travelfeed, dzięki temu ten projekt będzie mógł jeszcze lepiej funkcjonować.

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

Kuratorzy tagu #pl-travelfeed
@rozku & @lesiopm

You have received 5x upvotes from the members of @steemexplorers from your free link submission in our discord server. Steemexplorers is an initiative bringing information on various Steemit services and communities in a central discord to save you time and help you grow. It's free, it's easy, and it's here to help you in so many ways. Come by our discord to learn more! Link to Discord: https://discord.gg/6QrMCFq. Our team also offers an additional upvoting service called @givememonsters where you can presently trade in 1 to 10 DEC from the Steem Monsters game for up to $0.03 upvotes on ANY steemit posts. The vote purchasing value here is some of the best returns on your investments that you can find anywhere so come by and visit this service today!

You got voted by @curationkiwi thanks to SK1920! This bot is managed by KiwiJuce3 and run by Rishi556, you can check both of them out there. To receive upvotes on your own posts, you need to join the Kiwi Co. Discord and go to the room named #CurationKiwi. Submit your post there using the command "!upvote (post link)" to receive upvotes on your post. CurationKiwi is currently supported by donations from users like you, so feel free to leave an upvote on our posts or comments to support us!
We have also recently added a new whitelist feature for those who would like to support CurationKiwi even more! If you would like to receive upvotes more than 2x greater than the normal upvote, all you need to do is delegate 50 SP to @CurationKiwi using this link.

This post has received a 3.13 % upvote from @drotto thanks to: @curationkiwi.

Congratulations @deepresearch! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 3000 upvotes. Your next target is to reach 4000 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Piękne miejsce, chyba własnie dlatego, że jest opuszczone ma swoją dusze kurcze, świetne zdjęcia robisz:)