„Mroczna materia” Blake Crouch o teorii wieloświatów i wielkiej miłości

2년 전

„Wyobraź sobie, że jesteś pływającą w stawie rybą (…) Dla ciebie całym wszechświatem jest staw. Wyobraź sobie teraz, że (…) ktoś sięga do stawu i cię z niego wyjmuje (…) Nagle widzisz inne stawy. Drzewa. Niebo w górze. Dociera do ciebie, że jesteś częścią znacznie większej i dużo bardziej tajemniczej rzeczywistości, niż kiedykolwiek ci się śniło.”Blake Crouch podobnie jak swego bohatera wyciągnął mnie z domowego stawu i na cały dzień i noc przeniósł w zaświaty. Książkowe zaświaty. Miejsca o wiele bezpieczniejsze od tych, po których podróżował główny bohater „Mrocznej materii”, a to podróże bardzo dziwne i niebezpieczne. Bezustanna pogoń za utraconym szczęściem, miłością, bliskimi i dorobkiem całego życia. Blake Crouch opowiada nam w iście sensacyjny sposób najprawdziwszą love story. Historię skradzionego życia i nieopisanej tęsknoty umieszczoną w fantastycznych światach, ale czy dla dzisiejszej nauki aż tak nierealnych?

Zacznijmy jednak od początku. Od rzeczywistości, którą znamy na co dzień, od świata jak najbardziej prawdziwego, w którym poznajemy naszego bohatera Jasona Dessena niczym niewyróżniającego się wykładowcę fizyki z małego college’u w Chicago. Niegdyś fizyk z wielkimi ambicjami, dziś stateczny ponad czterdziestoletni mężczyzna z kochającą żoną i piętnastoletnim dzieckiem przy boku. Wydawałoby się, że tę stagnację i szczęście nie jest w stanie zakłócić mu nic, jednakże iluzja pęka pewnego wieczoru. Uprowadzony z ulicy przez nieznajomego, obezwładniony i odurzony, budzi się w nieznany miejscu w Chicago w świecie, który nie jest jego światem. Pozornie wszystko się zgadza, ale brak w nim najbliższych mu osób, a sam rozpoznawany w nim nie jest jako akademicki wykładowca, ale genialny fizyk z wielkimi osiągnięciami z zakresu fizyki kwantowej. Dalej jest coraz bardziej ciekawiej, nasz bohater nie może poradzić sobie z nową rzeczywistością i utratą ukochanych osób. Zastanawia się czy nie jest obiektem spisku albo celem przerażających badań. Pytania narastają, a nowy świat i poznani w nim ludzie nie pomagają. Co zrobi Jason Dessen? Zaakceptuje nową osobowość, wybierze nowe życie w glorii sławy i pogodzi się z utratą rodziny, czy rozpocznie niezwykłą podróż w imię dotychczasowej miłości w poszukiwaniu utraconego z pozoru banalnego życiaIntrygujący początek powieści Blake’a Croucha, poza kilkoma sformułowaniami z fizyki kwantowej, w zasadzie niczego nam nie wyjaśnia. Możemy się tylko iluzorycznie domyślać, co się przydarzyło naszemu bohaterowi. Dokąd trafił, dlaczego i co tam robi? Autor wykorzystuje w swej powieści teorię wieloświatów albo światów równoległych, robi to w sposób przemyślany i nie zanudza czytelnika niepotrzebną wiedzą, której nie zrozumie, a w najlepszym razie na drugi dzień zapomni, aczkolwiek fragmentarycznie wyjaśnia pojęcie ciemnej materii, głównego składnika wszechświata i dowodu na istnienie wieloświata:

„Jeżeli w rzeczywistości zamieszkujemy wieloświat, ale nasze mózgi ewoluowały tak, że wyposażyły nas w zaporę ograniczającą to, co postrzegamy do pojedynczego wszechświata? (…) gdyż prawdopodobnie nie poradzilibyśmy sobie z równoczesną obserwacją wszystkich możliwych rzeczywistości. W jaki więc sposób znaleźć dostęp do tej przestrzeni 5D?Bohater Blake’a Croucha pokonał zaporę i znalazł dostęp do światów równoległych, ale czy zdoła odnaleźć w ich niezmierzonych ilościach ten właściwy z ukochanymi, których opuścił wbrew swojej woli. To fantastyczne barwne tło powieści doskonale posłużyło autorowi do pokazania pogoni za szczęściem i miłością, którą nasz bohater utracił, a której na co dzień w pełni nie dostrzegał i nie doceniał. Wstrząs jaki przeżył w trakcie porwania w konsekwencji konfrontacja z innym życiem, o którym niegdyś marzył pozwoliły mu w równoległym świecie zrozumieć, co dla niego jest najważniejsze w życiu, a wybory jakich dokonał w swoim świecie piętnaście lat temu są tymi najwłaściwszymi.

Ta miłosna historia w konwencji thrillera science fiction to bajka dla dorosłych okraszona naukowym polotem. To historia o wyborach, a równoległe światy stanowią nie tyle tło, co kwintesencję naszych zachowań, wyborów i działań bezpośrednio lub pośrednio wpływających również na nasz realny świat.

O ile Blake Crouch dostarcza nam sporej dawki emocji w niepowtarzalnym stylu, czytelnik z tej lektury może wycisnąć znacznie więcej: „Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć, jest oczarowanie tajemnicą,” to słowa naszego bohatera, które dotyczą fizyki i kosmologii, czytelnika zaś nie oczaruje wieloświat, ale szalona wędrówka po nim w poszukiwaniu utraconego życia i głęboko skrywana w sercu naszego bohatera tajemnica miłości.Fizyk Jason Dessen został zmuszony odzyskać swoje szczęście i swój świat my jednak nie podążajmy za nim drogą w poszukiwaniu alternatywnych światów, bo to głównie od nas samych i naszego postępowania i wyborów zależy konstrukcja otaczającego nas świata.

„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.”

(Stanisław Wyspański "Powrót Odysa")Zdjęcia pochodzą z:
https://www.kawerna.pl/aktualnosci/filmy/emmerich-zekranizuje-mroczna-materie/
https://pixabay.com/pl/illustrations/globus-ziemia-kraj-kontynentach-73397/
https://pixabay.com/pl/illustrations/tunel-czasoprzestrzenny-czas-tunelu-4277820/
https://pixabay.com/pl/photos/ziemia-blue-planet-globus-gaia-2841056/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT
Sort Order:  trending

@tipu curate :)