Kobiety ___Pola Negri___ barwna postać oglądana w kolorze czarno-białym

11개월 전

Kiedy oglądamy filmy przez chwile możemy oderwać się od rzeczywistości.
Współcześni aktorzy troją się, żeby ich nazwisko szybko nie znikły z popularności.
Występują nie tylko filmach, ale biorą udział w programach rozrywkowych, zakładają profile społecznościowe, chętnie pozują na ściankach, dbają o perfekcyjny wygląd ( często przy pomocy lekarzy) A jeśli popełnią błąd na planie filmowym, sztab specjalistów od grafiki komputerowej problem rozwiążą. Potrafią wywołać skandal, żeby w mediach o nich było głośno.
Nieważne jak mówią, ważne, żeby mówili.

Chociaż są współcześni aktorzy, którzy zasługują na miano gwiazdy, ale nie o nich dziś mowa.

Dziś opiszę o Polskiej królowej kina niemego, która była barwną postacią, a widzowie oglądali ją w kolorze czarno-białym.
A wszystko to działo się, dawno, dawno temu w starym kinie.

Pola Negri

obraz.png

Gdyby ktoś spytał mnie, kim jest Apolonia Chalupec, szczerze nie wiedziałabym o kim mowa, pewnie większość by nie znała. Ale gdyby padł pseudonim Pola Negri to już inna śpiewka, pewnie pół świata odgadłaby, że chodzi o najsłynniejszą polską aktorkę kina niemego.

Kiedy urodziła się dokładnie Pola, tego nie wiemy. Podane są dwie daty:
31 grudnia 1899 w Lipnie - Sama aktorka podała taką date w autobiografii.
3 stycznia 1897 w Lipnie - Data z aktu urodzenia.

Chociaż mam wrażenie, że Pola chciała się odmłodzić, to małe kłamstewko jej wybaczam :)
Kiedy ojca wywieźli na Sybir, została sama z matką. Wkrótce wyjechały do Warszawy i tam zamieszkały.
Matka szybko odkryła talent córki, którą wysłała na lekcje tańca i gry aktorskie. Po dwóch kursach teatralnych, wkrótce wystąpiła w teatrze małym a następnie Dużym, gdzie zdobyła sławę.
Pierwszym filmie jakim zagrała, to "Niewolnica zmysłów" z roku 1914 roku. Później dostała następne propozycje w innych filach.
Apolonia zdecydowała, że nada sobie pseudonim artystyczny. Wybrała nazwisko swojej ulubionej poetki Ady Negri, zmieniając ino imię na Pola.
Ambitna i uzdolniona aktorka, zrobiła krok do przodu w swojej karierze. 1917 roku wyjechała do Berlina i tam zaczęła prace ze znaną wytwórnią filmową. Marzenie aktorki spełniło się. Sukces światowy osiągnęła dzięki filmowi, "Madame DuBarry" z 1919 roku, którego reżyserem był Ernsta Lubitscha.


Fragment filmu Madame DuBarry

W czasie swojej kariery, strzała Amora dosięgła niespodziewanie aktorkę. W 1919 r. w czasie rewizji, na stacji granicznej w Sosnowcu, wracała z Warszawy do Berlina i poznała swojego przyszłego męża. Podporucznika komendy Eugeniusza Dąmbskigo i w tym samym roku została jego żoną.
Jednak małżeństwo z pośpiechu nie trwało długo, bo w roku 1922 była już rozwódką.
Rozwód nie wpłynął na jej karierę. Bo rok później postanowiła podbić Hollywood.
Za wielką wodą, talent i uroda aktorki osiągnęła zenitu. Stała się mega gwiazdą kina niemego. A jej majątek był ogromny, stanęła na liście najbogatszych kobiet świata.
Zagrała wielu filmach wysoko ocenionych w tamtych latach.

  • Tancerka hiszpańska
  • Cesarzowa
  • Miłości aktorki
    To tylko kilka tytułów w jakich zagrała.

Fragment z filmu " Taniec Hiszpański"

Życie uczuciowe gwiazdy w Hollywood również nabrało pędu. Dwa małżeństwa arystokratami, oraz romanse ze znanymi aktorami. Jej wdziękom nie oparł się Charlie Chaplin i Rudolf Valentino. Po śmierci drugiego, na pogrzebie rzuciła się na trumnę, gdzie wywołała skandal swoim zachowaniem.
Po tym zdarzeniu kariera zaczęła zwalniać.
Jednak kiedy do kina wprowadzono dźwięk, niestety nie było to korzystne dla aktorki i sława przygasała z powodu barwy głosu. Dlatego postanowiła wrócić do Europy.
Zagrała w filmach niemieckich, gdzie nawet była podejrzewana o romans Hitlerem. Zakazano jej grywać filmach gdyż posądzono ją o pochodzenie Żydowskie. Jednak po wstawiennictwu Hitlera wznowiła swoją karierę zagrała jeszcze w kilku filmach.


Fragment filmu " Mazurek" ponoć uwielbiany film Hitlera z udziałem Negri

Przed wybuchem drugiej wojny Światowej wyjechała do Francji, a następnie powróciła do Stanów. Jednak jej sława zagasała, mimo że zagrała w kilku filmach nie odniosła nigdy wcześniejszego sukcesu.
1951 r przyjęła amerykańskie obywatelstwo i ze swoją długoletnią przyjaciółką kompozytorką Margaret West, zamieszkały San Antonio w stanie Teksas.
Zmarła 1 sierpnia 1987 wieku 90 lat.

Fragment ostatniego filmu w którym wystąpiła Pola Negri

Pola Negri, jest jedyną polską aktorką która odniosła tak ogromny sukces. Mimo że jej kariera była tak dawno temu, to jej nazwisko na stałe wpisało się do listy najlepszych aktorów świata.

Dziękuję za przeczytanie
filmiki YouTube
pomoc
https://www.filmweb.pl/person/Pola+Negri-69525

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
STEEMKR.COM IS SPONSORED BY
ADVERTISEMENT