Bistro u patologa

3년 전
W dawnych czasach, gdy formowała się podstawowa nomenklatura patologiczna można było tworzyć nazwy w oparciu o nazwisko odkrywcy jak i skojarzenia. Te pierwsze brzmią dość patetycznie i są trudne do zapamiętania. Całe szczęście dzięki kreatywności i niepohamowanej chęci jedzenia, niektórych naukowców, powstawały nazwy jawnie odwołujące się do jedzonka. Właśnie zapraszam was na wspaniałą podróż po kulinarnych aspektach patomorfologii. Przejdziemy przez wszystkie ważniejsze dania, kończąc deserem z lukrowanej śledziony. Jednakże na wstępie warto uzupełnić energię rozkoszując się kubeczkiem kawy przygotowanej z kunsztem przez laboratoryjnego baristę.

Aspekty baristyczne

Ryc. A

Na preparacie mikroskopowym barwioną H&E widać jądra komórkowe układające się w łańcuch korali. Jeżeli spojrzymy w prawe środkowe pole obrazu to zobaczymy jądra z pionową kreseczką. Właśnie taki widok skojarzył się z kształtem ziaren kawy. Takie ziarenka można znaleźć w preparatach wykonanych z tarczycy, a dokładniej u tych z podejrzeniem raka brodawkowatego. Patologia ta jest najczęstszym nowotworem tarczycy i wykrywa się ją w 85% przypadków. Może wystąpić w każdym wieku i często ma silny związek z ekspozycją na promieniowanie jonizujące. Całe szczęście rokowanie w tym nowotworze jest pomyślne, a odsetek osób przeżywających dziesięć lat wynosi 95%. Objawy kliniczne nie są zbyt silnie wyrażone, ze względu na brak aktywności hormonalnej. W związku z tym czerwona lampka powinna zaświecić się w sytuacji, gdy pacjent posiada bezbolesną masę w obrębie szyi.

Café au lait

Plama kawa z mlekiem.jpg

Ryc. B: 1, 2

Widok takiej zmiany na skórze pacjenta nie napawa nadmiernym przerażeniem. Sama zmiana ma charakter łagodny, często tylko kosmetyczny. Niestety jeżeli tego typu plamy pojawią się w konstelacji z innymi objawami może powstać obraz kliniczny dysplazji włóknistej kości, czy nerwiakowłókniakowatości typu 1.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z patologią, która polega na mutacji w obrębie genu GNAS, czego następstwem jest konstytucyjne uaktywnienie białka Gs. Gen ulega defektowi w okresie embriogenezy, czyli na wczesnym etapie życia. Całe szczęście na tyle późnym by mutacja nie dotyczyła wszystkich komórek organizmu, a tylko wybranych. Taką sytuacje określamy jako mozaicyzm. Im wcześniej gen ulegnie mutacji tym bardziej dotkliwa postać dysplazji włóknistej. Na ogół choroba dotyczy tylko jednej kości, a objawy rozwijają się między 20, a 40 rokiem życia. W przypadku, gdy do dysplazji włóknistej dołączą się zaburzenia endokrynologiczne w postaci przedwczesnego dojrzewania płciowego, nadczynności tarczycy czy pierwotny rozrost nadnerczy to nazywamy to Zespołem McCune’a-Albrighta.

Nerwiakowłókniakowatość typu 1 polega na mutacji w genie neurofibrominy, która jest odpowiedzialna za kontrolę białka Ras – jednego z ważniejszych białek cyklu komórkowego. Uszkodzenie neurofibrominy napędza cykl komórkowy, co skutkuje rozrostem nowotworowym. W tym przypadku nowotwory te należą do nerwiakowłókniaków, glejaków nerwu wzrokowego czy złośliwych nowotworów osłonek nerwów obwodowych. Dodatkowo do obrazu klinicznego dołączają się problemy w nauce czy napady padaczkowe jak i plamy kawy z mlekiem zlokalizowane w okolicy pachy.

Nie powinniśmy się zatrzymywać na tak prostych sposobach przyrządzania kawy jak dodanie do niego mleka. Możemy sięgnąć po bardziej wyszukane metody i dodać chociażby czekolady. Tylko, gdzie patomorfolog może szukać takiej słodkiej przyjemności? Całe szczęście z pomocą śpieszy jajnik!

image.png

Ryc. C

Na powyższym obrazku widzimy torbiel czekoladową jajnika. Taka patologia powstaje w przebiegu endometriozy - dość powszechnie znana choroba, która swój rozgłos zdobywa dzięki popularnej prasie. Niestety doprowadziło to do powstania przekonania, że jeżeli ktoś ma endometriozę to problem leży w macicy. Pomyłka polega na stawianiu znaku równości między endometriozą wewnętrzna (adenomyosis) a endometriozą. Brzmi podobnie, a nie są to pojęcia tożsame.

Endometrioza polega na występowaniu gruczołów endometrialnych i zrębu poza śluzówką macicy. Naturalnie najczęściej dotknięte endometriozą narządy są położone w jamie miednicy. Jednakże jest możliwe powstanie tej patologii w odległych organach jak serce i płuca. Przemieszczanie tkanki może przebiegać w jednym z trzech mechanizmów. Pierwszy z nich – teoria zarzucania mówi nam, że endometrioza wynika ze wstecznego przepływu treści miesiączki przez jajowód do jamy otrzewnej. Występowaniu gruczołów endometrium w odległych narządach tłumaczy możliwość transportu komórek drogą limfatyczną, czy krwionośną. Taka niefizjologiczne zlokalizowana tkanka zachowuje się dokładnie tak samo jak ta w obrębie macicy. Oznacza to, że przygotowuje się na nadejście komórki jajowej oraz w razie jej braku złuszcza się i przechodzi cykliczne krwawienie. Efektem tych powtarzających się krwawień w obrębie jajnika będzie powstanie torbieli wypełnioną krwią, która po odtlenowaniu ściemnieje, a po wykrzepianiu zmieni się w masę przypominającą półpłynną czekoladę.

P.S.
Kiedyś chciałem być baristą, ale Pani rekruterka odrzuciła moje CV, więc będę lekarzem.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

O masz, i zgłodniałem.

Wow tyle info. Super artykuł :)

·

Staram się nie przesadzać z terminologią i ją jakość objaśniać. Zapraszam do innych, czasami można znaleźć coś bardzo praktycznego.

·

Miło jest zagościć w kolejnym wydaniu kuratora :D

Ten post został zgłoszony do kuratorstwa :)

post do kuratorstwa.png