👉 W szponach Modliszki Ducha! Zobaczcie, jak wygląda! 👻

7개월 전
A zaczęło się to dość dziwnie kilka miesięcy temu...
Moja dziewczyna obudziła mnie przestraszona i powiedziała, że "COŚ" jest w zlewie! Wstałem niechętnie, zajrzałem pod kran, a tam modliszka! Dodam tylko, że mieszkamy na trzecim piętrze, a balkon mieliśmy zamknięty. Skąd się tam wzięła nie wiem, ale nie wierzę w przypadki, więc podjąłem temat! W dwie godziny ogarnąłem podstawy z neta, zorganizowałem pojemnik, wystrój i szamę dla nowego lokatora. No i wpadłem po uszy! 🤣

Zacząłem czytać co raz więcej, oglądać zdjęcia, dołączyłem do kilku grup na FB i po kilku dniach miałem już terrarium i byłem szczęśliwym posiadaczem 10 sztuk gatunku, który pokazuję Wam dziś na fotkach.Nazwa gatunku to Phyllocrania Paradoxa, zwana też Ghost Mantis, a po naszemy Modliszka Liściogłowa. Jest to gatunek bardzo prosty w "obsłudze", polecany początkującym, a że byłem w zasadzie zielony w temacie to właśnie od niego zacząłem swoją przygodę.

Modliszki z tego gatunku można spotkać na Madagaskarze i ogólnie w Afryce subsaharyjskiej. Można hodować je w temperaturze pokojowej (ok. 24-26*), ale najlepiej czują się w okolicach 28*, dlatego przydaje się mata grzewcza.
Samice dorastają do ok. 7cm, samce są nieco mniejsze ok. 5,5 cm, widoczny jest między nimi bardzo duży dymorfizm płciowy i dorosłe osobniki obu płci bardzo się od siebie różnią. Samice są... dosadne, mają duże odwłoki, są bardziej masywne, natomiast samce są mniejsze i bardziej smukłe. Kiedy samce osiągają dorosłość (imago) wyrastają im piękne, długie czułka, którymi wabią samice. Zobaczcie jak wygląda dorosła parka tego gatunku:


SamiczkaSamiec


Co ciekawe, dorosłe formy zupełnie nie przypominają wyglądem (i wielkością) młodszych osobników. Na zdjęciu poniżej widać dorosłego samca (imago), samiczkę jedną wylinkę przed dorsłością (sub-imago), oraz samca w stadium L5. Co ciekawe, wszystkie te sztuki pochodzą z jednego kokonu. Ten gatunek charakteryzuje się tym, że poszczególne osobniki pomimo tych samych genów, mogą osiągać dorosłość w zupełnie innym czasie. Nie ma na to wpływu temepratura, rodzaj karmówki czy wilgotność.

Samiczka sub-imago


Jeżeli chodzi o dietę nie jest to gatunek wybredny. Najbardziej naturalnym pokarmem są muchy, świerszcz bananowy, karaczan turecki ale nie pogardzą w zasadzie żadnym robalem, który nie będzie zbyt duży.
Przed osiągnięcem dorosłości modliszki trzymamy w plastikowych pojemnikach z wentylacją boczną i siatką na górze. Co ważne, nie umieszczamy tam żadnych gałęzi ponieważ modliszka w czasie wylinki (linieje do góry nogami), może o nie zahaczyć i skończyć zdeformowana lub nawet martwa. Wylinka to dla modliszek ciężki czas. Zaraz po niej mają "kosystencję żelka" i są bardzo podatne na wszelkie urazy. Potrzebują około 48h żeby "stwardnieć" i dojść od siebie.

Kiedy osiągną dorosłość (kilka miesięcy w zależności od gatunku) można je zaprezentować jak należy i przygotować terrarium z wystrojem. Dla mnie to jeden z najciekawszych aspektów i wkręciłem się w to na tyle, że sam zacząłem sklejać i aranżować terraria, a pierwsze samodzielnie wykonane wygląda tak:Dla jednej z mojej samiczek sprowadziłem kawalera z innego kokonu i powiem Wam, że mam już pierwszy kokon! Dziś lub jutro trafi do inkubatora i za kilka tygodni powinny pojawić się pierwsze młodziaki! Bardzo mnie to cieszy, bo chyba dla każdego hodowcy to moment wyjątkowy. A oto dumni rodzice:


Dajcie znać w komentarzach czy chcielibyście dowiedzieć więcej o innych gatunkach i ogólnie hodowli modliszek? Jeżeli tak, to chętnie skrobnę coś dla Was w wolnej chwili bo baaaaaardzo się w to wkręciłem. Zdjęcia są co prawda robione dziurawym klapkiem, ale mam nadzieję, że i tak można zobaczyć na nich coś ciekawego. 😉

Jak pisałem wyżej, ostatnio jest wena, więc spodziewajcie się ode mnie nie tylko przepisów! Planuję posty o innych moich hobby - w kolejce już czeka zarabianie online (bo wyniki mam w tym roku całkiem fajne), pokemony (bo gram od początku i robię tygodniowo sporo kilosów), ale najpiew chętnie się dowiem, co sądzicie o mini-cyklu o modliszkach? Dajcie znać w komentarzu! Jeżeli macie jakieś pytania na temat tych stworów, to też walcie śmiało!


Piooooona! 😎
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Fajne potwory z nich. Terraria też super... szcególnie ta gałąź z mchem.
Raz w życiu widziałam taką małą na żywo jak probowałam obfocić mech. A ta gapi się na mnie. Myślałam, że zawału dostanę :D

·

A zrobiłaś jej chociaż jakąś mini-sesję czy czmychnęłaś w popłochu? 😜

Dzięki Ewka za upvote! 🤜🤛

·
·

Zdrobiłam! A jakże. Nie czesto widze takie cuda :)

Mantis on stick.jpg

Mantis 1.jpg

·
·
·

Poznaję tę koronę! Bardzo podobne do Sibylla Pretiosa, mam dwie małe sztuki - strasznie szybkie diabełki 😜

E31F0321-DE11-47FD-A0AF-E4C6B4AEDED6.jpeg

34A053F1-ED13-4891-851C-506C303760CF.jpeg

Mogę zapytać gdzie ją znalazłaś? Bo to też afrykańskie klimaty 😁

·
·
·
·

Jejku jakie maleństwa! No ta moja była troszkę większa.
W Portugalli. Prawie Afryka.
O mniej wiecej tu:

Capture.JPG

·
·
·
·
·

No to na statku daleko nie miały :D
Fajne foteczki tak w ogóle, dobrze sie zgrał ten potworek i tło :D

·
·
·
·
·
·

A to ciekawe, że tak sobie żyła na polanie ta jedna. Myślałam, że te to normalnie tu występują. Więcej nie widziałam. Może uciekła komuś z domu :)

Dzięki!

Manually curated by the Qurator Team. Keep up the good work!