W obrębie mnie - konkurs dla tagu #pl-blog

3년 전

Trochę wynurzeń z głębi mojego serduszka, które zwykle orbituje wokół dość „zimnych” tematów. Jest to odpowiedź na wpis @rozku i chęć delikatnej zmiany tematyki zamieszczanych przeze mnie postów.

https://steemit.com/pl-blog/@rozku/pl-blog-zaprasza-na-konkurs-nagrody-za-11-sbd

Utwór mojego życia to..

Nagranie z zajęć mojej „patologicznej” Idolki, która jest dla mnie źródłem nieustającej inspiracji w zakresie przekładania patologii na sytuacje kliniczne.

Z bardziej "normalnych" rzeczy to:

You stretch your arms out
And finally face me
You say
I would have told you
If you’d only asked me

To, co zawsze muszę mieć w lodówce to..

Mleko. Jest mi niezwykle potrzebne do przygotowania kawy.

Plama kawa z mlekiem.jpg

Ryc. A: 1 - Café au lait - Widok takiej zmiany na skórze pacjenta nie napawa nadmiernym przerażeniem. Sama zmiana ma charakter łagodny, często tylko kosmetyczny. Niestety jeżeli tego typu plamy pojawią się w konstelacji z innymi objawami może powstać obraz kliniczny dysplazji włóknistej kości, czy nerwiakowłókniakowatości typu 1. 2

Podróżowanie to dla mnie..

Sposób na dysocjację od codziennych problemów.

Film, z którego nigdy nie wyrosnę..

Naruto. Bardziej "chińska bajka", którą polecam każdemu kto chce trochę analizować wartości otaczającego nas świata oraz postawy zajmowane przez ludzi. W przerwach od całego dość patetycznego charakteru sagi można dodatkowo obserwować dobre sceny akcji. Drugą taką pozycją jest Shingeki no Kyojin.


image.png

Ryc. B

Gdy mi smutno, to..

Gotuje z patologiczną zawziętością. Jest to na ogół dobry pretekst do spotkania z bliskimi, z którymi można rozmawiać w celu przepracowania właściwego problemu. Problem zaczyna się jak trzeba podliczyć finansowe straty tego typu inicjatywy.


IMG_20180611_161218_979.jpg

Ryc. B - materiał własny - sernik japoński, gorąco polecam osobom lubiącym komplikować sobie troszkę życie by jeść coś tak delikatnego i puszystego! Całość w wersji, którą piekę nie przeraża kalorycznie i wychodzi na 210 kcal na spory kawałek.

Książka, która zmieniła moje życie to..

Z książek to „Mistrz i Małgorzata”. Z innych tekstów kultury to głównie „Naruto”, „Higurashi no naku koro ni”, „Phantom: Requiem for the Phantom”. Sztuka teatralna to „Merlin. Inna historia” wystawiany w Laboratorium Dramatu.

Mam ciarki, gdy..

Połączę skomplikowane wątki w jedną spójną całość. Niezależnie czy jest to przypadek medyczny, czy historia życia znajomego. Poznanie, w możliwe najbliższy rzeczywistości sposób, jest niezwykle dla mnie ważny, wystrzegają się przy tym wygodnego domknięcia poznawczego. Zresztą to nie są jakieś odrealnione dywagacje, tylko na ogół ma to znaczenie dla rzeczywistości ze względu na krąg moich zainteresowań.

Nie wyobrażam sobie wypoczynku/urlopu bez..

Wysiłku fizycznego i radosnych rozmów połączonych z jakimiś przemyśleniami dotyczących życia.

Mój dom marzeń to..

Domek na skraju lasu, z dużym terenem przyległym. Tak bym mógł zasadzić sporo drzew, które na wiosnę będą kwitły na biało i różowo, a ich owoce będą zjadane przez okoliczne ptaki.

Przyjaciel, który przestaje być przyjacielem..

Nic się z nim nie dzieje. Naturalny cykl życia. Piękne jest to, co razem przeżyliśmy, jednak przynajmniej ja nie będę rozsiewał nienawiści z powodu wyboru innych ludzi, którzy postanowili iść inną drogą niż ja. To, że odchodzą nie odbiera im szacunku. Jak i nie sprawia, że ta relacja była gorsza.

Wszystko zgodnie ze słowami prof. Wojciszke:

"W to, że cokolwiek może trwać wiecznie, już chyba nikt dzisiaj nie wierzy. Jednocześnie ludzie są tak skonstruowani, że uważają trwanie za niezwykłą wartość. Wydaje nam się, że jeśli coś nie jest wieczne, to jakby mniej istniało. A przecież fakt, że zimą jest śnieg, a latem go nie ma, nie oznacza, że zimy nie było".


image.png

Ryc. C - chciałbym by ta pozycja była zdecydowanie szerzej znana.

Mój szacunek wzbudza..

Umiejętność rozmowy. Bardzo rzadko dwoje ludzi potrafi ze sobą rozmawiać. Najczęściej jest to wymiana komunikatów bez większego znaczenia oraz próba unikania problemów. Strategia polegająca na unikaniu konfliktu wzbudza we mnie sarkastyczną pogardę, gdyż to tylko dreptanie w miejscu. Nic się nie zmieni, jeżeli czegoś ze sobą nie przepracujemy. Jednak do tego potrzebna jest odrobina inteligencji i zaangażowania w relacje.

Góry są dla mnie..

Marzeniem i miejscem, do którego podróżuje przez cały kraj by spędzić trochę czasu na szlakach wyłącznie z prawdziwą rodziną.


IMG_20170818_1227227.jpg

Ryc. A - materiał własny. W drodze na Polski Grzebień, przez Dolinę Białej Wody.

Marzenie, które jeszcze przede mną, to..

Obronić się przed wypaleniem i frustracją. Mocno zastanawiam się jaka ścieżka zawodowa i życiowa prowadzi do klęski w obrębie własnego człowieczeństwa.

Nic mnie ostatnio tak nie rozśmieszyło jak..

Ślub Marty Kaczyńskiej i historia jej romansów w konfrontacji ze światopoglądem środowiska, które reprezentuje.

Najprzyjemniejszy zapach to..

Kawy, zaparzonej prosto ze świeżo-zmielonych ziaren.
Alkohol konserwujący tkanki. W laboratorium czuć go wszędzie i jest to jeden z przyjemniejszych zapachów jakich można doznać w szpitalu. Jeżeli jest się oddelegowanym do tzw. "krojenia" to tym zapachem można wprost przesiąknąć.

Chciałbym aby ze świata zniknęło..

Sytuacja, gdzie ludzie są pewni, że posiadają wiedze tam, gdzie jest tylko urojenie o jej posiadaniu.
Postawy lekarzy, które prowadzą do rzucania tekstami typu „umrzecie babko, umrzecie”, „jesteś kolejnym hifofcem”, „śmierdzą ci skarpety jakbyś nosił tam kiełbasy”.

Mój najważniejszy dzień jak dotąd to..

Każdy dzień istnienia naszej świadomości jest ważny. Zwłaszcza, że różne incydenty mogą doprowadzić do jej nieodwracalnego ograniczenia.


udar4.jpg

Ryc. B - preparat histopatologiczny prezentujący nieodwracalne zmiany ischemiczne w obszarze kory mózgu, gdzie ciała pojedynczych komórek są obkurczone, wybarwione wyraźnie eozyną (czerwone) oraz jądra z cechami jednej z faz martwicy (Kumar V., et al., 2014). Ryc. B - naciek granulocytów obojętnochłonnych z punktem wyjścia w naczynie, które nie zostało dotknięte patologią (Kumar V., et al., 2014).
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

Witamy w konkursie, który troszeczkę przybliża wszystkim biorących w nim udział.
Pozdrawiam z Kalisza.

·

Dziękuje za pozdrowienia ^^ i przesyłam własne z rozpalonego trójmiasta!